„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът Ивайло Илиев. Той коментира, че: „Седем месеца чакахме политически решения от уж независимия КС, върху който, поне така се говори, е имало форми на външен натиск. Няма как да е по-различно, защото назначенията в този съд имат политически характер, особено последните две от тях. Ако Атанасова и Белазелков не бяха назначени за конституционни съдии, сега резултата щеше да е различен“.
„Струва ми се, че и служебния кабинет в последните седмици е в някаква кампания. Не знам как какво се готвят... Тези политически лобита, които навигират действията на служебния кабинет, са същите, които имаха възможност да излъчат редовен кабинет, но не го направиха. Настоящото служебно правителство, с този премиер, с този вътрешен министър и тези областни управители, е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС. За Борисов и Пеевски няма да има смисъл от редовен кабинет, докато служебния им върши работа. По повод вътрешния министър Калин Стоянов можем да кажем, че в последните две години този човек най-дълго е бил на власт. И при служебна, и при редовна власт, този човек няма никакво бутане“, коментира още политологът.
„Третият мандат ще си изполва чисто маркетингово. Ако ИТН вземат мандата, те отново ще говорят за желанието си да се състави надпартийно правителство, но и ще покажат добрите си отношение с президента. Фактът, че няма срок за изпълнение на третия мандат, ще позволи на партията, която го получи да се координира с президента, така че изборите да са през октомври. Добре ще е да не отиваме на новите избори със същите участници или със същите правила. Трябва да има някаква промяна, за да предпоставим, че нещо различно ще се случи през есента“, каза Ивайло Илиев.
Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..
Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..
2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени - общо 263 бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...
Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..
Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов. Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..
Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..
Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието „Не може да е късно за любов“. Уверена, че именно любовта е..