Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ и партньори нанесоха първите въздушни удари по позиции на "Ислямска държава" в Сирия

| обновено на 23.09.14 в 12:43

Американската армия потвърди, че партньорите й в ударите срещу "Ислямска държава" в Сирия са били Йордания, Бахрейн, Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства. Американските военни са предприели действия, за да попречат на "предстояща атака" срещу американските и западните интереси от страна на "опитни ветерани от Ал Каида", които са си създали сигурно убежище в Сирия. Американското централно командване посочи също, че като база за ударите са били използвани военни кораби в международни води в Червено море и Персийския залив. Първите атаки на набелязаните цели от самолетите са продължили около 90 минути, но според служител, пожелал да остане анонимен, операцията не е завършила.

Мога да потвърдя, че въоръжените сили на САЩ и партньорски държави извършват военни действия срещу терористите от "Ислямска държава" в Сирия, като използват изтребители, бомбардировачи и ракети въздух-земя "Томахоук" , каза в изявление прессекретарят на Пентагона контраадмирал Джон Кърби. Като имаме предвид, че тези операции продължават, не сме в състояние да дадем допълнителни подробности в този момент, пише още в изявлението.

Според говорител на йорданското правителство Мохамед ал Момани операцията срещу Ислямска държава ще продължи:Целта е да подкопаем, нанесем удари и намалим боеспособността на терористичната организация. Не определяме краен срок, това ще е продължителна военна операция.

Сирия заяви, че подкрепя "всички международни усилия" за борба с джихадистите. В изявление, прочетено по националната телевизия, властите в Дамаск заявиха, че ще продължат борбата си с ислямистите в провинциите Рака и Дейр аз-Зур и ще продължат да я координират на най-високо ниво с шиитското правителство в Багдад.

 НАТО не е участвал в ударите срещу "Ислямска държава" в Сирия, заяви говорител на алианса. Според Москва всякакви атаки на територията на Сирия трябва да са съгласувани с правителството на Дамаск. Опитите да се постигат геополитически цели с нарушаване на суверенитета , само засилва напрежението и дестабилизира ситуацията",се посочва в изявление на руското външно министерство.

Американският конгресмен Джон Гараменди обясни защо е важно участието на арабските държави:

Мисля, че това е изключително важно. Тази битка не може да бъде американска или европейска. Мюсюлманските държави трябва да се изправят срещу тази радикална групировка и да се справят с нея. Ако това бъде направено от европейски държави или Съединените щати, няма да проработи. Видяхме резултатите в Ирак и Афганистан, където това всъщност подобни действия стават призив за присъединяване към по-радикалните джихадисти, обясни конгресмен Джон Гараменди пред Би Би Си.

Високопоставен представител на силите за сигурност на иракските кюрди съобщи, че кюрдските милиции са започнали обучение от западни партньори, включително от Съединените щати, с цел да се подобри боеспособността им срещу екстремистите от "Ислямска държава". Франция, Италия и Германия също са сред страните, които обучават кюрдските сили как да ползват новополучените картечници, миномети, ракети и сапьорски роботи.

Междувременно стана ясно, че отвличането на френски гражданин от ислямисти в Алжир няма да възпре Франция от участие в коалицията срещу радикалната групировка "Ислямска държава". Това заяви френският външен министър Лоран Фабиюс. Той увери, че ще прави всичко по силите на страната си, за да освобождава заложници, но една терористична група няма да промени позицията на Франция.

В неделя оперираща в Алжир групировка, обявила се за поддръжник на "Ислямската държава", плени французина Ерве Гурдел, а вчера обяви, че ще го убие, ако Париж не спре въздушните си удари по позиции на "Ислямска държава" в Ирак.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!