На пети февруари във Вашингтон се състоя Националната молитвена закуска.
Едно от най-значимите събития в политически живот на САЩ се провежда по традиция всяка година в първата седмица на февруари и покана за участие в него получават изтъкнати личности – политици, бизнесмени от цял свят, представители на различни религиозни общности. Известното лекарско семейство доц . Нарцис Калева – Ходжева и д-р Гюрай Ходжев, който е официален представител на веригата от болници и здравна система „Аджъ бадем” от Турция бяха сред гостите на молитвената закуска със специална покана от американския президент и с мисията да разкажат за уникалния ни град, който ще бъде Европейска столица на културата през 2019 г. Как протекоха техните срещи по време на знаковото събитие с акцент върху толерантността, общочовешките ценности и свнободата на човешкия дух очакваме да чуем от тях:
Д-р Нарцис Калева-Ходжева: Историческите корени на Националната молитвена закуска са от 1935 г., когато група бизнесмени от град Сиатъл, виждайки, че нещата в техния град не вървят, се събрали на закуска. Обсъждали, молили се заедно по примера на молитвената закуска, Която Иисус с неговите ученици е провел на брега на Генисаредското езеро. Уповавайки се на силата на Бог, на неговата толерантност, доброта и вярата си в него, могли да вземат добри решения. Няколко години по-късно американският президент Айзенхауер е събрал вече по-голяма част и от политиците си, и от сенаторите и е превърнал затворената молитвена закуска на гражданите на Сиатъл в Национална молитвена закуска. Тази година беше 63-та. Странно е, че говорим за нея, защото в Америка тя е нещо „затворено”, интимно и е малко участието на журналисти в момента, в който човек остава насаме с Бога. Тази молитвена закуска търси единството, вярата в Бога, независимо как се нарича този бог и в коя религия за едно по-добро отношение между хората.
Р.П. Д-р Калева, необходимо бе това уточнение, за да разберем контекста на срещата и нейния потенциал. Прави впечатление обаче силно ограниченият състав на представителствата. Как получихте вие тази специална покана,как се свързаха с вас, д-р Ходжев – дали заради професионалния си статус?
Д-р Ходжев: - Не зная точно по какъв начин в интерес на истината, но когато анализирахме ситуацията, може би заради заради дългогодишния ми опит като лекар, вероятно има тежест и етническият състав на моето семейство, както и това, че почти Болницата, в която съм, е световно идвестна. Каквато и да е причината обаче моята основна цел бе да представя Пловдив и Университета, който ме е създал като лекар – Пловдивския Медицински университет. Смятам, че успях в моите срещи.. Мога да кажа обаче, че много силно подейства фактът, че Пловдив ще бъде европейска столица на културата.2019-та....
Р.П. – Понеже споменахме, че сте едни типични представители на типична мултинационална извадка, интересно мултиетническо семейство. Да споменем за тези, които не ви познават...вероятно част от тях са ваши пациенти, разкажете какво е интересното за вашата фамилия представяща типични верски отношения на толерантност....
Д-р Ходжев: - Аз съм от турски произход, роден в центъра на града. Завършил съм елитни училища и винаги съм се чувствал истински пловдивчанин, отрасъл на Главната улица.............Моят етнически произход никога не ми е пречел..............
Р.П.....Странно е, че казвате, че не ви е пречело нещо, което би трябвало да окрилява, заради по-голямата подкрепа на възможностите за познание, свързани с религията и културата......... така е и със съпругата ви....
Д-р Нарцис Калева-Ходжева: Малцинственият ни произход е бил добър стимул за нас да се представяме добре в държава, която не е нашата /защото има и държава Израел, и Турция/, но създавайки нашето мултиетническо семейство – мъжът ми е турчин, аз съм от смесен българо-еврейски брак, ние възпитаваме децата си, които са възпитавани в моралните ценности на три религии. Повече чуйте тук:
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..