Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна изпрати НИК "Св. св. Кирил и Методий" (снимки)



33-тата антарктическа експедиция отплава с научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" от Морска гара - Варна. 


Екипажът е от 34 души. Те бяха изпратени от своите близки, а емоцията, уловена в снимки, е дело на Румен Сарандев. 



Сред членовете на екипажа са двама орнитолози, двама учени от Гърция и двама души - метеоролог и сеизмолог от Обединените арабски емирства. Екипажът беше изпратен с официална церемония в присъствието на областния управител проф. Андриана Андреева, кмета на града Благомир Коцев, Илин Димитров и вицеадмирал Митко Петев - съветници на президента, много граждани. 
Командир на кораба е капитан втори ранг Радко Муевски.
За първи път тази година ще има орнитолози на борда, които ще наблюдават птиците по време на плаването до остров Ливингстън.
На борда на кораба има нова космическа лаборатория, съобщи за Радио Варна проф. Христо Пимпирев - ръководител на Българския антарктически институт. Екипът ще изследва йоносферата и слънчевата радиация. "Това ще се прави и на базата. Връзваме Антарктида с Космоса, защото Антарктида е пътят на земята към Космоса", допълни проф. Пимпирев. Разговор с него чуйте в началото на публикацията. 



Фелинолози на борда на НИК "Св. св. Кирил и Методий" няма да има, но пък на церемонията по изпращане на експедицията се включи малко коте.



Очаква се корабът да пристигне на остров Ливингстън в края на декември и да бъде посрещнат във Варна на 12 април.






В петък от Терминал 2 на летище София, по маршрута София – Рим – Сантиаго де Чили – Пунта Аренас – o-в Ливингстън, заминава Първата група на 33-тата Национална Антарктическа експедиция. Това са Командирът на Българската Антарктическа станция „Св. Климент Охридски“, Камен Недков, лекарят д-р Атанас Пелтеков, полевият асистент и лодководач Елка Константинова, логистиците електроинженер Александър Богдев, механикът Владимир Гигов, Дамян Морандов, Георги Пиронков и Мирослав Кунев и микробиолозите доц. д-р Светозар Димов и докторант Светлана Мулешкова, които ще реализират проекта „Пространствено и стратификационно характеризиране на микрофлората в повърхностните води до 50 m дълбочина в Южния залив на о-в Ливингстън чрез метагеномика, основаваща се на новогенарационно секвениране, и изолиране на щамове бактерии с потенциал за приложение в биотехнологиите, индустрията и други отрасли“
Последната отсечка от маршрута – преминаването на Пролива на Дрейк, полярниците ще преминат на борда на чилийския кораб Агилес.
Групата ще имат нелеката задача да разконсервира инсталациите на Станцията, след тежката антарктическа зима, през която тя е необитаема, да извършат наложителните ремонти на евентуални поражения, които зимата редовно причинява, да извършат довършителни дейности по построяването и пускането в експлоатация на новия лабораторен блок и да подготвят посрещането на Научно-изследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, тръгнал днес от Варна. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34
kokicheta

Днес имен ден празнуват всички, които носят в името си светлина

Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..

публикувано на 06.02.25 в 08:30

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58

Откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан

Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..

публикувано на 05.02.25 в 07:03