Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носталгията е прекрасно чувство, а в провинциализма няма нищо лошо

Вторият том на "Запомнете Пловдив" от Евгений Тодоров вече е на книжния пазар със запазения знак на издателска къща "Хермес". В книгата стари пловдивчани описват градския живот от 30-те до 70-те години на миналия век.

От време на време думата взема и авторът. Историите са около 212, може и да са повече, зависи как се броят. Повечето от тях не са описани никъде, съществуват само в спомените на тези, които са ги преживели. Те ги разказват в рубриката.

„Запомнете Пловдив“ е рубрика за спомени в Пловдивската обществена телевизия, от нея остават над 220 часа записи. Повечето разказвачи вече не са между живите. Ако гледат от небето, сигурно им е густо, че все нещо от техния живот и от техния тогавашен град е останало на книга, разказва Евгений Тодоров.

В първия том са събрани истории от центъра на Пловдив - от Джумаята дo Цар-Симеоновата градина.

Във втората част разходката продължава - от Джумаята до аптека "Марица", после през Хаджи Хасан махала до Столипиново, след което продължава отвъд Марица, за да се върне към миналото на Кършияка и да разкаже по-подробно за Панаира.

Ако сте живели в тези махали, няма как да не си купите тази книга. Ако пък сте от Понеделник пазара, Кючука или Мараша, трябва да почакате написването на следващите два тома.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кураторски тур на Пламен В. Петров в пловдивската галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица.  От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата.  Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..

публикувано на 26.01.25 в 07:12

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36