Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

200 години от създаването на Рибния буквар - акцент в 10-ото издание на международния форум "Българско наследство" в Балчик

Национален исторически музей гостува в Балчик с изложбата "200 години от създаването на Рибния буквар на д-р Петър Берон". Тя ще остане в Мелницата в Белия град до края октомври, съобщи Маруся Костова – директор на международния форум „Българско наследство“, в рамките на който се откри изложбата и която даде начало на международната проява. Тя е насочена и към всички ученици, отправи покана Костова към подрастващите, които ще се върнат в клас след 15 септември.



С доклади и фолклорни изяви от 22 до 24 август в Балчик са над 700 пазители на българския дух от България, Румъния, Молдова. В рамките на три дни тук се провеждат научни конференции, фолклорен конкурс и изложби, посветени на българското наследство.

През 2024 г. се навършват 200 години от издаването на първия новобългарски учебник, който бележи и началото на новобългарската просвета. Една от най-значимите книги на Българското възраждане, “Рибният буквар”, e издадена през 1824 г. в град Брашов (Австрия, а дн. в Румъния).




Петър Берон е колосална фигура в областта на образованието, културата и българската нова литература – подчерта в доклада си председателят на Сдружението на писателите и литературен критик Драгомил Георгиев, че трябва да познаваме пътя на Петър Берон - продължител на традициите на Паисий Хилендарски.

Д-р Георги Казанджиев представи Петър Берон в неочаквана негова позиция: "Когато търсих материали за книга, посветена на пожарното дело в Добричка област, попаднах на един тритомник, написан на френски, че Берон се е занимавал в световен мащаб и с пожарното дело".

Научната част на "Българско наследство" продължава с традиционната конференциязаетнологията на българите, водена от доц. д-р Елена Рацеева от Кишиневски университет, Молдова, на шестия етаж на ТИЦ Мелницата.

Представените във форума доклади ще бъдат издадени в бр. 10 на списание Форум, подготвяно ежегодно от организаторите сдружение "Българско наследство".

В рамките на форума е открит щанд за книги, част от които на етнолози и етнографи.

Фолклорните изяви в рамките на форума ще преминат в читалище "Паисий Хилендарски" на 23 и 24 август.

Програма

22 август 17.00 ч. ТИЦ "Мелницата" III етаж
Научна конференция с международно участие "200 години от създаването на Рибния буквар от д-р Петър Берон и начало на светското образование в България"
Водещи: учени от БАН София


22 август  17.00 ч. ТИЦ " Мелницата"

Конференция за етнологията на българите

Водещ: доц. д-р Елена Рацеева, Кишиневски университет, Р. Молдова

23 август 17.30 ч.- 18.30 ч.
Поднасяне венци и цветя на паметниците по главната улица "Черно море"

23 август 18.30 ч.  НЧ "Паисий Хилендарски 1870"
Концерт на българската диаспора за откриване на форума

24 август  9.00-17.00 ч. НЧ "Паисий Хилендарски 1870"
Фолклорен конкурс и награждаване

 **

Рибният буквар

Пълното наименование на книгата е “Буквар с различни поучения, събрани от Петра х. Беровича, за болгарските училища“.

Изданието е малка детска енциклопедия, която дава основни познания за българския език, физиката и аритметиката, има още молитви, нравствени поучения, добри съвети, басни и 12 илюстрации на животни. На последната страница от илюстрациите са изобразени кит и делфин и това е причината да бъде наречен „Рибен“.

Авторът Петър Атанасов Хаджиберович (ок. 1799 г., гр. Котел. –21 март 1871 г.) е първият български педагог, който изяснява преподаването по взаимоучителния метода. Берон следва медицина в Хайделберг и Мюнхен и се занимава научно с философия, естествени науки, химия, физика, математика, астрономия. Учен енциклопедист, владее 9 езика. Завещава цялото си имущество за културно-просветни и педагогически цели.

В Националния исторически музей по повод годишнината е изложен оригинален екземпляр на първото издание на „Рибният буквар“, придружен от графично оформени страници от книгата, които представят неговата структура и съдържание с кратка информация за всички раздели.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сладка поезия с вкус на море тръгва от Балчик към Бургас до София

Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..

публикувано на 17.02.25 в 14:04

"Конклав" - големият победител на наградите БАФТА

"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..

публикувано на 17.02.25 в 10:45

Ателие по творческо писане със Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе

Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие  за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..

публикувано на 16.02.25 в 15:38

Започна приемът за участие в 34-тия младежки поп-рок конкурс „Сарандев“

Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.

публикувано на 15.02.25 в 14:38

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30