Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акордеонистът Димитър Стойков: Музикантите не се създават, те се раждат

Народният музикант Димитър Стойков, носител на множество награди като акордеонист, е един от носителите на званието "Почетен гражданин на Варна". 

Той получава признанието за дългогодишната и богата творческа дейност, допринесла за обогатяване на фолклора в страната ни. 

Музикалното наследство на Димитър Стойков идва от двата му рода. Дядо му Митьо е бил добър гъдулар, а чичовците му – гайдари. "Музикантите не се създават, те се раждат", коментира Стойков. Баща му Стойко Митев също е народен музикант – кавалджия. Майка му Нейка Кондова пеела народни песни и в репертоара ѝ преобладавали тъжните песни. За кратко време натрупва репертоар от народни хора и мелодии, които заучава от своя баща.

Спомня си, че когато е бил в шести клас, е работел на смени в стъкларската фабрика в Гебедже. Със спечелените 5 хиляди лева си купува стара хармоника, и започва да свири с нея. По-късно обаче се налага да продадат инструмента. 

Димитър Стойков от малък желае да се занимава с музика, но мечтата му се сбъдва чак през 1955 г. На 24 години си купува акордеон и започва да свири всяка свободна минута. През 1955 г. прави първите си записи в Радио Варна. "На 8 ноември, на Димитровден, направих първите си записи в радиото. Като днес помня всичко. Пуснаха ги на 1 декември. Там ми се помогна да бъда култивиран музикант", припомня си Стойков. 

Музиката е душата и сърцето ми, подчертава Георги Стойков.ъхранявам българската музика, работя върху нея, издирвам музика още от предишните години... Докато още малко виждам, докато малко чувам, докато още имам малко сили в себе си, ще продължавам да правя нещата, за да ги оставя за бъдещите поколения", допълни музикантът. 

Димитър Стойков е носител на отличия, грамоти и златен медал от Втория републикански фестивал през 1964 г. и негов лауреат. Дискографията му наброява 6 дългосвирещи и 7 малки плочи, 2 компактдиска, DVD и 8 аудиокасети. Като инструменталист участва в много записи на популярни народни певци и изпълнители. Едни от най-известните му изпълнения са „Памукчийска ръченица“, „Хоро на пояс“, „Джоката“, „Калимановско хоро“, „Микино хоро“ и др. 

Подробностите чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борислав Дряновски: За мен Варна е кауза!

Историкът и изследовател Борислав Дряновски е един от шестимата, удостоени със званието "Почетен гражданин на Варна". Дряновски получава признанието за цялостния му принос към историята на града и страната ни и по повод неговата 80-годишнина. Церемонията ще бъде тази вечер в Летния театър.  ОбС одобри шестимата нови почетни граждани на Варна..

публикувано на 15.08.24 в 15:28

„Феята от захарницата“ гостува във Варна

Авторът на поредицата за деца „Феята от захарницата“ – Катя Антонова, ще се срещне с малки и пораснали читатели във Варна на 24 август. Събитието ще се проведе от 11 часа в книжарницата във Фестивалния и конгресен център - Варна. То е част от традиционните гостувания на писателката в различни градове в страната. Входът е свободен и са поканени всички..

публикувано на 15.08.24 в 14:34

Миналото на Варна оживява в подкаст и печатно издание

В Деня на Варна, 15 август, започва излъчването на подкаста „Свидетелства от Варна“, а през ноември предстои и премиерата на печатно издание в 500 страници.  Поредицата събира 48 автентични спомени на четири поколения актьори, музиканти, художници, архитекти и организатори, оставили следа в живота на Варна. Интервютата са осъществени през 1993 -..

публикувано на 14.08.24 в 14:39

В края на август излиза новата книга на Георги Господинов

На 27 август излиза новата книга "Градинарят и смъртта" на Георги Георгиев, съобщи самият той в профила си във Фейсбук.  "Макар че всичките ми книга са лични, тази май е най-личната след „Естествен роман“. Надявам се сама да намери пътя до следобедите на своите читатели", подчерта Господинов.  "Баща ми беше градинар. Сега е градина...

публикувано на 09.08.24 в 13:38

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на..

публикувано на 09.08.24 в 11:19

Национално антикварно изложение започва във Варна

Националното антикварно изложение започва от днес и ще продължи до 11 август във Варна.  Над 200 антикварни щанда са подредени на на алеите до Аквариума в Морската градина.  Събитието е организирано от Народно читалище "Стара Варна" със съдействието на Общината в морската столица и е посветено на Деня на Варна, 15 август. 

публикувано на 09.08.24 в 09:23
автор: Васил Петров

„in vino…” - изложба на художника Васил Петров

Откриването е на  08.08., ч етвъртък, от 18,30 във варненската  галерия „Арт Маркони”. Васил Петров отново оставя въображението да движи ръката и мисълта му. Живописните му разсъждения са своеобразно продължение на миналогодишната идея „Август, като осем, като безкрайност…” Този път тя намира конкретика, номинирайки за „осмо изкуство” изкуството..

публикувано на 08.08.24 в 16:59