Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за Съединението и Независимостта на България във Варненската библиотека

С „Празничен разказ“ Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя проследява знакови събития от изграждането на българската държавност. Експозицията включва архивни материали, фотографии и книги от фондовете на Варненската библиотека и кратък визуален разказ.

Експозицията е разположена в  Изложбеното фоайе на РБ „Пенчо Славейков“ на адрес бул. Сливница 34 и може да бъде видяна до 24 септември 2024 година.

Главният библиотекар Кристиана Димчева, ръководител направление "Редакционно-издателска дейност. Варненски исторически архив. Връзки с обществеността",  разказва за изложбата в интервю на Светлана Вълкова:

Първата стъпка на едно такова пътуване е Пловдив, защото Съединението започва от там, каза главният библиотекар, но припомни и какво е участието на Варна.

Преди да да се случат събитията княз Александър I Батенберг е бил подготвен от представители на Българския таен революционен комитет за преврата. Те са изпратени да го убедят и да търсят съгласието му да бъде княз на съединена България. Срещата се осъществява по време на военни маневри в Шуменско. След това Батенберг се оттегля в резиденция Сандрово, днешния дворец Евксиноград.

Нещата обаче избързват повече от предвиденото и на 6 септември е обявено временно правителство и веднага Батенберг е известен с телеграма в резиденцията. Въпреки изненадата му за по-рано стеклите се събития отива с каретата си до телеграфо-пощенската станция, за да декларира своето съгласие. Той обявява всички необходими заповеди, за да бъде подготвена българската армия, да бъде свикано Народно събрание и да бъде приета вече обединената България, припомни Димчева.

Неочакваната поява на княза не остава незабелязана от варненската общественост, която е силно развълнувана. Не след дълго целият площад е изпълнен от хора. На възторжените възгласи  князът отвръща от балкона:  "Българи! Южна България от днес се присъединява към Северна България. Да подкрепим с оръжие в ръка това народно дело!"

В първата витрина са подредени документи от кореспонденцията по въпроса със Съединението, които по-късно са събрани в книгата Архива на Възраждането, дело на историка Димитър Страшимиров, брат на писателя Антон Страшимиров.

Със събирането и съхраняването на кореспонденцията той поставя основите на българската памет, изтъква Димчева. 

Посетителите на изложбата могат да усетят вълненията на предците си от 15-годишнината от Съединението и да видят експонираната празнична програма по повода.

Във втората витрина е изложен най-въздействащият документ -  Манифестът, подписан във Велико Търново от Александър I Батенберг, с който той обявява Съединението. 
Всички питания в Четвъртото народно събрание, касаещи Съединението, са публикувани в т.нар. "Зелена книга по Съединението", която също може да бъде видяна.
В масата, която представя варненското присъствие в историческото събитие е предоставен празничен разказ за 30-годишнината от обявяването на Съединението, както и малка книжка със спомени на съвременници.
Друго интересно свидетелство, което бележи отново годишнината, е вестникът "Варненски новини".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пленер "Европейски хоризонти": Художници от България, Турция, Румъния и Полша с излияния в балчишката галерия

Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..

публикувано на 13.09.24 в 16:31

Думите също лекуват, медици-писатели от цял свят във Варна

Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов".  35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..

публикувано на 12.09.24 в 20:03

Първо представяне пред читателите на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" в Белия град

На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието.   В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота,  приказната..

публикувано на 11.09.24 в 16:22

Разнообразната програма на фестивала на изкуствата "Виа понтика" - Балчик продължава при вход свободен за всички събития

Изложба калиграфия "Красиви думи" е подредена в Художествена галерия - Балчик. Тя е дело на студентите Александра Вутова, Ангела Айтоска, Димитър Иванов и Илия Иванов от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия - София и Валерия Лень и Даниела Христова от специалност "Графичен дизайн и визуални комуникации" във..

публикувано на 11.09.24 в 15:06

Време-пространствените полета на Огняна Серафимова

„Време-пространствени полета“ - изложба от инсталации на Огняна Серафимова е подредена във вътрешния двор на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна.  Изложбата е съпътстващо събитие на художествения форум „Изкуството като противодействие“ .  Откриването е на 10 септември от 18:00 на ул. “Л. Каравелов” 1...

публикувано на 10.09.24 в 15:27

Музикален полет над Дунава

Международен симпозиум посветен на „Музиката на Дунавските държави“ се провежда във Варна, като част от международния музикален фестивал „Варненско лято“. Във форума се проследяват традициите и съвременните тенденции в класическата музика на Дунавските страни и взаимните влияния между тях.  Творчеството на Бела Барток и неговия интерес и..

публикувано на 09.09.24 в 15:27

Приключи 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол

40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол приключи с концерт на "Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив. В програмата бяха включени над 70 събития - изложби, кино прожекции, театрални постановки, музикални концерти, премиери на книги...

публикувано на 08.09.24 в 10:54