Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се криминализира принадлежността към ИДИЛ

Снимка: БГНЕС

За предизвикателствата на Ислямска държава пред демократичните процеси в България и Европа ще е дискусията на ИК Жанет 45 в столицата.  Тя е по книгата на Лорета Наполеони "Ислямска държава", повод за срещата. 

Разговор в програма "Точно днес" с политолога доц. Антоний Гълъбов за опасностите пред България, и готовността ни да реагираме на заплахи от ИДИЛ. 

Да започнем с едно обобщение – как реагира светът на заплахите, които отпраща всеки  ден и всеки ден Ислямска държава? Последните нападения бяха в столицата на Дания Копенхаген, има заплахи поредни за Брюксел и Париж. Как реагираме?

Антони Гълъбов: Нека да кажа първо, че първата и най-масова и лесна реакция е да престанем да наричаме този тип организиран тероризъм  Ислямска държава. Това не е нито ислям, нито държава. Това е международна престъпна група, срещу която трябва да се действа по начина, по който се действа срещу международния тероризъм. Тя няма нищо общо с исляма, тя няма нищо общо с някакви държавни образувания. Така, че първото и най-лесно нещо е да престанем да я наричаме Ислямска държава, тъй като това е част от провокацията й.

А следващият много важен детайл в цялата тази картина е как изглежда профила на атаките в Париж, неутрализираната атака в Брюксел, атаката в Копенхаген, атаката в Канада. Всъщност проблемът е в това, че става дума за индивидуални акции, става дума за индивидуални акции на хора, които искат да се отличат в очите на тази организирана престъпност. Те атакуват традиционни цели, хора или институции, които са били вече осъдени от ислямския фундаментализъм. Точно затова те нямат план за бягство. Това ги прави изключително опасни, защото всъщност реално погледнато става дума за неорганизирана атака, атака, която има за цел да свърши с героичната смърт на атакуващия и точно затова в Париж те бягаха из цял Северен Париж и нямаха никаква идея какво да направят.

Това е нов тип предизвикателство пред специалните служби, пред всички институции, имащи отношение към сигурността, тъй като тук става дума за индивидуални актове, срещу които е много трудно да се противодейства ефективно. Освен всичко останало мотивацията на атакуващите е да загинат, да загинат, но да нанесат колкото е възможно по-големи поражения и по възможност да успеят да ликвидират или тежко да увредят тези традиционни идентифицирани от ислямския фундаментализъм цели. Става дума за мотив за героична съдба, за самоизтъкване, за болни амбиции, за много тежка психична картина така, че за съжаление е много трудно да се противодейства организирано срещу подобен тип терористични действия.

Р. П.: Да, доц. Гълъбов, много ми се искаше да ви попитам, вие отчасти отговорихте, какво мотивира европейски гражданин, хора, които живеят на територията на европейска страна да правят подобно нещо, да се бият на страната на джихадистите, защото те го заявяват? Ето, и последния случай в Копенхаген бе 22-годишно момче – родено и израснало в Дания.

А. Г.: Така е, така е. Вие казахте много точно, че те живеят на територията на европейски страни – те не са част от тези страни, те не са се превърнали в интегрална част на европейските общества. Те не са възприели нито ценностите, нито нормите на европейската цивилизация и това е големият проблем.  ...

..............


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57