По повод 19 октомври - Ден на българския лекар и неговия покровител „Свети Иван Рилски – Чудотворец“, в навечерието на празника, на официална церемония в Медицинския университет във Варна, бяха връчени наградите „Лекар на годината 2024“ по категории, за особени заслуги в сферата на здравеопазването на областта.
С най-високото отличие „Лекар на годината 2024“ за особени заслуги в сферата на здравеопазването за област Варна бе удостоена проф. д-р Диана Петкова.
Професор Петкова е началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ "Света Марина" във Варна. Ръководител е на учебен сектор по Белодробни болести и алергология към първа катедра по Вътрешни болести в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Трети мандат е председател на Българското дружество по белодробни болести.
"Това е една висока награда, защото е свързана с оценката, която лекарското съсловие дава на лекар. Може би е най-високата, най-стойнстоната, най-ценната награда тогава, когато получил високото признание от своите колеги, с тези, с които работиш. Приемам я с респект и с отговорност. Приемам я като едно отличие, което е свързано с моята дългогодишна работа. Но не само. Защото всичко, което съм направила в досегашня си трудов път, не би било възможно без колегите, с които работя."
Професор Диана Петкова признава, че номинацията на екипа на университетската болница във Варна е била изненада за нея.
"Но да кажем, че след всичко онова, което в последните години постигнахме, имам предвид последните четири-пет години, а и в днешния ден, когато ни връхлетя корона-вирусната пандемия, след ежедневния ни труд и усилия, огромната тежест на плещите ни да се справим с толкова тежки пациенти, които приехме, в този аспект беше очаквана. Защото в тези времена пулмологията и пулмолозите като че ли останаха малко по-встрани от всичко онова, което се случи в държавата. Смея да твърдя, че ние специалистите по белодробна медицина стоим на своя пост и се грижим за пациентите с тежки заболявания. Но някак си оставаме малко по-встрани от общественото признание, от обществената оценка. Последните години обаче стана ясно, че без такива специалности като нашата, като тази на специалистите по инфекциозни болести, няма как здравеопазването да се развива и да има успехи."
Цялото интервю с проф. д-р Диана Петкова можете да намерите в звуковия файл.
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..