Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опубличената култура на висшите училища в България

Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на образователната услуга, публична администрация, финансови институции, местна общественост. 

Изследване на доцент Илиан Минков от Икономическия университет във Варна показва, че всички 52 висши училища в страната отделят време и средства, за да изградят в Интерент и още по-точно на сайтовете си, организационната си култура. Част от тях го правят по видимо, други – не чак толкова.

"Организационната култура е душата на една организация или фирма. Тя включва видими и невидими аспекти. Най-общо казано, това са нейните ценности с техните артефакти, видими проявления или израз."

Всяко висше училище създава целенасочено определен облик. 

"Те започнаха да се стремят, да се идентифицират в образователното пространство и да привличат студенти, и чрез своя външен облик. И трябва да кажа, че те са много силни в това. Едно от моите проучвания, които направих, показва, че университетите изграждат съвсем целенасочено т. нар. от мен опубличена култура, която е наситена с достатъчно на брой елементи, за да покажат всъщност какви са техните основни стратегически аспирации и какво искат те да постигнат."

Според доцент Минков опубличената култура се формира от седем елемента.

"Основните са мисия, визия и ценности, а второстепенните са - историята на организацията, нещо, което се оповестява най-много, мото, кредо и етичен кодекс."

Подобен публичен имидж е много важен в една конкуретна образоватена среда. Не само на национално, но и на международно ниво.

"Факт е, че чуждите университети са доста по-напред в този план. И дори в самото съдържание на елементите те са по-напредничави. Никъде или почти никъде в мисията или пък в ценностите не се говори за изграждане на лидери. Докато това е един от водещите аспекти в чуждите университети."

Повече от доцент Илиан Минков за опубличената култура чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Травмата на Народния съд и жертвите на комунизма

1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..

публикувано на 01.02.25 в 10:00

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си

От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..

публикувано на 31.01.25 в 16:24

Варненски ученик с пореден златен медал от международна олимпиада по математика

Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..

публикувано на 31.01.25 в 11:10

Навършват се 114 години от рождението на Данаил Бекяров - краевед, адвокат, почетен гражданин на Добрич

На днешния ден се навършват 117 години от рождението на  Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..

публикувано на 31.01.25 в 08:00

Много въпросителни и без никаква версия за най-тежката самолетна катастрофа в САЩ от 16 години

Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...

публикувано на 30.01.25 в 16:32

31 януари – Освобождението на Балчик от османско владичество

Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..

публикувано на 31.01.25 в 08:05
Новопоставената мантитела

Ограничават достъпа на МПС до два плажа в Шкорпиловци, заради системно навлизане в дюните

Една от най-красивите плажни ивици у нас - тази край Шкорпиловци, където морето граничи с пясъчни дюни, иглолистни и широколистни гори, се превръща в незаконен паркинг и зона за шофиране на АТВ-та - действия, които унищожават растителните видове в зона, част от Натура 2000. За това сигнализира през месец август м.г. Димитър Борисов. Освен в..

публикувано на 30.01.25 в 15:30