Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кражбите на плажа: Какви са прийомите на джебчиите и как да се предпазим?

В разгара на лятото хиляди плажуващи отморяват на ивицата. От тяхното разпускане обаче се възползват крадците, които и тази година не пропускат да съчетаят ходенето на море с... отмъкването на различни вещи от разсеяния поглед на почиващите. 

По централните плажове във Варна и на този в кв. "Аспарухово" джебчиите крадат основно мобилни телефони, смарт часовници, портмонета, златни накити - всичко, оставено без надзор в раници, чанти, близо до хавлии и шезлонги. Те са изключително изобретателни и използват намалената бдителност на собствениците, докато те хапват в заведенията или докато остават без надзор личните си вещи, като се разхлаждат във водата. Това съобщи за Радио Варна главен инспектор Живко Костадинов, началник на сектор „Престъпления против собствеността“ към Областната дирекция на МВР във Варна. 

Сред крадците по плажовете във Варна тази година са и "гастрольори" от страната и чужбина, като чужденците са предимно от съседни страни. Въпреки тяхната изобретателност, като например да се крият с хавлии и чадъри, докато извършват кражбата, униформените в Областната дирекция на МВР отчитат спад на извършените кражби спрямо миналата година. 

Да не оставяме на видно място в колата ценни предмети, лаптопи, фотоапарати, раници и други вещи, които биха подействали като магнит за крадците, ни съветва гл. инсп. Костадинов. Не бива да демонстрираме, че разполагаме с големи суми пари, докато сме на бара или на плажа, а при възможност - да не носим големи суми или ценности, ни съветва още специалистът. 

Когато паркираме в близост до плажовете, трябва да имаме едно наум, че джебчиите често използват т. нар. "тапа" за автомобилите, която не позволява колата ни да бъде заключена, въпреки че ни се дава сигнал, че сме направили това. 

С гл. инсп. Живко Костадинов разговаря Доротея Николова:



По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна плувната щафета на Радио Варна (ВИДЕО и СНИМКИ)

Започна плувната щафета, част от спортния празник на Радио Варна, посветен на 3 март.  "Радвам се, че сме отново заедно", подчерта директорът на Радио Варна Наталия Чешмеджиева, която заедно с основния двигател на събитието - спортният журналист Румен Генов, откри състезанието.  Традиционно в състезанието си дават среща плувци от всички..

публикувано на 03.03.25 в 11:00

Мотошествие „В името на България“ за 3 март във Варна

За пореден път на националния празник 3 март мотоклубовете във Варна ще се обединят в мотошествието „В името на България“. Поредна година за напомняне, че България и нейният народ са още живи, коментира Красимир Симеонов от варненския мотоклуб „Стормбрингърс Брадърхууд“. Сборният пункт по традиция е площадът пред Катедралата. "За 15 година. Доста време..

публикувано на 03.03.25 в 10:20

Със спортно катерене започна 62-рата Щафетна обиколка на Радио Варна (ВИДЕО)

За трета поредна година спортното катерене открива Щафетната обиколка на Радио Варна.  Организатори на щафетното състезание са представителите на Спортния клуб "Варна Клайминг".  Днес е 62-рата Щафетна обиколка на Радио Варна, записванията продължават "Благодаря Ви, че сме заедно за трета поредна година! На трети март - Националният празник..

публикувано на 03.03.25 в 10:00

ЖП гара Варна става на 100 години

С беседа и музейна експозиция жп гарата във Варна ще отбележи своята 100-годишнина. Събитието ще се състои от 14 часа днес в чакалнята на гарата, съобщиха организаторите.  Експозиция от стари железничарски архивни документи и макети ще бъде представена в рамките на събитието днес, допълни за Радио Варна Пламен Митев от ЖП гара-Варна. Сред..

публикувано на 03.03.25 в 09:41

От днес започва Великият пост

Великият пост е най-важният от четирите постни периода през годината и продължава седем седмици преди Великден, след Сирни заговезни. През тази година Възкресение Христово за православния свят е на 20 април. Великият пост припомня за четирийсетдневния пост на Иисус Христос в пустинята, въвежда в Страстната седмица и в най-светлия християнски..

публикувано на 03.03.25 в 09:14
Паметникът на Свободата на вр. Шипка

Честваме 3 март - 147 години от Освобождението

Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г. Историческият връх Шипка е център на тържествата за националния ни празник. Официалната церемония ще започне в 11,30 ч. в подножието на Паметника на свободата. Въпреки лошото време за честването на 147-aта годишнина..

публикувано на 03.03.25 в 09:13
Снимката е илюстративна

Градският транспорт във Варна с маршрутни промени за 3 март

От 09:30 часа до 10:40 часа и от 12:00 до 14:00 часа ще бъде преустановено движението на площад "Св. св. Кирил и Методий" днес, 3 март, във Варна, съобщиха от "Градски транспорт".  Затворен ще бъде участък на бул. "Хр. Ботев" от кръстовището на ул. "Кракра" до бул. "Вл. Варненчик" /не важи за ППС на "Градски транспорт"/, бул. "Мария Луиза" от..

публикувано на 03.03.25 в 09:00