Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще доведат акциите на бойкот на магазините?

Икономистът и финансов експерт професор Йоаким Каламарис сравни цените на стоките в Гърция и България. Според него има много големи аномалии и разлики, независимо, че в Гърция хората са с по-висок стандарт на живот.

„Би трябвало в България цените да са много по-ниски. И не само за хранителните продукти, но и за бялата техника и строителните материали, но на практика това не е така. Ако вземем само основни продукти като вода, месо, мляко, храни за диабетици, за малки деца, те са поне с 30% по-високи спрямо цените в Гърция. Въпреки това, в Гърция хората се вдигат на протест“, каза Йоаким Каламарис.

Според него, ако цените в България са много по-високи от тези в съседните страни, а в същото време има по-нисък стандарт на живот, има риск за инфлацията.

„Как можем да говорим за намаляване на инфлацията, при условие, че цените докосват тавана в България?“, попита икономистът.

Той коментира и предложението на БСП за въвеждане на таван на цените на 70 стоки в България.

„От една година се опитвам да говоря за подобна мярка. Мои колеги, бивши министри, казват, че ние живеем в свободна Европа и няма нужда от такива мерки, защото ще ни превърнат в съветски феномени. Това не е така. Привестсвам идеята на БСП. Но изобщо не трябва да има намеса на политическите партии, това е работа на регулаторите – да респектират такива настроения и високи цени“, каза още професор Каламарис.

Според него ще има ефект от протестните действия срещу високите цени следващата седмица.

Цялото интервю с професор Йоаким Каламарис можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18