Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на нос Чиракман. Продължават и подводните проучвания в района на каварненското пристанище, Яйлата и Калиакра.

След дълго прекъсване разкопките на нос Калиакра бяха подновени на 1 август 2021 г. и досега те предложиха уникални открития, сред които т.нар. татарска плячка, състояща се от 983 предмета – сребърни и златни монети, апликации, катарами, копчета, обеци, пръстени и др., както и гроба на Георги, потомък на Палеолозите и много др. Средствата се осигуряват от Министерството на културата, а Община Каварна поема разходите, свързани с работниците на място.

Разкопките на нос Калиакра са винаги сред челната десетка в конкурсите за финансиране на подобни дейности и това има своите основания – богат град, средновековна столица и изключително място, макар да има какво още да се желае по отношение на неговата инфраструктура, посочи ръководителят на археологическите проучвания там доц. д-р Бони Петрунова.

"Решихме да отворим още един сектор, където навремето е работил екипът на Анна Балканска. Идеята е била да се намерят следи от римския период на Калиакра. Идеята ни е да продължим да работим в този сектор, в който излиза средновековният некропол с богатите гробове и където търсим, и, Дай Боже, да намерим църквата най-накрая", допълни доц. д-р Бони Петрунова. Тя припомни, че църквите, установени на Калиакра, са четири. 

По думите на директора на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев радостен е фактът, че тази година на разкопките работят много млади хора, които са предпочели това занимание пред останалите възможности за заетост по морето. Затова и проучванията вече не страдат от липса на достатъчно работна ръка. Пенко Георгиев сподели и за идеята му с доц. Петрунова за доближаване не на хората с музея, а на музея с хората.

В края на лятото ще започнат отново и разкопките на нос Чиракман. Ще продължат проучванията на помещенията, встрани от Базиликата. След дълго прекъсване отново се извършват и подводните проучвания.

Миналата година е бил изработен пътеводител на Калиакра, който е оставен с отворен край, за да може да се допълнят новите паметници, когато бъдат открити. Той е написан и за туристите, и за специалистите. Предстояща задача е да бъде написана и книга, подходяща за деца, за да може да се запали у най-малките интерес и любов към археологията и тайните, които тя ни разкрива.

Един от проблемите, пред които се сблъскват археолозите у нас за съжаление, е липсата на разбиране за дейността им и важността на тяхната работа от управляващите на съответните институции, категорична е доц. д-р Бони Петрунова.

Бони Петрунова изрази надеждата си скоро археологическият обект на нос Калиакра да намери своя достоен собственик, който да се грижи за мястото така, както го е правил деспот Добротица.

Подробностите чуйте в репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кукленият театър в Добрич страда от липса на финансиране

Актьори и служители в Кукления театър „Дора Габе“ в Добрич са останали без хонорари в края на 2024 г. Културната институция е завършила годината с печалба от 200 000 лв., но продължава да чака 40 000 лв. да ѝ бъдат върнати от Министерството на културата.   През 2024 г. Държавният куклен театър „Дора Габе“ в Добрич има изиграни 310 представления на..

публикувано на 14.01.25 в 16:03

Творби на Брух и Бетовен в първия за годината симфоничен концерт във Варненската опера

Първият за годината симфоничен концерт във Варненска опера на 24 януари ще представи творби на Брух и Бетовен в изпълнение на Варненския симфоничен оркестър и албанската цигуларка Абигейла Вощина под диригентската палка на Арто Чифчиян. Спектакълът ще бъде на Основна сцена от 19 часа.  Абигейла Вощина е специализирала в престижното Музикално училище..

публикувано на 14.01.25 в 10:35

Изложба живопис на Магда Абазова (1923-2011) във Варна

Арт галерия "Le Papillon"  с  голямо  удоволствие  започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова  (1923-2011) в  камерното пространство Le Petit Papillon  от 16 януари до 12 март 2025 г.  Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..

публикувано на 13.01.25 в 14:13

JINJER с концерт в София на 17 юни 2025

Украинската метъл група JINJER ще направи концерт в България на 17 юни 2025 година . Мястото е клуб "Маймунарника" в София.  Известни със своята уникална комбинация от progressive metal и groove metal, JINJER се утвърдиха като една от иновативните групи на съвременната метъл сцена, с над 250 милиона стриймвания във всички платформи в световен мащаб...

публикувано на 12.01.25 в 16:28

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Преиздадена е книгата „Легендата за 40-те калиакренски девойки“

През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..

публикувано на 09.01.25 в 14:29

Започна записването за участие в конкурса "Моята България"

XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..

публикувано на 09.01.25 в 12:11