От днес по линията Варна – Пловдив – София бързият влак, който тръгва в 9,25 е с нови вагони. Също с нови вагони е и заминаващата композиция от Централна гара София в 10 часа през Пловдив за Варна. От Българските държавни железници уточняват, че вагоните ще бъдат използвани по двете направления всеки ден. Те са от новодоставения подвижен състав от Дойче Бан.
9 часа. ЖП гара Варна. На четвърти коловоз е композиран влакът за Пловдив. Вагоните – от новите. Климатизирани, с автоматични тоалетни и по-лесно отваряне на вратите. Просто побутвате дръжката и готово. На перона - десетки пътници.
- Ще видим как ще мине пътуването.
- Да няма закъснение.
- Гледах репортаж за големи закъснения днес и за това имам по-скоро лоши очаквания.
- За първи път ще пътувам с новите вагони. За първи път ги виждам. Изглеждат по-луксозни и по-чисти.
- Очаквам да е по-добре. Преди два дни пътувах с друг влак. Беше много мръсно. В повечето случаи уславията са много лоши.
Положението при нас е плачевно предвид влаковете в другите страни.
Влаковете се ползват и от много чужденци.
"Влаковете са малко стари. Малко е объркващо, че върху билетите не пише коловоза. Но иначе си работят много добре. Доволен съм да пътувам с тях, а и са добър вариант. Пристигнах в София. С влак пътувах до Пловдив, до Велико Търново. После до Бургас. Доста ми се събра. Разбира се немсике влакове са по-нови. В България влаковете са стари, но все още се движат, така че всичко е наред."
Влаковете продължават да са най-евтиният и сигурен транспорт. Както и най-екологичният. Това са най-големите им предимства. Чистотата, хигиената, амортизираните вагони и локомотиви обаче отдавна са се превърнали във визитна картичка на БДЖ. А за закъсненията по-добре да не отварям дума. Влакът с новите климатизирани, който изпратих сутринта в 9,25 от Варна през Пловдив трябва да пристигне в София в 18,31. Според сайта на БДЖ, към 12:30 той вече закъснява. Но колко са 15 минути на фона на вечността.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..