Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще доведат акциите на бойкот на магазините?
Икономистът и финансов експерт професор Йоаким Каламарис сравни цените на стоките в Гърция и България. Според него има много големи аномалии и разлики, независимо, че в Гърция хората са с по-висок стандарт на живот.
„Би трябвало в България цените да са много по-ниски. И не само за хранителните продукти, но и за бялата техника и строителните материали, но на практика това не е така. Ако вземем само основни продукти като вода, месо, мляко, храни за диабетици, за малки деца, те са поне с 30% по-високи спрямо цените в Гърция. Въпреки това, в Гърция хората се вдигат на протест“, каза Йоаким Каламарис.
Според него, ако цените в България са много по-високи от тези в съседните страни, а в същото време има по-нисък стандарт на живот, има риск за инфлацията.
„Как можем да говорим за намаляване на инфлацията, при условие, че цените докосват тавана в България?“, попита икономистът.
Той коментира и предложението на БСП за въвеждане на таван на цените на 70 стоки в България.
„От една година се опитвам да говоря за подобна мярка. Мои колеги, бивши министри, казват, че ние живеем в свободна Европа и няма нужда от такива мерки, защото ще ни превърнат в съветски феномени. Това не е така. Привестсвам идеята на БСП. Но изобщо не трябва да има намеса на политическите партии, това е работа на регулаторите – да респектират такива настроения и високи цени“, каза още професор Каламарис.
Според него ще има ефект от протестните действия срещу високите цени следващата седмица.
Цялото интервю с професор Йоаким Каламарис можете да чуете в звуковия файл.
Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка, коментира в програма "Ден след ден" споразумението за новите шофьорски книжки в ЕС, според което се въвежда двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, както и сваляне на минималната възраст за шофьори на автобуси и камиони. Той обясни, че в ЕС има различни системи..
Повечето българи одобряват идеята религия да стане част от редовната учебна програма в училище, показват данни от ново социологическо проучване на "Тренд". Проучването на агенцията е по поръчка на "24 часа". Изследването е реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. сред 1020 пълнолетни души, чрез интервюта лице в лице. Според 57% от..
„Пловдив: Елементи в криза“ е документална поредица на Михаил Косев, която разкрива екологичните проблеми на града през призмата на четирите елемента – въздух, вода, земя и огън. В първия епизод се изследват лошото качество на въздуха, замърсяването от презастрояването, изтичащите водни ресурси и опасността от пожари. Гласовете на експерти,..
Ходът на председателя на НС Наталия Киселова да предложи два варианта за връщане на парламентарната група на МЕЧ целеше да се предотврати ефекта на доминото. Това коментира политологът Светлин Тачев от агенция „Мяра“ и добави, че деескалацията на напрежението е опит да елиминира няколко проблема. Първият – да спре натрупването на..
Осъществима ли е идеята за държавни магазини в пощите, които да продават на ниски цени стоки от първа необходимост коментира в програма "Точно днес" проф. Христо Даскалов, специалист по безопасност на храните и бивш депутат. Той коментира и новия проектозакон на МЗХ, който определя правила за надценките, правила за промоциите в магазините и..