Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Васил Тенекеджиев: Римската статуя най-вероятно е надгробна фигура

Мраморната статуя на мъж от римско време, открита във Варна, най-вероятно е надгробна фигура. Това коментира в предаването на Радио Варна "Гравитация нула" археологът гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев. "Специалистите по епиграфика, с които се консултирахме, смятат, че това най-вероятно е така, следейки по формулата, която е използвана. Там се казва, че въпросният господин, Гай Марий Хермоген, прави тази скулптура приживе за себе си. Тоест, той е подготвил гробното си място", добави д-р Тенекеджиев.

По лицето на скулптурата има леки щети, а едната ѝ китка е отчупена. Изглежда, че те са нарочно причинени, особено щетите по лицето, но това предстои да бъде уточнено внимателно, допълни археологът. По думите му, не е изключено да става въпрос за разправа с паметта на този знатен общественик от Римския Одесос. "Това са предварителни уточнения, които трябва да се обсъдят с археологическата гилдия във и извън страната", подчерта археологът. 

Друга хипотеза на специалистите е статуята да е била поставена на публично място в града. "Тъй като по това време както и в древногръцките градове, така и в епохата на Римската империя, обществениците са били богати хора, с обществено влияние, те са участвали в управлението на градовете, но от тях се е очаквало със свои лични средства да допринасят за благоденствието на града. Тоест, той може би е бил благодетел. От точно подобни големци се очаква да дават пари за водопроводи, за улици, за канализация, за порти, за укрепване на крепостните стени и всякакви други подобни начинания, които да доведат до облагородяването на градската среда и облагодетелстване на градското население. В това число трябва да сложим обаче и организирането на публични събития като празници, спортни игри, състезания, гладиаторски игри и така нататък. Имаме подобни паметници и от Одесос, свързани с други публични личности", коментира Васил Тенекеджиев. 

По думите на специалиста, има вероятност фигурата да е била внесена в Одесос като полуготово изображение, а лицето да е изработено майсторски тук, на място. "То е портретно и прави скулптурата толкова висококачествена, специфична и ценна за нас", каза още археологът. 

Първите два елемента на името Гай Марий Хермоген са чисто римски. Те показват, че този местен общественик по някакъв начин е бил във връзка с известната фамилия на Мариите, която е римска известна фамилия. Според Тенекеджиев, историците трябва да се намесят и да влязат в дълбочина. "За тези няколко дена епиграфите, с които сме се консултирали, вече ни посочиха още няколко паметника от Одесос и от региона, в които се споменават представители приблизително от същото време на същата фамилия, т. е. въпросните Марии от Одесос и района са били очевидно една от солидните фамилии. Нека всичко това да бъдат само едни общи щрихи, които нахвърляме сега, а надявам се в скоро време те да се доуточнят и вече да придобият и по-научна окраска", допълни Тенекеджиев. 

Според него, това е една от много малкото на брой цели скулптури от епохата, които са открити изобщо в България. Важен факт е, че тя е с цялото си име. "Това ни позволява да разработим въпроса за тази личност, за фамилните му връзки и евентуално да реконструираме една малко по-подробна картина от римската епоха в Одесос, което пък вече е ценно и специфично за историческото наследство на нашия град", поясни Тенекеджиев. 

реставраторът от РИМ-Варна Милен МариновРеставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват реставрационната дейност на няколко различни места, включително един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква Община Варна да предложи подходящ за дейността общински имот. През годините са предлагани неподходящи места, вкл. такива без ел. захранване или за основен ремонт, за какъвто музеят средства няма. Най-подходящи са помещенията на петия етаж в сградата на Стоматологията, където има всички условия, тъй като са били зъботехнически лаборатории, каза в предаването "Гравитация нула" реставраторът от РИМ-Варна Милен Маринов.

Сега статуята на знатния римлянин е поставена във вътрешния двор на музея. Маринов се пошегува, че студът няма да го изплаши, няма да притесни и самите реставратори, които са като римски войници и са свикнали на всякакви условия и липса на такива. Ще бъде помислено за разполагане на шатра, в която да се провеждат реставрационните дейности при дъждовно време, посочи още той.

