Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на нос Чиракман. Продължават и подводните проучвания в района на каварненското пристанище, Яйлата и Калиакра.

След дълго прекъсване разкопките на нос Калиакра бяха подновени на 1 август 2021 г. и досега те предложиха уникални открития, сред които т.нар. татарска плячка, състояща се от 983 предмета – сребърни и златни монети, апликации, катарами, копчета, обеци, пръстени и др., както и гроба на Георги, потомък на Палеолозите и много др. Средствата се осигуряват от Министерството на културата, а Община Каварна поема разходите, свързани с работниците на място.

Разкопките на нос Калиакра са винаги сред челната десетка в конкурсите за финансиране на подобни дейности и това има своите основания – богат град, средновековна столица и изключително място, макар да има какво още да се желае по отношение на неговата инфраструктура, посочи ръководителят на археологическите проучвания там доц. д-р Бони Петрунова.

"Решихме да отворим още един сектор, където навремето е работил екипът на Анна Балканска. Идеята е била да се намерят следи от римския период на Калиакра. Идеята ни е да продължим да работим в този сектор, в който излиза средновековният некропол с богатите гробове и където търсим, и, Дай Боже, да намерим църквата най-накрая", допълни доц. д-р Бони Петрунова. Тя припомни, че църквите, установени на Калиакра, са четири. 

По думите на директора на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев радостен е фактът, че тази година на разкопките работят много млади хора, които са предпочели това занимание пред останалите възможности за заетост по морето. Затова и проучванията вече не страдат от липса на достатъчно работна ръка. Пенко Георгиев сподели и за идеята му с доц. Петрунова за доближаване не на хората с музея, а на музея с хората.

В края на лятото ще започнат отново и разкопките на нос Чиракман. Ще продължат проучванията на помещенията, встрани от Базиликата. След дълго прекъсване отново се извършват и подводните проучвания.

Миналата година е бил изработен пътеводител на Калиакра, който е оставен с отворен край, за да може да се допълнят новите паметници, когато бъдат открити. Той е написан и за туристите, и за специалистите. Предстояща задача е да бъде написана и книга, подходяща за деца, за да може да се запали у най-малките интерес и любов към археологията и тайните, които тя ни разкрива.

Един от проблемите, пред които се сблъскват археолозите у нас за съжаление, е липсата на разбиране за дейността им и важността на тяхната работа от управляващите на съответните институции, категорична е доц. д-р Бони Петрунова.

Бони Петрунова изрази надеждата си скоро археологическият обект на нос Калиакра да намери своя достоен собственик, който да се грижи за мястото така, както го е правил деспот Добротица.

Подробностите чуйте в репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикален полет над Дунава

Международен симпозиум посветен на „Музиката на Дунавските държави“ се провежда във Варна, като част от международния музикален фестивал „Варненско лято“. Във форума се проследяват традициите и съвременните тенденции в класическата музика на Дунавските страни и взаимните влияния между тях.  Творчеството на Бела Барток и неговия интерес и..

публикувано на 09.09.24 в 15:27

Приключи 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол

40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол приключи с концерт на "Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив. В програмата бяха включени над 70 събития - изложби, кино прожекции, театрални постановки, музикални концерти, премиери на книги...

публикувано на 08.09.24 в 10:54

Смъртта на майката на Никол Кидман помрачи триумфа на актрисата във Венеция

Никол Кидман спечели наградата за най-добра актриса на филмовия фестивал във..

публикувано на 08.09.24 в 10:06

Филм на Педро Алмодовар е победител на кинофестивала във Венеция

Завърши 81-ият кинофестивал във Венеция. Спечели го испанския режисьор Педро Алмодовар с филма "Съседната стая“. От 21 филма в конкурсната програма, 5 от които италиански, с наградата "Златен лъв“ за най-добър филм според очакванията бе отличен "Съседната стая“ на испанския режисьор Педро Алмодовар. Голямата награда  “Сребърен лъв“..

публикувано на 08.09.24 в 09:57
Аладжа манастир

Три музея работят на празника във Варна

На 6 септември, когато се отбелязва Денят на съединението на Княжество България и Източна Румелия, както и на 22 септември, Денят на независимостта на България, гражданите ще имат възможност да посетят “Аладжа манастир”, “Побити камъни” и обект “Римски терми”. Музейните обекти са част от Регионален исторически музей – Варна.

публикувано на 06.09.24 в 10:15

Изложба за Съединението и Независимостта на България във Варненската библиотека

С „Празничен  разказ“  Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва  две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна  Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на  България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя  проследява знакови събития от изграждането на българската..

публикувано на 04.09.24 в 16:06

Концерт „Ръцете ни вече говорят“ в Балчик, част от фестивала на младите „Виа понтика“

Директорът на Международния фестивал на младите в изкуството „Виа понтика“ Веселин Ранков съобщи за още една инициатива на форума, която ще премине под надслов „Политане“. Датите са 5 и 8 септември и представляват своеобразно антре към големия фестивал от 9 до 15 септември.  Виа Понтика „Политане“ е модул към седемнадесетото издание на международния..

публикувано на 03.09.24 в 16:14