Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненски ученици изобретиха умна кутия, в която можем да отглеждаме зеленчуци

Ученици от Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна изобретиха кутия, в която могат да се отглеждат различни растения в домашни условия. С помощта на умната машина за зеленчуци и билки с хидропоника всеки може да си бере свежа салата от кухнята. 

Това вече е възможно благодарение на изобретението на четиримата ученици от МГ-Варна  и тяхната учебна фирма UV_Green с ръководител Сияна Николова.

Десетокласниците Радослав Дечев, Даниел Михалиев, Максим Шалаверов и Никола Ангелов са разработили два иновативни продукта – Smart Field и Smart Pond.

Smart Field представлява голяма кутия – сандък от рециклирано ПВЦ, в който има леха за отглеждане на растения и резервоар с вода. Уредът е оборудван с осветление под формата на FITO лампи, чиято функция е да елиминира нуждата от слънчева светлина, както и да предпазва отглежданите в нея растения от студ, болести и вредители, без да се използват пестициди. Уредът има напоителна система, която циркулира сложената в нея вода чрез сензори и програматор. По този начин се запазват хранителните вещества в почвата и се удължава времето, в което е необходимо да се долива повече вода. Така в сандъка могат да се отглеждат до 7 растения едновременно като процесът е до голяма степен автоматизиран. Поради размера си, той е подходящ за по-ниски растения като марули, моркови, люти чушки, магданоз или други подправки. В бъдеще учениците планират да модифицират размера на уреда, така че да могат да се отглеждат и растящи на височина растения като домати.

Младите предприемачи вече са създали и друг иновативен продукт – Smart Pond – мобилна лаборатория за отглеждане на растения в контролирана среда. Той е сходен на Smart Field, но има и съществени разлики. Този уред се дели на три части-Корпус, Леха и Резервоар. Корпусът, за разлика от Smart Field, не съдържа почва, а използва хидропонична система, чрез която се отглеждат растения само с помощта на вода. Тъй като при тази система не могат да се отглеждат растения директно от семена, трябва да се използва разсад. За тази цел Smart Pond включва и „леха”. Тя е по-малък вариант на корпуса на Smart Field и притежава собствена напоителна система, свързана с резервоара. В Smart Pond могат да се отглеждат 8 възрастни растения и 8 растения за разсад.

Този уред може да служи не само за отглеждане на зеленчуци и подправки за собствена консумация, но да се използва и за образователни цели. Подходящ е за поставяне в закрити помещения и кабинети за онагледяване на процесите на развитие на растенията и различните методи за отглеждането им.

Последната разработка на момчетата с Smart Field Plus, разказа Максим Шалаверов. В изолирана среда с интегриран миникомпютър, който чрез изкуствен интелект и камера проследява състоянието на растенията и при възникнал проблем ги снабдява с необходимите хранителни вещества или напояване. Има няколко вида сензори - темпеraturen, за влажност за pH на водата. Чрез информацията от сензорите се осигурява и перфектният климат за растенията, обясни той.

Учениците представиха за пръв път изобретението си на 30 март тази година на регионално състезание “Учебна компания” 2024 във Варна. В началото на този месец участваха в Бизнес форум „Изгряващи звезди” 2024 в Бургас и заеха 4-то място с новия си и подобрен прототип Smart Pond. На 4 юни Те представиха продукта си пред повече от 250 учители, директори и образователни експерти от цяла България на форума „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование”, на който присъства и министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Младите предприемачи демонхстрираха на министъра как функционира изобретението им и го запознаха с бъдещите си планове, съобщиха от МОН.

Амбицията им е да развиват продуктите си и те да бъдат реализирани на пазара. За целта ще търсят подкрепа и от бизнеса.

Чуйте разговора на Даниела Стойнова с учениците от МГ:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40

43-ма дариха кръв за кампанията "Капка любов" във Варна

43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

С официално зарязване на лозите и дегустация в Балчик отбелязват 14 февруари

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По по­вод тра­ди­цион­но­то..

публикувано на 13.02.25 в 14:09

Варненската I ЕГ е големият победител в конкурса "Млад благотворител"

Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Учени дискутират промените в климата на форум във Варна

Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..

публикувано на 13.02.25 в 07:58

Отбелязваме Международния ден на радиото

На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път,  Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..

публикувано на 13.02.25 в 07:55

Германец - джипи у нас, и бесарабска българка - ветеринарка, си казват "да" на 3 март във Варна

Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...

публикувано на 12.02.25 в 19:25