Предстои да бъде направен анализ на материала, за да се разбере произходът му. След като се направи анализ на камъка, ще се избере и най-удачният метод за отстраняване на налепите, а след почистването статуята ще бъде приведена в експозиционен вид, обясни още специалистът. Той добави, че мраморът е капризен като материал и е необходимо да се действа по-прецизно с препаратите за обработка, за да не бъде повреден и доведен до вид на тротоарна плочка.

Любопитство буди как точно е била деформирана фигурата.

След повърхностното почистване от налепите ще стане ясно дали тя е ударена нарочно, посоката на удара и използван ли е инструмент, разкри още Милен Маринов.

Целия разговор на Светлана Вълкова с гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев и с реставратора Милен Маринов чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.

По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлин Тачев

Политологът Светлин Тачев: Най-вероятно ще имаме най-фрагментирания парламент до момента

Най-вероятно България ще има най-фрагментираното Народно събрание до момента. Това коментира за Радио Варна политологът от социологическа агенция "Галъп" Светлин Тачев. По думите му голямата изненада на тези избори е високата избирателна активност. В момента има шанс тя да се доближи до данните от предсрочните парламентарни избори през октомври 2022..

публикувано на 28.10.24 в 09:05

A.J. Mills (KK’S PRIEST, HOSTILE): Всички са пристрастени към социалните медии

Интервю с A.J. Mills (KK’S PRIEST, HOSTILE) През 2011 година светът на хеви метъла беше разтърсен от новината, че JUDAS PRIEST и K.K. Downing се разделят. Единият от прочутото китарно дуо вече нямаше да е част от британските класици. JUDAS PRIEST продължиха по пътя си с новия китарист Richie Faulkner. K.K. Downing не стоя дълго със скръстени..

публикувано на 28.10.24 в 08:25

В село Тополи се надяват политиците да не се сещат за тях само по избори

Село Тополи е част от община Варна, в него живеят малко над 3000 души, но много варненци имат къщи там.  Има интересен фолклор, по традиция фолклорната група винаги печели награди на международни конкурси.   Избирателната активност до 17,00 часа е близо 30 процента. Димитричка Минева и Виолета Недева казват, че се живее добре в селото. Но се..

публикувано на 27.10.24 в 16:30
Велин Жеков

Велин Жеков: Денят на вота във Варна започна нормално

Изборният ден във Варна и региона е започнал нормално, всички секции за частичния  местен вот в районите "Одесос" и "Приморски" - 199, както и за парламентарните избори, които са 655, са открити. Седмият вот: Как протича гласуването във Варна и Добрич (обновява се) Това съобщи Велин Жеков - председател на Районната избирателна комисия и на..

публикувано на 27.10.24 в 09:03

Веселите кулинарки от село Изгрев: В управлението на държавата трябва да има повече жени

Савка Атанасова е председател на читалище "Светлина" в село Изгрев, община Суворово, Варненска област.  Там хората са много задружни и всяка седмица организират различни кулинарни конкурси, акции по почистване на двора на храма, на улиците, участват във фолклорни фестивали. Атанасова е моторът на тези инициативи, тя е неформален лидер на..

публикувано на 26.10.24 в 08:05

Олимпийският огън разказваше приказки и обедини всички

Олимпиадата в Париж ще запомним с какво ли не, но безспорно изключителният олимпийски огън обедини всички.  Мигновено това вълшебно кълбо без аналог в историята, разположено в градините на Тюйлери, се превърна в магнит за хиляди хора и в най-новата значима туристическа атракция на френската столица.  До него достигна пътешественичката и успешен травъл..

публикувано на 25.10.24 в 08:20
доц. Диана Петкова

Проф. д-р Диана Петкова: Приемам наградата „Лекар на годината" с респект и отговорност

По повод 19 октомври - Ден на българския лекар и неговия покровител „Свети Иван Рилски – Чудотворец“, в навечерието на празника, на официална церемония в Медицинския университет във Варна, бяха връчени наградите „Лекар на годината 2024“ по категории, за особени заслуги в сферата на здравеопазването на областта. С най-високото отличие..

публикувано на 24.10.24 в 08:00