Легендарният дует Ритон гостува във Варна на 9 септември. Концерт-спектакълът ще е в Летния театър от 20 часа с групата "Ангелите на Ритон". Събитието е част от турнето им "Елате ни на гости" , което започна през март и ще продължи до 16 октомври.
Сигурна съм, че е такова, защото ви предстои може би една от най-вълнуващите срещи - тази с варненската публика. Имате ли по-голям сантимент към Варна?
Здравко: Сантиментът ни по принцип към нашите фенове е еднакъв навсякъде, но Варна е по-култово място за нас, защото винаги всичко, което е било свързано с Варна, не само концертите ни с оркестър, но и новогодишните ни участия, е било успешно! Това е нещо, което вълнува. Всяка следваща среща се превърна в рутина да бъде прекрасна.Не случайно ви зададох този въпрос, защото първото ви участие като дует е било на Златни пясъци.
Катя: Да, началото на кариерата ни започна в едно заведение “Меча поляна” на открито.Здравко: Това беше заведение с огромна програма за чужденците, с бенд на живо.Огромна програма с по 30, 40 души балет. След студентската скамейка сякаш бяхме попаднали в рая. Това са спомени, които са незабравими.
Катя: Кариерата ни е стартирала от Варна, наистина!Сега предстои поредният концерт тук във Варна, част от вашето турне. Заедно с вас на сцената ще бъдат и “Ангелите на дует Ритон”.
Катя: Това е бендът и вокалистките, с които работим вече тринадесета година, с по-голямата част от тях, защото имаме и малки промени. Сега се сещам, че когато събрахме тази група през 2012г. първият ни концерт беше в Летния театър във Варна. Бендът е в състав: Юлиян Янев - клавишни инструменти, Алекс Нушев - бас китара, Жоро Марков (младши) - барабани, Щерион Пилидов - китара, Христина Нейкова, Ралица Губерска и Катето Кръстева- бек вокали.Винаги сте излизали на сцена с оркестър, за което Ви поздравявам! Това е много важно и за публиката също.
Катя: Смятаме, че когато правиш концерт и продаваш билети, задължително трябва да си с бенд на живо, а не на плейбек.
Здравко: Или с някакви музиканти, които се правят, че свирят. За нас е кощунство да излезеш и да мамиш хората. Дори да си пуснеш синбек и да пееш не е нашето амплоа, не е нашият концерт. Няма да се чувстваме комфортно ако излезем на комерсиален концерт, за който се продават билети и да пеем върху изкуствен оркестър. Това не ни е в кръвта!На сцената всичко изглежда така все едно се случва с голяма лекота, но съм сигурна, че зад всичко това стои огромен къртовски труд и желязна дисциплина. Това ли е формулата да ви се получават нещата?
Катя: Това е формулата, да! И много репетиции. Затова някои хора не искат да пеят на живо. От една страна, защото не всеки може да пее на живо. Нека да не бъдем скромни! Още повече, че пеенето с оркестър е свързано наистина с много репетиции.Здравко: И с много средства, защото апаратурата, която е необходима за сборен концерт на плейбек е десет пъти по-малка и по-некачествена, от тази, която ние носим с два огромни камиона за живия звук.
Катя: И всичко това е много по-скъпо, но преди всичко искаме да доставим удоволствие на себе си, след това на публиката. Защото ако професията не ти доставя удоволствие, и това което правиш на сцената е само бизнес - това не е печелившата формула.Повече от 40 години сте на сцена. Кое ви задържа толкова време и как успяхте да устоите на времето?
Здравко: За нас професията е на първо място. Ние не сме слизали от сцената през всички тези години.Катя: И най-вече любовта към професията и това, че винаги се стремим да вдигаме собствената си летва, да вървим напред, а не на едно място и просто да запазваме нивото. Правим непрекъснато нови песни, това го казвам за тези, които не познават творчеството ни. Чета коментари в социалните мрежи, че цял живот пеем едни и същи песни, но това не е така. Ние непрекъснато записваме. Даже всеки момент трябва да излезе и новият ни албум, който се казва “Случва се нещо” с десет нови песни. Ще излезе на диск, на флашка и на цветна винилова плоча. В последните години издадохме няколко албума и на плочи. Имаме жълта, бяла, червена плоча, а тази ще бъде лилава. Произвеждаме ги в Италия, много са красиви и с невероятен звук.
Здравко: Нека не звучи самохвално, но ние издадохме първата винилова плоча в България. И то цветна!Катя: Постоянно записваме нови песни. Сега като излезе новия албум продължаваме да записваме за следващ. “Най-лошото” е, че като тръгнем да си правим програмата за един концерт е много трудно да си подберем точния репертоар. Знам, че голяма част от хората искат да чуят златните хитове като “Джалма”, “Изпове”, “Някъде, но не сега” и т.н. В същото време един изпълнител трябва да покаже и новото си творчество, но един концерт не може да продължи до безкрай.
Здравко: Не можем да се разделим със старите, в същото време слагаме нови и така концертите ни се увеличават всяка година с 15-20 минути (смее се). И в един момент стават по-дълги, отколкото трябва.В последните години музиката, която записвате е с латино привкус. Продължавате ли тази музикална линия?
Катя: Латино привкус имаме още в най-ранните си години.Здравко: В един момент бяхме прекъснали, защото започнаха да ни подаражват Шакира, Рики Мартин, Дженифър Лопез. (смеят се) Във всеки албум сме имали по една две латино песни.
Цялото интервю с дует Ритон чуйте в прикачения звуков файл.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..