Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко опасни са кърлежите и с всеки ли можем да се заразим с Лаймска болест?

През пролетно-летния период популацията на кърлежи се увеличава, особено в извънградските горски и тревни площи, които не се обработват така, както в градски условия. Не е изключено да станем гостоприемник на кърлеж и в градска среда, но случаите са сравнително по-малко. Това каза за Радио Варна Мария Иванова - главен експерт в РЗИ - Варна. Причината е, че в града териториите се обработват по график, докато в извънградските площи, където хората ходят няма такъв контрол.

Хората не трябва да изпадат в паника и не трябва да се притесняват ако са били полазени или ухапани от кърлеж. Първото и основно, което трябва да направят е да не пипат кърлежа без ръкавици, поставени на ръцете, категорична е Мария Иванова. Второ - в никакъв случай забитият кърлеж не трябва да се маже с олио или други мазни течности. Така не му помагаме да излезе по-лесно, а напротив, дразним го повече и вероятността главичката с хоботчето да остане впито в кожата е по-голяма, добави Иванова. Изваждането трябва да става не с въртене на пинцета, а с подръпване. 

Що се отнася до евентуално заразяване с Лаймска болст, Мария Иванова отбеляза няколко важни неща, които всеки трябва да наблюдава ако е бил ухапан от кърлеж. Първо дали се е появило зачервяване, наподобяващо петно с център в него (като мишена). Ако имаме каквито и да е съмнения за заразяване с Лаймска болест, трябва да се направи серологично изследване след 20-30 дни за наличие на борелии - патогенни микроорганизми, които принадлежат към спирохетите. Заразяването с тази инфекциозна болест става само след ухапване от определен вид кърлежи, които са били носители на борелиите, подчерта Иванова. 


Борелиозата, или лаймската болест, е инфекциозно заболяване, което е предразположено към хроничност и рецидиви, засягащо кожата, нервната система, мускулно-скелетната система и сърдечната тъкан.Лаймската болест се появява при ухапване от заразен кърлеж. Борелиите проникват в тялото заедно със слюнката на паразита, навлизат в кръвта и лимфата, а заедно с тях и в други органи. Инкубационният период средно продължава 1-2 седмици, но понякога може да продължи от месец до няколко години.

Как да процедираме при съмнения за ухапване от кърлеж и ако сме се заразили с Лаймска болест - темата коментираме с Мария Иванова – главен инспектор в РЗИ Варна в прикачения звуков файл по-горе.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два товарни влака се сблъскаха край София, пострадали са петима души

При сблъсък на два товарни влака са пострадали петима души. Това съобщиха за БТА от Центъра за спешна медицинска помощ – София. От БДЖ  съобщиха за БТА, че два товарни влака са се сблъскали  в участъка между гарите Световрачене и Кремиковци край София. Други двама души се издирват. На място са изпратени четири линейки. Първият медицински екип вече..

публикувано на 15.01.25 в 17:09

Здравни специалисти алармират за кадрова криза: искат политическа воля за реформи

Кадровата криза в здравния сектор у нас е резултат от дългогодишно бездействие и липса на политическа воля, което застрашава качеството на здравните грижи, алармират от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Те настояват за конкретни действия от правителството и предупреждават, че ако проблемите не бъдат решени..

публикувано на 15.01.25 в 14:58

ПДИ: Сарафов поиска от ВАС да отмени достъпа до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата

В един от предпоследните работни дни от 2024 и.ф. главният прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов поиска от Върховния административен съд (ВАС) да извади съществена част от дейността на прокуратурата от обхвата на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Това алармира неправителствената организация..

публикувано на 15.01.25 в 14:16

Забранява се износът на инсулин, антибиотици и лекарство за недоносени деца

Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде днес нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските пациенти, опазване на тяхното здраве и гарантиране на непрекъснатост на лекарствената им терапия. В списъка на лекарствени продукти, които..

публикувано на 15.01.25 в 13:58

Росен Желязков: Компромисът е, че всеки направи отстъпка, за да може България да има мнозинство

Компромисът е, че всеки направи отстъпка, за да може България да има мнозинство. Чувстваме подкрепа, която обаче ще бъде формализирана утре. Коалицията е ГЕРБ-СДС, ИТН и БСП. Това заяви Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, след като представи пред президента Румен Радев проектокабинета на новата тройна коалиция, подкрепeна от "Демокрация, права и..

публикувано на 15.01.25 в 12:50

Кои са министрите в кабинета "Желязков" (видео)

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство в 51-вото Народно събрание на Росен Желязков, посочен от ГЕРБ-СДС за министър-председател. Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал..

публикувано на 15.01.25 в 12:02
Снимката е илюстративна

Дарение на оборудване за две спортни площадки предизвика интереса на хора цялата страна

Сдружение „Безопасни детски площадки“ обяви, че дарява оборудване за две игрища – баскетболно и волейболно. Оборудването включва два баскетболни коша, табла, рингове и мрежи, както и две стойки за волейбол, мрежа и обтегачи. Търси се добър стопанин в лицето на община, местна общност, обществена или частна организация, училище или..

публикувано на 15.01.25 в 11:18