С „Празничен разказ“ Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя проследява знакови събития от изграждането на българската държавност. Експозицията включва архивни материали, фотографии и книги от фондовете на Варненската библиотека и кратък визуален разказ.
Експозицията е разположена в Изложбеното фоайе на РБ „Пенчо Славейков“ на адрес бул. Сливница 34 и може да бъде видяна до 24 септември 2024 година.
Главният библиотекар Кристиана Димчева, ръководител направление "Редакционно-издателска дейност. Варненски исторически архив. Връзки с обществеността", разказва за изложбата в интервю на Светлана Вълкова:
Първата стъпка на едно такова пътуване е Пловдив, защото Съединението започва от там, каза главният библиотекар, но припомни и какво е участието на Варна.
Преди да да се случат събитията княз Александър I Батенберг е бил подготвен от представители на Българския таен революционен комитет за преврата. Те са изпратени да го убедят и да търсят съгласието му да бъде княз на съединена България. Срещата се осъществява по време на военни маневри в Шуменско. След това Батенберг се оттегля в резиденция Сандрово, днешния дворец Евксиноград.
Нещата обаче избързват повече от предвиденото и на 6 септември е обявено временно правителство и веднага Батенберг е известен с телеграма в резиденцията. Въпреки изненадата му за по-рано стеклите се събития отива с каретата си до телеграфо-пощенската станция, за да декларира своето съгласие. Той обявява всички необходими заповеди, за да бъде подготвена българската армия, да бъде свикано Народно събрание и да бъде приета вече обединената България, припомни Димчева.
Неочакваната поява на княза не остава незабелязана от варненската общественост, която е силно развълнувана. Не след дълго целият площад е изпълнен от хора. На възторжените възгласи князът отвръща от балкона: "Българи! Южна България от днес се присъединява към Северна България. Да подкрепим с оръжие в ръка това народно дело!"
В първата витрина са подредени документи от кореспонденцията по въпроса със Съединението, които по-късно са събрани в книгата Архива на Възраждането, дело на историка Димитър Страшимиров, брат на писателя Антон Страшимиров.
Със събирането и съхраняването на кореспонденцията той поставя основите на българската памет, изтъква Димчева.
Посетителите на изложбата могат да усетят вълненията на предците си от 15-годишнината от Съединението и да видят експонираната празнична програма по повода.
Във втората витрина е изложен най-въздействащият документ - Манифестът, подписан във Велико Търново от Александър I Батенберг, с който той обявява Съединението.Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.