Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.
Проектът е оформен и реализиран след покана от Регионален исторически музей - Варна към румънския музей да предложат тема и събитие за начало на сътрудничество между двете културни институции.
Експозицията включва 84 експоната от фондовете на Общинския музей на Букурещ и представя света от двете страни на Дунава през XIX век. На север са васалните за Османската империя княжества Влашко и Молдова, обединени във втората половина на периода в единна княжеска Румъния, а на юг – българските земи, владение на султана. Река Дунав е географска, но и политическа, и духовна граница между два свята – единият в сърцето на империята, а другият – в нейната периферия. Реката винаги е била и мост между културите - мост, който много българи преминават през XIX век в търсене на по-добър и справедлив живот на север. Българските изселници създават колонии в големи градове Букурещ, Браила, Гюргево и извън тях.
Сред ценните документални свидетелства за българското присъствие в румънската столица Букурещ, включени в изложбата, са две писма и счетоводна книга на братята Христо и Евлоги Георгиеви, оставили следа като меценати не само в България, но и в Румъния. Интересен е и показаният медальон от бронз и мрамор, открит при строителни работи през 60-те години на ХХ в., с образа на Христо Ботев, който също е живял в румънската столица през емигрантските си години.
От историческа гледна точка сред най-ценните експонати са и тези, които дават представа за дунавските пристанища от средата на XIX век. Уникални са заради реалистичните детайли, уловени в онова време от създателите им, и благодарение на тях имаме възможност да видим щрихи от градското ежедневие на българските емигранти от XIX век.
Осем информационни табла са посветени тематично на обединението на Влашко и Молдова и модернизацията на столицата новото княжество Букурещ, на създаването и развитието на българските павликянски общности в Чопля и Попещ и други интересни моменти от българо-румънските контакти в предосвобожденската епоха.
В България всички експонати се излагат за първи път, а много от тях не са показвани досега извън Румъния - пример е картата на окръг Гюргево, включена в изложбата.
Културните връзки са проследени до 1947 г., когато е сключена българо-румънската културна спогодба и е организирана голяма съвместна изложба за изящни изкуства.
Водещ куратор на изложбата „Отвъд Дунава“ е директорът на Общинския музей в Букурещ, Адриан Маджуру. Той е завършил със специалност „История“ Букурещкия университет, където защитава и докторска степен в областта на човешката география. По-късно специализира и преподава градска антропология в магистърски и докторски курсове в Университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“ - Букурещ. Известен е на широката публика с книгите си за Букурещ, сътрудничи активно като автор и на много периодични издания.
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..
Благотворителна кампания под надслов "Дари усмивка за децата" организират от Скаутски клуб „Владислав Варненчик“ в навечерието на празниците. Доброволческата акция е в подкрепа на деца в нужда и техните семейства. Всеки, който има желание да се включи, може да го направи, като дари дрехи, играчки, книжки или занимателни материали. Те трябва..
Община Варна обявява конкурс за най-красива външна коледна украса. Победителите ще бъдат обявени на 5 декември и заедно с кмета Благомир Коцев ще участват в запалването на светлините на коледната елха на Никулден Надпреварата ще се проведе от 19 ноември до 5 декември 2024 г. в две категории: Външна украса на частен дом – еднофамилна къща или..
Как завърши 15-ият археологически сезон съвместно между Исторически музей – Балчик и СУ „Св. Климент Охридски“ Късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. "Хоризонт" в Белия град ни разказва директорът на музея Радостина Енчева, която е и заместник научен ръководител заедно с ръководителите от Алма матер д-р Румяна Колева и д-р Чавдар Кирилов...