Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

5
Петра Димитрова
Снимка: Яков Шустов

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна, продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова. 

Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване.

Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към биомеханиката - как човек вкарва в своите индустриални творения елементи от живата природа и сякаш създава от нея една нова природа.

В настоящата изложба Петра Димитрова е още по-смела – чрез картините си авторката протестира срещу консуматорството в съвременното общество и деградацията на духовните ценности. Тя избира боклука като основа на сюжетите си: препълнени контейнери, от които се подават освен хранителни отпадъци, често и изхвърлени детски играчки или книги. Директното човешко присъствие липсва, за сметка на това пък в кадър са нереалистично цветни коне, прасета, гларуси, дори крокодили. Един малък апокалипсис, който ние, хората, сами си създаваме.

Вълнуват ме апокалиптични сюжети със силни контрастни цветове, провокиращи чувство за напрежение у зрителя и сякаш създаващи друга реалност – казва художничката.

Ето какво пише за изложбата Александър Габровски, който представи Петра Димитрова по време на откриването: Днес боклукът ни обединява като едно колективно несъзнавано - в него се смесват вещите на всички жители на града - всички класи и субкултури, колкото тайно, толкова и публично. Образът на бунището поражда и известна меланхолия с асоциациите си с непотребността и напомнянето за упадъка на човешкото и неговия край - за класическото “memento mori” - “помни, че си смъртен”. В днешния ни свят то е като че ли подменено от друга криворазбрана сентенция, а именно “живей за мига”, без оглед на бъдещето, което е в ръцете на настоящето

Творбите на Петра Димитрова задават остри въпроси и търсят реакция, защото, по думите й – изкуството не е само за забавление или украса.

Може да разгледате експозицията до 27 юли. 

В последната самостоятелна изложба силно присъствие имат животните. Художничката споделя, че всяко животно носи различно послание в творбите. И ако в една от картините гларусът олицетворява арогантността и нахалството, то в други вкарва романтична нотка и е неразделен символ на морския град. Но артистката не изменя на стила си, усещането за апокалиптичност, което лъха от картините й, е свързващо звено. В предишни нейни платна машините доминират, но придобиват зооморфни характеристики. Това дали машините ще бъдат приятели на човека или ще бъдат чудовища, зависи единствено от тяхната функция и как биват използвани, споделя Димитровa.

 Върху какво се съсредоточаваш този път?

В тази самостоятелна изложба всъщност може би най-първоначалната идея предхожда тази с машините, тя се зароди през 2019 година, когато завършвах бакалавър в Художествената академия. Дипломната  ми работа беше на тема "Деградация и материализъм". Направих 6 творби, големи платна, които изобразяваха боклуци в хаос в една апокалиптична атмосфера. Тезата ми беше, че боклукът изобразява деградацията на ценностите на обществото и материализма и беше своеобразна моя форма на протест, по-социална тема.

Светлана Вълкова разговаря с Петра Димитрова:


За автора:

Петра Димитрова е родена през 1996 във Варна. От 2015 до 2021 учи живопис в Националната художествена академия в София, бакалавър и магистър. В момента е докторант в специалност „Методика на обучението по изобразително изкуство“. Преди това е завършила НУИ „Добри Христов“ в град Варна.

Награди, участия и изложби: 2023 – Награда на галериите (самостоятелна изложба) от името на Съюз на българските художници от Национална изложба конкурс за живопис и скулптура, Млади български художници; Обща изложба „Млади автори от НХА“ в галерия „Тунела“, Двореца в Балчик; самостоятелна изложба в галерия „Жар птица“, Варна; участие в обща изложба „Пробуждането на града“ на галерия „Ларго“, Варна. 2022 – участие в обща изложба „В Началото IV“ – Млади български художници, СБХ – Шипка 6; участие в биенале „Приятели на морето“, БХГ „Петко Задгорски“, Бургас; участие в общ проект изложба със Симон Пфайфър, „Сектор 4 Маса 33“, галерия Credo Box, Софи; участие в обща изложба на секция „Живопис“ на СБХ „Биографично. Места на преживяното, сенки от миналото, сенки от бъдещето“, СБХ – Шипка 6; самостоятелна изложба „Отражения от пазара“, живопис и монотития, галерия „Сердика“, София. 2021 – участие в обща изложба конкурс на Млади български художници, СБХ – зала „Райко Алексиев“, Софи; Награда за млад автор от „Национална изложба за изобразително изкуство Сливен“; участие във „Водна кула арт резиденция“, издание във Варна; участие в пленер „Млади български художници 2021, Велико Търново“; Награда за млад автор „Национално триенале „Мостове“, гр. Габрово; участие в младежка изложба Go Ahead, Велико Търново. 2020 – участие в изложба „Живопис“ в ГХГ – Пещера. 2019 – Първо място в Националния конкурс за млади автори Expat Global Art; участие в международния младежки фестивал Via Pontica, Балчик – пленер и изложба. 2018 – Изложба живопис, Арт салон на Радио Варна; участие в пленер, Грошвиц, Германия. 2017 – Блиц изложба Points of hesitation, галерия „Гешов“, София. 2016 – участие в пленер „В духа на Майстора“, с. Шишковци. 2015 – дипломна изложба ГХГ „Борис Георгиев“, Варна; участие в обща изложба на галерия underground „Художниците на града“, София.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток, заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнеса там. Имаме над 1000-км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 02.08.24 в 07:35
Ивелина Кадири

Ивелина Кадири: ДНК данните са нещо неприкосновено, към което маркетингът трябва да се отнася с уважение

Ивелина Кадири е магистър по икономика и по арт мениджмънт, маркетолог с многостранни интереси и убеденост в интердисциплинарното бъдеще на науката. Има дългогодишен професионален опит в областта на авиацията и енергетиката, а в момента е мениджър регулаторни дейности в българска софтуерна компания, световен лидер в управлението на електрозарядни..

публикувано на 01.08.24 в 08:30
Сияна Георгиева и Симеон Георгиев

Защо да се доверим на интериорен дизайнер при обзавеждането на имот

Един имот придобива по-висока стойност, ако е бил обзаведен от интериорен дизайнер. Това споделят специалисти в областта на интериорния дизайн у нас изхождайки от практиката, която имат. В България, и конкретно във Варна, все повече хора наемат интериорни дизайнери, когато обзавеждат жилището си, хотели, заведения и др. Архитект Сияна..

публикувано на 31.07.24 в 09:55

„Небето - риза нетъкана”- изложба на Александър Габровски

Поредната изложба във варненската галерия A&G Art Meeting в разгара на лятото ще ни изстреля в небесните простори не само заради мотото, а и поради смелото, неочаквано приключение, в което ни въвлича младият творец Александър Габровски. Откриването е днес,  31 юли, от 18:30 ч . на ул. "Любен Каравелов" 8. Изразът „Небето, риза нетъкана” в една..

обновено на 31.07.24 в 09:28

Георги Василев: Волейболът винаги ще е част от живота ми, но днес нямам време за него в живописта

Бившият волейболист и треньор Георги Василев представя до 19 август във Варна своя самостоятелна изложба живопис. 24-те творби са подредени на ул. "Шейново" 3. Това е четвъртата експозиция на автора, който за първи път се изявява творчески във Варна, а не в родния Добрич.  Първата изложба на Георги Василев беше преди година и половина в..

публикувано на 30.07.24 в 09:20