Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

200 години от създаването на Рибния буквар - акцент в 10-ото издание на международния форум "Българско наследство" в Балчик

Национален исторически музей гостува в Балчик с изложбата "200 години от създаването на Рибния буквар на д-р Петър Берон". Тя ще остане в Мелницата в Белия град до края октомври, съобщи Маруся Костова – директор на международния форум „Българско наследство“, в рамките на който се откри изложбата и която даде начало на международната проява. Тя е насочена и към всички ученици, отправи покана Костова към подрастващите, които ще се върнат в клас след 15 септември.



С доклади и фолклорни изяви от 22 до 24 август в Балчик са над 700 пазители на българския дух от България, Румъния, Молдова. В рамките на три дни тук се провеждат научни конференции, фолклорен конкурс и изложби, посветени на българското наследство.

През 2024 г. се навършват 200 години от издаването на първия новобългарски учебник, който бележи и началото на новобългарската просвета. Една от най-значимите книги на Българското възраждане, “Рибният буквар”, e издадена през 1824 г. в град Брашов (Австрия, а дн. в Румъния).




Петър Берон е колосална фигура в областта на образованието, културата и българската нова литература – подчерта в доклада си председателят на Сдружението на писателите и литературен критик Драгомил Георгиев, че трябва да познаваме пътя на Петър Берон - продължител на традициите на Паисий Хилендарски.

Д-р Георги Казанджиев представи Петър Берон в неочаквана негова позиция: "Когато търсих материали за книга, посветена на пожарното дело в Добричка област, попаднах на един тритомник, написан на френски, че Берон се е занимавал в световен мащаб и с пожарното дело".

Научната част на "Българско наследство" продължава с традиционната конференциязаетнологията на българите, водена от доц. д-р Елена Рацеева от Кишиневски университет, Молдова, на шестия етаж на ТИЦ Мелницата.

Представените във форума доклади ще бъдат издадени в бр. 10 на списание Форум, подготвяно ежегодно от организаторите сдружение "Българско наследство".

В рамките на форума е открит щанд за книги, част от които на етнолози и етнографи.

Фолклорните изяви в рамките на форума ще преминат в читалище "Паисий Хилендарски" на 23 и 24 август.

Програма

22 август 17.00 ч. ТИЦ "Мелницата" III етаж
Научна конференция с международно участие "200 години от създаването на Рибния буквар от д-р Петър Берон и начало на светското образование в България"
Водещи: учени от БАН София


22 август  17.00 ч. ТИЦ " Мелницата"

Конференция за етнологията на българите

Водещ: доц. д-р Елена Рацеева, Кишиневски университет, Р. Молдова

23 август 17.30 ч.- 18.30 ч.
Поднасяне венци и цветя на паметниците по главната улица "Черно море"

23 август 18.30 ч.  НЧ "Паисий Хилендарски 1870"
Концерт на българската диаспора за откриване на форума

24 август  9.00-17.00 ч. НЧ "Паисий Хилендарски 1870"
Фолклорен конкурс и награждаване

 **

Рибният буквар

Пълното наименование на книгата е “Буквар с различни поучения, събрани от Петра х. Беровича, за болгарските училища“.

Изданието е малка детска енциклопедия, която дава основни познания за българския език, физиката и аритметиката, има още молитви, нравствени поучения, добри съвети, басни и 12 илюстрации на животни. На последната страница от илюстрациите са изобразени кит и делфин и това е причината да бъде наречен „Рибен“.

Авторът Петър Атанасов Хаджиберович (ок. 1799 г., гр. Котел. –21 март 1871 г.) е първият български педагог, който изяснява преподаването по взаимоучителния метода. Берон следва медицина в Хайделберг и Мюнхен и се занимава научно с философия, естествени науки, химия, физика, математика, астрономия. Учен енциклопедист, владее 9 езика. Завещава цялото си имущество за културно-просветни и педагогически цели.

В Националния исторически музей по повод годишнината е изложен оригинален екземпляр на първото издание на „Рибният буквар“, придружен от графично оформени страници от книгата, които представят неговата структура и съдържание с кратка информация за всички раздели.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Венелина Петкова и Богдан Богдев представят изложбата "Състояния"

22 август, 18.30 часа, Арт салон на Радио Варна Състояния / States / 心的状態 изложба Богдан Богдев/ Венелина Петкова (източен туш, шодо японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм) В изложба „Състояния“ няма политика, екология и социален привкус. Всичко, което виждате или не виждате, се е случило дълбоко в интимния свят на..

публикувано на 22.08.24 в 07:10

Международният кинофестивал „Любовта е лудост" започва на 23 август

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ превръща Варна във филмова столица от 23 август до 1 септември, включвайки в програмата си най-новите филми, номинирани или спечелили награди в международни фестивали, съобщават от общинския пресцентър. Официалното откриване на фестивала е на 23 август от 19:00 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен..

публикувано на 21.08.24 в 19:20

В Добрич набират участници за конкурса "Млад творец"

Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ набира желаещи за участие в конкурса „Млад творец“. Заявки могат да подават творци в различни области – бижута, дрехи, чанти, изработване на предмети от хартия, дърво и други. Инициативата се финансира от Община Добрич. Право на участие  в конкурса „Млад творец“, организиран от фондация „Добруджа –..

публикувано на 21.08.24 в 16:14
автор: Васил Василев

Изложба “Море” в Зала “Ателие Георги Велчев”

Август е месецът на традиционната изложба “Море” в Зала „Ателие Георги Велчев“ на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна.  Откриването на изложбата е на 22 август от 18:00 часа.  Експозицията може да се види до 21 септември 2024 г. 12 изявени автори, свързани с Варна, е..

публикувано на 21.08.24 в 11:28

Отиде си Росен Статев

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна съобщи, че на 60-годишна възраст, след боледуване, си е отишъл Росен Статев.  Росен Статев започва работа в Галерията през 1988 г. при емблематичния директор Ванко Урумов, с когото го свързва дълбоко уважение и приятелство. През годините работи с много варненски и гостуващи художници и се..

публикувано на 20.08.24 в 15:16

"Покана за танц" от Венета Нейнска и Иван Стайков

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят публиката на поредица концерти в Шабла, Варна, Созопол и Бургас. На тях те ще представят най-прочутите танци от класическата музика. Програмата "Покана за танц" е част от лятното турне на популярната в София поредица "Концерт с история". При нея освен изпълненията, музикантите запознават..

публикувано на 20.08.24 в 10:29

Chambao закриват BREEZE BY EXIT във Варна

Последният ден на фестивала "Varna Breeze" е запазен за испанската банда "Chambao". Те ще се качат на сцената под Пантеона в Морската градина във Варна в 21 часа и 20 минути. Песните на групата представляват приятна и отпускаща смесица от традиционни испански фламенко-ритми, електронна музика и джаз. Последната фестивална вечер ще започне в 19 часа,..

публикувано на 18.08.24 в 13:05