Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синият растеж - бъдещето на туризма

3
Снимка: БТА

България изостава с 15-20 години в осигуряването на син растеж на морския сектор. Тук става въпрос за внедряване на нови екологични технологии и използване на нови практики не само в транспорта, пристанищата и корабостроенето, но и в морския и крайбрежен туризъм. Синият растеж е едва в началото си, коментира професор Красимира Станева, ректор на Висшето училище по мениджмънт във Варна по време на международната конференция „Устойчив туризъм и син растеж в Черноморския регион“. А синият растеж е единственият шанс бизнесът да устои на динамичната и постоянно променяща се икономическа среда.


Първите демонстрации на синя икономика в България са от 2007 година. Тогава няколко вериги международни бензиностанции се включват в процеса на син растеж.

"По отношение на туристическия сектор, вече имаме първите постижения. От няколко години сме притежатели на различни лейбъли от рода на "Син флаг". Но смисълът не е в това да поддържаме брега чист. А това е комплексен подход към използване на природни и човешки ресурси. И всичко да бъде така балансирано, че ние да оставим едно достойно наследство по отношение на добре използвана и балансирана ресурсна база за младото поколение"

Когато говорим за син растеж, а това е дългосрочната стратегия в подкрепа на устойчиво развитие на морските отрасли като цяло, трябва да потребяваме толкова, за да остане и за нашите пра, пра, пра внуци, коментира професор Красимира Станева.

В българския туризъм има добри практики в тази посока. Но те не са чак толкова много. Един прмимер от Цветалина Генова, ръководител на международните проекти във висшето училище.

"Нещо съвсем простичко, което сме виждали на много места. Има доста добри смарт решения за управление на ресурсите в един хотел. За пестене на енергия и вода."


В Молдова, която няма излаз на море, но е част от черноморския регион, привличат туристи с фестивали, чиста и запазена природа и възможности за пъгешествия. Повече от Вероника Булат от Молдовския държавен университет.

Рекрламираме Молдова като дестинация за преживявания. Речният туризъм е най-подходящ за нашата страна, защото имаме две големи реки. Търсим възможности за син растеж точно в тази посока. Молдова е девствен регион, който не е много добре развит. Със запазенита си природа и историческото наследство страната е наистина уникална.

В Гърция синята икономика е в основата на туризма, категорична е Персефони Аврамиду от Меиждународния елински университет.

Устойчивите практики намаляват сметките за вода и ток. Примерно хавлиите в хотелите не се сменят всеки ден, а на три дена. Така спестяваме много вода, както и енергия за тяхното изпиране. На някои острови се използват единствено електрически автомобили. Така защитаваме природата, а хората дишат чист въздух.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Международния ден на кръстословицата

Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година.  Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..

публикувано на 21.12.24 в 16:38

Дни на отворените врати всяка събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар

Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..

публикувано на 21.12.24 в 11:54

(Не)Коледен базар във Варна през уикенда

В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..

публикувано на 21.12.24 в 03:25

„Чистата Коледа“ се завръща за седми път

„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..

публикувано на 21.12.24 в 15:45

Дядо Коледа се спусна от покрива на УМБАЛ "Св. Марина" и раздаде подаръци на най-малките пациенти

С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..

публикувано на 20.12.24 в 13:21

Коледари наричаха за здраве и берекет във Варна

Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..

публикувано на 20.12.24 в 13:16

Днес е Игнажден

Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..

публикувано на 20.12.24 в 06:55