Въпросителните около промените на наредбата за достъп до медицинска помощ, публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването ще са следващата ни тема на разговор в програма "Точно днес" в понеделник сутрин. Предвижданията са пакетът дейности да се раздели на базов и допълнителен. При липса на финансов ресурс от Националната здравно осигурителна каса, болниците ще включват здравноосигурените пациенти, които има право на безплатно лечение по допълнителния пакет, в листа на чакащите, като по този начин ще им осигуряват необходимата им планова хоспитализация отложено, пише в документа.
Как на практика ще се осъществи реформата и каква е готовността на болниците за готвените промени питаме д-р Кирил Еленски – зам.-председател на Българския лекарски съюз
Всичко ли, което до момента е представено като идеи за реформи от министър Москов е изпълнимо според вас, д-р Еленски?
Кирил Еленски: Това, което ние познаваме като презентация, направена от министър на здравеопазването в част от намеренията е радикално в значителна степен и докато не видим някаква конкретна разработка, проекти на нормативни актове, било наредби, било промени в закони или по-подробно разработени идеи не бихме могли еднозначно да кажем дали всичко е изпълнимо и в каква степен. Тогава, когато намеренията за промяна са радикални е напълно възможно част от първоначалните планове да не могат да се сбъднат точно така както са предвидени или по пътя на реализацията на тези намерения да се наложат корекции на първоначалните предвиждания. Така или иначе ние сме поели ангажимента от наша страна да сътрудничим с експерти и с консултации така, че да се стигне до най-доброто развитие на системата за в бъдеще.
Р. П.: Нека тогава говорим принципно. От КНСБ се обявиха срещу промените в наредбата за достъп до медицинска помощ и дори поискаха оставката на министър Москов. Според синдиката по този начин Министерството на здравеопазването смята да узакони плащанията в болниците, което пък според тях щяло да бъде предпоставка за рекет над пациентите . От Министерството на здравеопазването отговориха, че това не е така и никой не кара здравно осигурените лица да си плащат лечението. Може ли с тези промени в наредбата за достъп до медицинска помощ да се говори за нарушаване правата на здравно осигурените лица.
К. Е.: Нека да припомня, че правата по здравното осигуряване се ползват по ред, установен със закон – така пише в Конституцията. Законът, който урежда тези права, всъщност законите са повече от един и това, което създава ограничения при ползването в най-голяма степен е Законът за бюджета на здравноосигурителната каса и Законът за публичните финанси. Тогава, когато Народното събрание е гласувало определени рамки на бюджета на здравноосигурителна каса тя няма право в рамките на финансовата година да го надвиши. Ако търсенето на медицински услуги надхвърли възможностите на бюджета съвсем естествено е да бъдат въведени някакви механизми на регулация.
-----------Цялото интервю с д-р Кирил Еленски чуйте в звуковия файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..