Цветен като вероятност парламент. Колебливи избиратели. Преситена от политическо парцелиране предизборна територия. Електорален песимизъм, аргументиран от цифровия разнобой на избирателните списъци и имагинерността на политическите представивтелства в листите. Факт е, че последните избори от десетилетия насам като тест за зрелостта на суверена не дават надеждни резултати за постигане на убеждението, че властта като негово представителство на същия този суверен е инструмент за осъществяване на разумни политики.
Така изглежда само ден преди старта на голямото състезание в държавата предизборната писта, на която от утре ще се изявяват официално претендентите за победа - надяваме се със повече спортсментски дух, за да спечелят по-подготвените. Политологът Страхил Делийски – преп. В СУ “Климент Охридски” - с анализ на моментната презизборна картина
РП: Кои са основните отправни моменти, които ще предопределят хода на предизборната кампания.
Според Делийски две са основните обяснения за мотивацията на вота на тези избори, които вървят ръка за ръка. Първото обяснение е, че трябва да гласуваме, за да произведем стабилен Парламент по-късно, а второто – трябва да ласуваме, за да вкараме във властта близките на сърцето ни хора. Тези мотивации обаче са напълно различни. В единия случай не става въпрос толкова за политическо влюбване, а за рационализиран вот и мисъл за политическата стабилност. Вторият тип мотивация разчита на това, че демокрацията е система на политическо представителство. В условията на криза на политическото представителство – искаме да гласуваме, но няма за кого, първият тип мотивация е по-работещият.
В условията на замърсена политическа среда инструментите за политологически анализ са неточни. Ситуацията обаче ни навежда на мисълта, че изборът е президзвестен. Това рефлектира върху поведението на представителите на всички политически сили. Пряка връзка между действията на партиите и реакцията на гражданите няма.
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..