Цветен като вероятност парламент. Колебливи избиратели. Преситена от политическо парцелиране предизборна територия. Електорален песимизъм, аргументиран от цифровия разнобой на избирателните списъци и имагинерността на политическите представивтелства в листите. Факт е, че последните избори от десетилетия насам като тест за зрелостта на суверена не дават надеждни резултати за постигане на убеждението, че властта като негово представителство на същия този суверен е инструмент за осъществяване на разумни политики.
Така изглежда само ден преди старта на голямото състезание в държавата предизборната писта, на която от утре ще се изявяват официално претендентите за победа - надяваме се със повече спортсментски дух, за да спечелят по-подготвените. Политологът Страхил Делийски – преп. В СУ “Климент Охридски” - с анализ на моментната презизборна картина
РП: Кои са основните отправни моменти, които ще предопределят хода на предизборната кампания.
Според Делийски две са основните обяснения за мотивацията на вота на тези избори, които вървят ръка за ръка. Първото обяснение е, че трябва да гласуваме, за да произведем стабилен Парламент по-късно, а второто – трябва да ласуваме, за да вкараме във властта близките на сърцето ни хора. Тези мотивации обаче са напълно различни. В единия случай не става въпрос толкова за политическо влюбване, а за рационализиран вот и мисъл за политическата стабилност. Вторият тип мотивация разчита на това, че демокрацията е система на политическо представителство. В условията на криза на политическото представителство – искаме да гласуваме, но няма за кого, първият тип мотивация е по-работещият.
В условията на замърсена политическа среда инструментите за политологически анализ са неточни. Ситуацията обаче ни навежда на мисълта, че изборът е президзвестен. Това рефлектира върху поведението на представителите на всички политически сили. Пряка връзка между действията на партиите и реакцията на гражданите няма.
Все повече се трупат основания за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..