Книгата "Античните надписи на Дионисопол" - научно издание, което променя и обогатява историята за античния град Дионисопол (дн. Балчик), беше представена снощи в Художествената галерия на Белия град. Книгата е с автор Николай Шаранков - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", научни рецензенти проф. дфн Мирена Славова и доц. д-р Пепа Лунгарова, научен редактор проф. дин Диляна Ботева-Боянова, университетско издателство "Св. Климент Охридски", със съдействието на Исторически музей-Балчик. Книгата е безценно помагало по антична култура, разкрива допуснати грешки и заблуди през годините. Съществена роля в изследването играят епиграфските паметници, открити преди 17 години в храма на Кибела в Балчик.
„Задачите на автора са да издаде пълен корпус на античните надписи от Дионисопол и да ги подложи на езиковедски и ономастичен анализ. Неминуемо покрай всичко това той навлиза в сложната проблематика за историята на този град, неговата религия, административно устройство и дипломация. Още в увода се открояват някои от най-съществените приноси на труда. Към досега публикуваните 37 надписа д-р Шаранков заявява, че публикува нови 43, като включва в корпуса и шест латински надписа, а също и намерените шест extra fines. Всички надписи (с малки изключения) са видeни ex autopsia, което довежда до множество ревизии на вече публикуваните надписи.
Книгата на д-р Шаранков се явява отлична отправна точка за изучаването на античната история на Балчик и задава модела за подобен научен труд. Тя е еднакво интересна и за специалистите, и за любознателните дионисополци, днешните жители на Балчик. Богати със своето минало, им пожелавам да имат куража да живеят и да развиват своя град към благоденствие, в което личните и обществените постижения да вървят ръка за ръка, както в античния Дионисопол“ – заяви на представянето в Белия град проф. Мирена Славова.
За своето изследване Николай Шаранков използва 86 епиграфски паметника, от които 35 са от храма на понтийската майка на боговете Кибела от Дионисопол. "Това е един нов прочит, който би променил историята на античния град и да бъде част от цялата история на град Балчик. Нашият град заслужава такава история да бъде написана. Надявам се на колегите, защото една такава история не се пише от един човек“ – приветства събралите се историци и граждани домакинът на представянето Радостина Енчева – директор на Исторически музей Балчик
„Досега се приемаше, че Дионисопол е милетска колония, но в единствения достигнал до нас декрет от класическата епоха виждаме дорийска или атическа фонетична особеност, а в един ранноелинистически официален надпис е употребена дорийска форма - нещо неочаквано за една милетска колония, която би трябвало да си служи с йонийския диалект“ – твърди Шаранков.
В книгата е разгледано и отношението между двете имена на града Круни и Дионисопол, като са ревизирани досегашните схващания по въпроса. Потвърждава се тезата на проф. Димитър Бояджиев за огромната значимост на Дионисопол.
Името на града Дионисопол идва от поминъка – лозарството
Шаранков подкрепя тезата, че първото име на града е Круни (Извори), което скоро след това се преименува на Дионисопол. По-скоро измислица е твърдението, че морето е изхвърлило статуя на бог Дионис, защото тази легенда се разказва и за същия град в Турция. По-вероятно е свързано с основния поминък на района – лозарството. Открити надписи потвърждават значението на лозарството. В един от тях се разчита как местен жител е решил да дари на богинята Кибела своите лозя и работилница и средствата от тях да се използват за провеждането на празниците и през пролетта.
В изследването се напомня и за една непопулярна в нашата историография карта от Средновековието – унищожена през Втората световна война, но със запазени фотографии. Тя показва кои са важните черноморски градове – на нея се виждат Бакхис (името на Дионис, преведено на латински), и още три града – Константинопол, Месембрия, Одесос – това са били за автора най-важните градове" – обясни Николай Шаранков.
Проучването на надписи на Дионисопол започва още през 19.век, по време на Руско-турската война, 1828-29 год. През 1940 година са изнесени част от надписите в Румъния. Има сведения в румънски публикации за откривани интересни надписи в Балчик, чиито следи се губят.
Чуйте още в прикачения звуков файл:
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..