Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стъпили на раменете на гиганти

Базов лагер на К2
Снимка: SST




“Ако съм виждал по-надалеч, то е било, защото съм бил стъпил на раменете на гиганти”. Брилянтният английски физик Исак Нютон перифразира по този начин думи, приписвани на средновековния монах Бернар от Шартр: “джуджетата виждат по-далеч, защото са стъпили на раменете на гиганти”. Всъщност, Нютон използва казаното от монаха, за да иронизира претенциите на свой опонент и така изразът остава в историята, често използван, за да подчертае, че евентуалните ни постижения налагат да осъзнаваме и признаваме заслугите на предшествениците, извървели пътя преди нас.

В момента на К2 има няколко десетки хора с различни възможности - не само физически, но и финансови, които искат да останат в историята като първите, осъществили зимно изкачване на втория по височина връх на планетата.

Връх К2

Изкачване на К2 в най-суровия сезон е един от последните нерешени проблеми на височинния алпинизъм. Досега е имало 7 експедиции през годините и в тях са участвали изключително подготвени алпинисти на много високо ниво. Ниските температури, обаче, съчетани с характерния за района джетстрийм - много силен вятър, са осуетявали до момента всички опити върхът да бъде изкачен през зимата. Най-голямата достигната височина е 7650 м, от Денис Урубко през 2003 г.

Тази година, заради Covid кризата Пакистан, Китай и Непал затвориха своите осемхилядници за чуждестранни клиенти, със съвсем малки изключения. От това сериозно пострада бизнесът с експедициите - основно препитание за местните хора. Така, в края на лятото стана ясно, че за намиращия се в Пакистан К2 се готви голяма комерсиална експедиция. С всяка седмица броят на участниците в нея набъбваше, а впоследствие се присъединиха още 3 екипа.

В момента под К2 е доста пренаселено, казва в интервю за БНР от Базовия лагер исландецът Джон Снори. Той, пакистанецът Али Садпара и 20-годишният му син Саджид Садпара бяха първите, които пристигнаха там и започнаха работа на терен. 

К2 (8611 м)

Счита се, че за да е зимно едно изкачване, то трябва да е осъществено в рамките на астрономическата зима - между 21 декември и 1 март, така че предстои да видим колко от намиращите се под К2 хора ще издържат физически и психически на студа и трудностите, свързани с високата планина в зимни условия, както и дали ще бъде предприета атака на върха.

“К2 не е връх за клиенти” - казва Боян Петров, първият българин, изкачил К2. Това се случва на 31 юли 2014 г. Пет години по-късно Стефан Стефанов осъществява второто българско изкачване. 

Преди това, през 2005 г. Боян Петров и Дойчин Боянов достигат 8150 м височина, но времето се влошава и атаката е прекратена.

“Ние бяхме от хората, които водехме въжето по маршрута за изкачването на този връх. Тези, които в момента изкачват върха, могат да открият множество забити български клинове по скалите. Цялата Черна пирамида ние я екипирахме с въжета, което беше изключително тежко физическо усилие” - спомня си Дойчин Боянов. 

По-рано, през 80-те години на миналия век има проучвателна българска експедиция на К2, която има за цел да събере информация за национална експедиция, но политическите промени през 1989 г. осуетяват провеждането й.

Що се отнася до зимните експедиции, то първата българска зимна експедиция на осемхиляндик се провежда преди 35 години, година след историческото изкачване на Еверест през 1984-а от Христо Проданов, Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. През зимата на 1985/1986 г. целта е Анапурна (8091 м).

"Това беше една цел далече над всичко, което беше правено до момента - стенно изкачване при зимни условия в Хималаите. Става дума за Южната стена на Анапурна - една огрномна стена, сложна за изкачване по всяко време" - казва Петко Тотев, треньор на експедицията и участник в нея. През зимата на 1988 и 1989 г. се провеждат още две български зимни експедиции, ръководени са от Методи Савов. И те не успяват да осъществят зимно изкачване на осемхилядник, но, ако трябва да се върнем към Нютон и цитата от него, полагат се основите, на които следващите поколения да надграждат, всеки - според възможностите си. Както е правено преди това. И преди това.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл по-горе.

Към интервюто с Джон Снори.

Към интервюто с Петко Тотев и Методи Савов.

Към интервюто с Дойчин Боянов и Стефан Стефанов.

---

 Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международен ден на сестринството: Недостиг на близо 17 000 медсестри у нас

Държавата да определи минимален брой медицински сестри във всяка лечебна структура, така че да се гарантира качествена грижа за пациентите. Същото изискване да се прилага за акушерки, рехабилитатори, лаборанти и други специалисти. Затова настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи във връзка с днешния Международен ден..

публикувано на 12.05.24 в 08:21

Златоград посреща гости на традиционния празник на чевермето

За 13-та поредна година Златоград посрещна гости от цялата страна и съседна Гърция на традиционния празник на чевермето. Между 10 и15 хиляди души на ден събира празника в най-южния град на Смолянска област. Днес е последния ден от тридневния празник. По установена традиция кметът на Златоград Мирослав Янчев, облечен в носия и с гайдата..

публикувано на 12.05.24 в 08:15

Над 26 300 заявления за гласуване в чужбина

Над 26 300 са потвърдените досега заявления за гласуване в чужбина за изборите за народни представители, подадени чрез електронната система на Централната избирателна комисия. Заявления се приемат до 24 часа българско време на 14 май. Те служат за образуване на секции зад граница при подадени не по-малко от 40 заявления за конкретно място...

публикувано на 12.05.24 в 08:13
Основните кандидати на регионалните избори в Каталуния - Карлос Каризоса, Лая Естрада, Пере Арагонес, Салвадор Иля, Игнасио Карига, Йесика Албиак и Алехандро Фернандес.

Регионални избори в Каталуния

В Каталуния гласуват на регионални избори. Те са тест, както за подкрепата за движението за независимост, така и за испанския премиер Педро Санчес, който управлява с подкрепата на националистически формации. Според прогнозите Социалистическата партия на Каталуния ще спечели най-много гласове, но съставянето на правителство ще зависи от..

публикувано на 12.05.24 в 08:07
Гордана Силяновска

Гордана Силяновска - първата жена президент на РСМ, полага клетва

Новоизбраният президент на Република Северна Македония Гордана Силяновска - Давкова ще положи днес клетва пред парламента на страната, с което официално ще встъпи в длъжност Гордана Силяновска - Давкова ще е шестият президент на страната и първата жена, избрана на този пост. Тя спечели вота за държавен глава с 561 хиляди гласа срещу опонента си..

публикувано на 12.05.24 в 07:53

Томина неделя е, последният ден от Светлата седмица

Днес е Томина неделя - с нея за православните християни завършва Светлата седмица. В първата неделя след Великден православната църква почита паметта на апостол Тома - един от 12-те Христови ученици, наричан Тома Неверни, тъй като се съмнявал във Възкресението. Апостол Тома е наричан неверни, защото когато мълвата за изчезналото от пещерата..

публикувано на 12.05.24 в 07:30

Температурен рекорд беше регистриран във Великобритания

Вчерашната събота беше най-топлият ден от началото на годината в Обединеното кралство, съобщиха от британската метеорологична служба. Температурите достигнаха 25,9 градуса в Източен Съсекс и 25,7 градуса по Целзий в Северна Шотландия.  Националната метеорологична и климатична служба на Обединеното кралство заяви, че рекордите едва ли ще задържат дълго,..

публикувано на 12.05.24 в 05:25