Проектът „Мелодиите на нашето наследство“ на ученици от варненската Първа езикова гимназия спечели първо място в национален конкурс на фондация „Благотворител“. С нейната финансовата подкрепа младежите успяват да издадат нотен сборник с тринайсет песни в тираж 100 броя и компакт диск с техни изпълнения на песните, в същия тираж.
Всичко се случва като част от работата им в клуба по история в гимназията, който е с дългогодишна традиция. Всяка година си поставяме ново предизвикателство и през последната учебна година. В навечерието на Коледа (б.ред. 2023 г.), се спряхме на инициативата Никола Стамов всеки от клуба отивайки за празниците при своите баба и дядо на село, да издири песни от рония край на своето семейство. Това разказа ръководителят на клуба и учител по история в гимназията г-жа Нела Димова.
Младежите разширяват срещите и по места черпят информация и от хора от читалищата в селата Невестино, Челник, Саранско, Блъсково, Бозвелийско, Чернево, Бродилово, Победа, както и град Гоце Делчев. Срещахме се с възрастни жени, които ни пяха това, което знаят от своите майки и баби, разказа Никола Стамов. По думите му песните са се предавали през годините от уста на уста, напълно автенитчни и досега не са били издаван. Младежите са успели да съберат 20 такива автентични песни, след това са нотирали почти всички и са ги представили в издадения сборник. В него са представени и снимки на народни носии от различните краища на страната, съхранявани от читалищата и в личния архив на възрастни жени.
С този проект екипът печели и националната олимпиада по "Гражданско образование", отебляза г-жа Димова.
В рамките на проекта младежите създават и представят пред публика театрална пиеса „Гласовете на традицията“. Идеята беше да представим ежедневието на едно българско семейство от края на 19 век, като в сюжета се преплитат линии, позволяващи и изпълнението на събраните песни, разказа още Стамов. Той определя „Мелодиите на нашето наследство“ като проект от ученици за обществото, за да се запази автентичното народно творчество. Затова вечеса започнали да подарява издадения нотен сборник и компакт диск на училища и читалища в цялагта страна.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..