Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Менда Стоянова: Държавата е финансово стабилна

Снимка: БГНЕС

Сложна, изненадваща и безкомпромисна предизборна кампания стартира от утре, която ще трасира полетата на предстоящите лидерски схватки и ще насити медийните територии с красноречие и  красиви обещания. Зад всеки вече подреден предизборен пасианс стоят аргументите за предпочетената конструкция от имена в листите. Сред основните въпроси, свързани с изборния резултат, е и изглеждащият неотменен: ще спечели ли ГЕРБ достатъчно, за да управлява сама и ако това не стане, кой ще бъде партньорът в бъдещата коалиция? 

В. Пеева: Служебният кабинет даде доста аргументи и подкрепи с цифри анализа на финансовото състояние на държавата – като че ли няма сектор, който в момента да се чувства особено комфортно?

М. Стоянова: Това е проблем, който ние многократно сме изтъквали и сега се потвърждава. Аз предполагам, че анализите продължават, те ще продължат да доказват с конкретни цифри това, че състоянието на държавата във финансовата сфера не е добро и водените година и два месеца политики всъщност са довели до влошаване на състоянието на различни сектори и на следващото правителство, което и да е то, ще бъде изключително трудно. И точно заради това по много от тези политики, където тотално сме стигнали дъното, трябва да има и консенсус за извършване на съответните  промени. И аз преди всичко искам да спомена енергетиката – просто там положението не може повече да остане по този начин, там трябва да има тотална промяна. Трябва да посоча здравеопазването, където, виждате, че има хроничен вече недостиг на средства и само наливането на средства не може да продължи и да дава своя ефект, така че там също трябва да има кардинална промяна. И образованието, разбира се, защото там трябва да мислим крачка напред за бъдещето, даже много крачки напред, тъй като икономиката, развитието на държавата зависи от квалификацията, активността  и възможностите на младите хора, а те се формират преди всичко сега в училище, в детската градина, в предучилищните форми на обучение. Така че това ще са основни акценти.

 Положението наистина е трудно, но бих казала, че държавата продължава да е финансово стабилна и в никакъв случай не трябва да има притеснения по отношение на валутния борд и по отношение на това, че държавата може да фалира. Значи – трябва да се направят резки крачки, но при всички случаи състоянието не е на колапс. ... Категорично искам да кажа, че ГЕРБ смята, че валутния борд е неотменима, единствената сигурна, важна котва за финансите на държавата и ние твърдо отстояваме това, той трябва да продължи да действа и ние  да работим в рамките на този механизъм.

По отношение на финансите – служебно правителство не разполага със свободни налични средства, с които да започне масирано плащане по европейските програми. Всъщност проблемите са два – това са европейските програми и вторият проблем – липсата на свободни средства. Т. е. два акцента в изменението на Закона за държавния бюджет, които трябва да бъдат подготвени от служебното правителство и приети максимално бързо от новото Народно събрание, без да чака ново правителство дори, това е лимит за нов дълг, възможност за теглене на външен дълг, тъй като вътрешните резерви, така да се каже се изчерпват от постоянното теглене на заеми вътре, и решаване проблема с европейските 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15