„Текстът, който в момента е внесен в своята формулировка, директно показва повод за притеснение. Освен това трябва да е ясно, че медиите, журналистите имат своето конституционно право да обсъждат, да публикуват информация, свързана и с банки, и с ролята на БНБ, и т. н., а в случаите, в които има нередности в управлението, дори корупция, ще се окаже, че медиите няма да могат да публикуват такава информация, а гражданите да я научат, защото има наказателна отговорност. Това е абсурдно”.
Така коментира за Радио Пловдив Александър Кашъмов – ръководител на програма „Достъп до информация” предложението на Българската народна банка да се криминализира разпространението на невярна и заблуждаваща информация за банките и финансовите институции.
„В демократичното общество трябва да може да се изнасят случаите на нередности и корупция, за да се осъществи обществен контрол”, смята още Кашъмов.
Той не изключи възможността да бъде създаден подобен текст в НК, за да бъдат защитени хората и благосъстоянието на гражданите. Но подчерта, че българският законодател не трябва да забравя, че в демократичното общество свободата на информацията е принцип, а ограничаването на тази свобода е само изключение от принципа.
По думите на Кашъмов, важното е един подобен текст да бъде прецизиран и формулиран по начин, който е необходим в демократичното общество, както се изразява Европейската конвенция за правата на човека, която също е приложима и която също ще бъде нарушена, ако този текст бъде формулиран по неадекватен начин.
Александър Кашъмов изрази още недоумението си от това какво се случва с българските законодатели и с правните експерти, че се отива към такива крайности в НК.
„Това е скандално и недопустимо в една демократична държава”, категоричен е юристът.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..