Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките представя днес доклад за бюджет 2015 на държавата.
В аванс отговорите на въпросите ще се подобри ли бизнес климата у нас, ще се вдигнат ли цените и ръст или намаление на безработицатата ни очаква, търсим от директора на Института проф. д-р Митко Димитров.
Р.П.: Бюджет 2015 общо взето търпи критики в общественото пространство. Наричат го бюджет на статуквото, нереформаторски, консервативен, пица в кутия с двойно дъно. Вашият коментар?М.Д.: Положителен е фактът, че този бюджет успя или Министерството на финансите, респективно правителството, успяха да върнат бюджетния дефицит в 3-процентовата граница, т. е. това е сигнал за бизнеса и в България, и извън България, за потенциални инвеститори, че свръх дефицита от миналата година е било нещо случайно, т. е. страната продължава да бъде стабилна и това за мене е много важен сигнал и наистина заслужава да се отбележи. Понеже има различни оценки на значението на бюджета, аз искам пак да повторя – значи, това е сигнал за бизнеса, това е сигнал за средата за правене на бизнес в България, това не е отчет пред Брюксел, т. е. някой път се представя като ученици трябва да се отчетат пред учителката си, да не ги накаже и т. н. Не е това проблемът. Проблемът е за сигнала, който даваме на бизнеса в България и в света.
Р. П.: Т. е. очаква ли се в този случай подобряване на бизнес климата в страната, което пък би трябвало да доведе до увеличение на инвестициите?
М. Д.: Това е положителен сигнал по този пункт иначе неблагоприятните процеси, тенденции в средата си остават. Няма да бъде основателно да очакваме някакъв много голям растеж. Растежът, както знаете, е в рамките на 1 %, т. е. почти незабележим и в този смисъл той не е достатъчен, за да окаже влияние върху доходите – нещо, което да се почувства върху заетостта, върху доходите. В този смисъл следващата година пак ще бъде подобна на сегашната по отношение на растежа.
Р. П.: Т. е. икономически ръст прогнозирате около 3 %, така ли?
М. Д.: Не, не, много по-малко. Аз казах, че е ако над 3 %, над 3 – 4 % така се приема общо взето като нещо, което е сигурно, че едва тогава това ще се отрази върху доходите на хората и върху заетостта, т. е. процент под 3 – 4 % хората няма да могат да го почувстват като реално положително развитие.
Р. П.: Т. е. икономическият ръст ще е нисък и нестабилен, с една дума, или?
М. Д.: За съжаление той е стабилен, но е много ниско равнището...
............
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..