На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия в открит диспут с еретиците и ги победил. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести.
На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.
Според легенда имало двама братя-близнаци Антон и Атанас, които изобретили ковашките клещи. Затова имените им дни се честват един след друг. Празнуват всички ковачи, железари и ножари.
На този ден имен ден пимат: Антон, Андон, Антоан, Антония, Антонина, Антоанета, Тончо, Тоня, Дончо, Донко, Донка. Честит празник!
Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..
През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..
Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..
Втора година продължава кампанията "Спаси живот в планината" за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. Благодарение на инициативата през миналата година с такива уреди вече са оборудвани десет високопланински места за настаняване. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5 000 лева. Внезапното спиране на сърцето е основната..
Наследниците на въстаника Ташко Костов - Салашки направиха дарение на Музея за нова история на Варна. Сред дарените вещи са лични принадлежности и оборудване, предоставени от внуците Анастас Станев и Васил Василев, както и от правнука Михаил Михайлов. Те получиха благодарствени грамоти от екипа на музея в знак на признателност. Траян Димитров,..
Над 2000 са билбордовете на територията на община Варна. В неделя останаха с един по-малко, защото едно от съоръженията не устоя и падна. За щастие без трагични последствия. Това ни накара да се поинтересуваме какъв е редът за монтирането на билбордове. Процедурата изясни заместник-кметът Илия Коев. Предстои създаването на интерактивна карта..
В края на миналия век проф. д-р Ангел Ангелов написва главата "Инфекциозни болести" в учебника по клинична патология (1996 г.). Тогава публикува и една кратка статия във варненския вестник "Черно море", адресирана към широката общественост. В нея отбелязва тревожното нарастване на честота на някои инфекциозни болести и възникването на нови..