Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на нос Чиракман. Продължават и подводните проучвания в района на каварненското пристанище, Яйлата и Калиакра.

След дълго прекъсване разкопките на нос Калиакра бяха подновени на 1 август 2021 г. и досега те предложиха уникални открития, сред които т.нар. татарска плячка, състояща се от 983 предмета – сребърни и златни монети, апликации, катарами, копчета, обеци, пръстени и др., както и гроба на Георги, потомък на Палеолозите и много др. Средствата се осигуряват от Министерството на културата, а Община Каварна поема разходите, свързани с работниците на място.

Разкопките на нос Калиакра са винаги сред челната десетка в конкурсите за финансиране на подобни дейности и това има своите основания – богат град, средновековна столица и изключително място, макар да има какво още да се желае по отношение на неговата инфраструктура, посочи ръководителят на археологическите проучвания там доц. д-р Бони Петрунова.

"Решихме да отворим още един сектор, където навремето е работил екипът на Анна Балканска. Идеята е била да се намерят следи от римския период на Калиакра. Идеята ни е да продължим да работим в този сектор, в който излиза средновековният некропол с богатите гробове и където търсим, и, Дай Боже, да намерим църквата най-накрая", допълни доц. д-р Бони Петрунова. Тя припомни, че църквите, установени на Калиакра, са четири. 

По думите на директора на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев радостен е фактът, че тази година на разкопките работят много млади хора, които са предпочели това занимание пред останалите възможности за заетост по морето. Затова и проучванията вече не страдат от липса на достатъчно работна ръка. Пенко Георгиев сподели и за идеята му с доц. Петрунова за доближаване не на хората с музея, а на музея с хората.

В края на лятото ще започнат отново и разкопките на нос Чиракман. Ще продължат проучванията на помещенията, встрани от Базиликата. След дълго прекъсване отново се извършват и подводните проучвания.

Миналата година е бил изработен пътеводител на Калиакра, който е оставен с отворен край, за да може да се допълнят новите паметници, когато бъдат открити. Той е написан и за туристите, и за специалистите. Предстояща задача е да бъде написана и книга, подходяща за деца, за да може да се запали у най-малките интерес и любов към археологията и тайните, които тя ни разкрива.

Един от проблемите, пред които се сблъскват археолозите у нас за съжаление, е липсата на разбиране за дейността им и важността на тяхната работа от управляващите на съответните институции, категорична е доц. д-р Бони Петрунова.

Бони Петрунова изрази надеждата си скоро археологическият обект на нос Калиакра да намери своя достоен собственик, който да се грижи за мястото така, както го е правил деспот Добротица.

Подробностите чуйте в репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Аксаково представят "Гунди - легенда за любовта" и запалват коледните светлини тази вечер

Светлините на коледната елха в Аксаково ще грейнат от 17.15 часа днес пред сградата на Народно читалище "Просвета-1905".  В 17.45 часа в читалището (зрителна зала) ще бъде прожекцията на филма "Гунди - легенда за любовта" - инициатива на Пътуващи кино "Фанагория", съобщават от Община Аксаково. 

публикувано на 05.12.24 в 12:06
Снимката е илюстративна

Днес запалват светлините на коледната елха в Каварна

Коледните светлини в Каварна ще бъдат запалени днес от 17.30 часа с празнична програма на централния градски площад.  Естествената коледна елха е висока над 12 метра, а в концерта участие с тематични коледни и новогодишни песни и танци ще се включат Вокална академия „Каварна“ с художествен ръководител Надя Ботева, Детски народен хор при НЧ „ Съгласие..

публикувано на 05.12.24 в 09:35

Операта "Аида" представят днес във Варна

Операта "Аида", ще бъде представена на варненска сцена тази вечер.  С два дебюта е представлението днес: в главната роля на етиопската принцеса Аида варненската публика ще слуша блестящото сопрано Йоана Железчева, а баритонът Иво Йорданов ще дебютира в ролята на Амонасро. Мецосопраното Михаела Берова ще е фараонската дъщеря Амнерис, а в образа на..

публикувано на 05.12.24 в 09:00

Благотворителен концерт подкрепя хора в неравностойно положение

В навечерието на Коледа и Нова година Община Варна, съвместно с Български червен кръст - Варна и общинска дирекция „Социално подпомагане”, организират Коледен благотворителен концерт под надслов „Заедно за Коледа”. Събитието ще се проведе от 15 часа на 12 декември 2024 г. (четвъртък) в Концертната зала на Младежки дом – Варна и има за цел да подкрепи..

публикувано на 04.12.24 в 15:53

"Арестувани карикатури" на Тодор Цонев показват в Балчик на 6 декември

На 6 декември от 17:00ч. в Художествена галерия – Балчик ще бъде открита изложба с творби – дарения на художника Тодор Цонев, поповод 90 години от рождението на Маестрото. Около 400 рисунки, карикатури, шаржове от различни периоди на творчеството му, дарявани през годините, ще бъдат подредени в изложбените зали. Изложбата на Тодор Цонев е..

публикувано на 04.12.24 в 13:39

Книгата "Менструация от А до Я" с премиера във Варна тази вечер

Най-подробната българска книга за менструално здраве ще бъде представена тази вечер във Варна.  „Менструация от А до Я“ от Вера Маркова е книга с образователна мисия, която цели да изгради положително отношение към менструацията и да помогне на читателите да се грижат по-добре за себе си и близките си. Представянето на книгата във Варна е в..

публикувано на 03.12.24 в 15:15

Факултетът по изобразително изкуство при Великотърновския университет с изложба във Варна

Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..

публикувано на 03.12.24 в 14:24