Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятно и приятно с "Ден след ден" в понеделник

Доколко сериозни са предупрежденията на учени, че 3/4 от световното население ще се сблъска със смъртоносни жеги в следващите 80 години? Може ли да се промени човешката дейност, която сега изменя климата 170 пъти по-бързо, отколкото природата?

Ще питаме най-опитния български специалист по климата и факторите, които влияят върху него - доц. д-р Георги Рачев, дългогодишен преподавател по синоптичен анализ и синоптична климатология в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Според нашия учен, температури до 40-41 градуса не са феноменални, тъй като абсолютната максимална температура за повечето градове в България е между 43 и 45 градуса и то не преди 50 или 100 години, а в последните 20 години. Тези температури обаче са типични за климата на България, който е "изключително приятен и хубав“.

Какво е при 40-градусова жега да нямаш вода? Българският опит в това отношение е голям, а потърпевш днес е целият Асеновград. Ремонт на спирателен кран по основния водопровод, захранващ града, остави „на сухо“ асеновградчани. Чешмите ще потекат най – рано към 17 часа, а за аварийната ситуация разказва кореспондентката ни Емилия Куюмждиева.

И още:

Висока обществена подкрепа за президента и ниска степен на доверие към парламента.  Като цяло - умора от непрекъснатото политическото противопоставяне и портивоборство. Това показват данните на агенция „Алфа рисърч“ от първото проучване на обществените нагласи след старта на 44-то Народно събрание и третия кабинет „Борисов“. Темата ще коментираме с Геновева Петрова от социологическата агенция.

В Пловдив:

Има ли виновни за унищоженото от багери и залято с бетон Яса тепе, по – известно като Плоската могила в Пловдив? Кой и защо заличава артефакти от осемхилядолетната  история в Пловдив? Засега отговорът клони към не – документацията е изрядна и виновни няма – темата представя в репортажа си Иванка Петкова.

Кога знаковото за Пловдив Небет тепе ще блесне в „автентичния си вид“? За усилията на общината и Регионалния исторически музей да „възродят“ най – важния обект, в който се редуват всички пластове – праистория, античност и средновековие – репортажът отново е на Иванка Петкова.

 А Димитър Владимиров ще ни срещне със занаятчии от цялата страна, дошли специално за Седмицата на занаятите в Етнографския музей в Пловдив.

Започваме след новините в 15 часа и сме заедно до 17. Бъдете с програма "Ден след ден"!

Снимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Антония Димитрова

Галеристката Антония  Димитрова е родена в гр.Пловдив. Работи в областта на нетъкания текстил / Fibre Art/ и на абстрактните композиции в различни техники, като през 1991 г. в реална среда осъществява монументалната текстилна пластика „Движение“ в приемната на Президента на Световната федерация по лека атлетика.Има самостоятелни изложби в..

обновено на 26.04.24 в 16:56

"Добро утро, Ден" с хореографа Николай Серафимов

Хореографът Николай Серафимов е пловдивчанин. Създател е на Мюзикхолен театър Пловдив“, който основава и регистрира през 1993 г., работейки с изразните средства на музика, танц и театър. Зодия скорпион, спортен гимнастик и плувец с философски уклон и любопитство към живота.  Оттова до днес танцовата формация продължава да изненадва..

публикувано на 04.03.24 в 10:29

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02