Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факултетът по изобразително изкуство при Великотърновския университет с изложба във Варна

Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са селектирани за гостуването във Варна. Експозицията поглежда към историята, настоящето и към визията за бъдещето на факултета и артистите, завършили своето художествено образование в него.

Погледът към историята разкрива основите, духа и възможностите, зададени от създателите. Стартирал като специалност в рамките на катедра „История“, Факултетът по изобразително изкуство е открит през август 1974 г. Сред първите преподаватели в специалността са художници, утвърдили имената си с приноса си в българското изкуство: Михаил Кац, Никола Кожухаров, Васил Стоилов, Васил Захариев, Любен Белмустаков, Кою Денчев, Иван Маринов, Александър Терзиев, Никола Гелов, Панайот Димитров – Понката, Ненко Маров, Янаки Манасиев. Първите обособени катедри са: Живопис, Графика, Скулптура и специални теоретични дисциплини. В по-късен период и в по-широк структурен формат във ФИИ преподават: Величко Минеков, Димо Заимов, Христо Нейков, Никола Хаджитанев, Константин Денев, Цанко Петров, Георги Костов, Мотко Бумов, Георги Стойков, Димитър Трендафилов, Спиридон Борисов, Иван Бочев, Станислав Памукчиев, Стефан Лютаков, Кирил Мескин, Никола Николов, Илия Илиев, Олег Гочев, Пеньо Пенев, Йордан Парушев, Марин Добрев и др.

Настоящето е осмислено през преплитането на традиция и съвременност с идентичност и въображение, споделят от деканското ръководство:

“През 2024 г. Факултетът по изобразително изкуство на ВТУ става точно на половин век. Един кръгъл юбилей, който ни задължава да реализираме настоящата представителна и широкоформатна изложба, своеобразна ,,панорама“ на визуалното културно-представително ,,лице“ на Великотърновския университет, неговата присъща артистична ,,външност“. Изложбата е селекция от най-стойностните дипломни работи на възпитаници на Факултета, придружена с творби на действащи преподаватели. Оформена е като репрезентативна (но и актуална), посветена на юбилея експозиция, разкриваща многообразния артистичен профил на обучаваните във ФИИ студенти от различните специалности: Живопис, Скулптура, Графика, Графичен дизайн и визуални комуникации, Рисуване и интермедия, Стенопис, Педагогика на обучението по изобразително изкуство, Визуални изследвания. Освен ,,класически“ художествени жанрове в изложбата присъстват и някои сегменти от съвременните им пластични адепти и алтернативи: видеоарт, интермедиалност, инсталационни форми, видеодокументиран процес на художествена обработка на обемно духано стъкло. Чрез наблюдение върху интереса към тях ще изследваме приложимостта на подобни практики в контекста на традиционното художествено образование у нас.

Селекцията от дипломни студентски работи би спомогнала да се направи и времеви мост с настоящите студенти в търсене на оптимални художествени критерии, неподвластни на ,,мода“ и стилове, подчинени на академичното образование с висока професионална и естетическа стойност. В същото време насочваме вниманието на публиката и към мисията на преподавателския състав (част от тях участват със студентските си дипломни работи) – едно дълбоко хуманно и професионално призвание да отдадат собственото си артистично амплоа в полза на оформяне на бъдещи творци и педагози. Това всъщност е основната цел, която осмисля образованието във всички сродни висши художествени институции.

Чрез анализ на ,,панорамната картина“ на творческите резултати през този половин век целим предизвикване на диалог по отношение на възможностите, средствата и методите на преподаване в областта на изкуствата в България. Търсим да намерим необходимия баланс между традиционната ,,художественост“ и обновяващия тласък за нейната промяна чрез използване на съвременни технически средства. Чрез генерализиране на отношенията (синергия, конфликт или плурализъм) между двете, ще оформим и изведем определени тенденции за ,,образа“ на класическото в съвременния дигитализиран свят. Изложбата на ФИИ дава и възможност за обществен диспут относно художественото обучение във ВТУ, неговата ефективност, адекватност, качество и целесъобразност. Тя е и значителна подкрепа към младите ни наследници, мотивационен акт, оформящ бъдещето им професионално развитие.”

Факултетът по изобразително изкуство https://www.uni-vt.bg/bul/?zid=9 е обособен като основно структурно звено на ВТУ ”Св. св. Кирил и Методий” през 1974 г., като обучението по изобразително изкуство датира от самото създаване на висшето училище през 1963 г.

През периода на съществуването си той е изградил и затвърдил своите образователни и художествени традиции и днес предлага актуална подготовка, съчетала академичност и съвременност. Настоящото деканско ръководство на Факултета включва проф. д-р Светослав Косев – декан, доц. д-р Деница Янева – зам.-декан по учебната дейност и проф. д-р Владимир Аврамов – зам.-декан по художественотворческата и научноизследователската дейност.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тази вечер се провежда церемонията по връчването на наградите „Златен глобус“

Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..

публикувано на 05.01.25 в 16:10

"50 години воъбражение" - изложба на Светослав Здравков

Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник.  И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..

публикувано на 03.01.25 в 12:56

Измеренията на болката

В навечерието на 2025 година от печат излезе сборникът с разкази на ужасите „Измерения на болката“. В него са включени 12 произведения на 12 български автори - Алекс Цонков, Анна Гюрова, Димитър Маргаритов, Димитър Цолов, Елена Зелена Бърдарова, Елена Павлова, Мария Пеева, Мария Раднева, Милен Димитров, Нина Митева, Ралица Пейкова, Явор Цанев...

публикувано на 03.01.25 в 12:41

Огненото шоу „Палячи“ ще радва варненци и гостите на града на 3 януари на коледния базар на площад „Независимост“

Огненото и светлинно шоу „Палячи“, носител на награда „Икар“ за атракционно и сценично изкуство за 2024 година, ще радва варненци и гостите на града на 3 януари, от 18:00 часа, на коледния базар на площад „Независимост“. Спектакълът, който първоначално беше насрочен за 26 декември, беше отложен заради неблагоприятните метеорологични условия...

обновено на 03.01.25 в 09:23

От Супермен до Аватар 3 - най-очакваните кинопремиери през 2025 година

Шарен и разнообразен ще е киноафишът през новата година. Очакват ни хитови заглавия, ето и някои от тях: Още в третия ден на Новата година по кината у нас излиза „Носферату“на режисьора Робърт Егърс. Мрачната вампирска история е римейк на един от първите филми на ужаса от 1922 година - германската продукция "Носферату – Симфония на ужаса"...

публикувано на 01.01.25 в 14:35

"Джем сешън" продължава със селекцията концерти за празничните дни

Предаването "Джем сешън" на Радио Варна продължава поредицата от концерти в празничните дни.  30 декември  - Концерт "Мост между поколенията" в Първо студио на БНР от  22.02.2024г. Участват  Биг бенда на БНР и младите дарования от вок състав Графити – гр Търговище, вокална студия Усмивки – Стара Загора и специалните гости Невена Пейкова, Надежда..

публикувано на 30.12.24 в 11:27

Най-влиятелните артисти за 2024 г.

2024 г. беше забележителна година за музиката. Многобройни артисти разшириха творческите си граници, счупиха рекорди и завладяха световната публика. От разпродадени турнета до рекордни стриймове и определящи за индустрията отличия - тези музиканти оставиха незаличима следа през годината. Ето кои са най-влиятелните артисти на 2024 г: 1...

публикувано на 29.12.24 в 13:47