Семинар на тема „Иновации и земеделие в Израел” ще се проведе в Аграрния университет в Пловдив. Организатор на форума е Израелското министерство на земеделието, съвместно с посолството на Държавата Израел.
С уважение към земята като ресурс за националните нужди – иновативно и в сътрудничество, участниците ще дискутират пресечните точки между научноизследователската и развойна дейност със спецификите на националното земеделие, направените в него иновации, както и възможностите за обмяна на опит между двете страни. Разговаряме с Теодора Йосифова - прессекретар на посолството на Израел в България.
Теодора Йосифора: Ние имаме два семинара – единият е в Пловдив, другиет – в Русе, които правим заедно с Израелското Министерство на земеделието под надслов „Иновации и земеделие в Израел” . Целта и на двата е да бъдат поканени и запознати български фирми, които работят в областта на земеделието и храните с новостите в израелското земеделие и научноизследователската дейност, която се развива в момента в Израел. Специално за семинара в Повдив, който ще бъде открит от министъра на земеделието Десислава Танева, ще пристигне г-н Ицхак Бен Давид, който е заместник-генерален директор в Израелското министерство на земеделието, отговарящ за външната търговия. Той ще разкаже за най-големите новости в технологиите в израелското земеделие. Целта на семинара е български фирми да бъдат запознати и да проявят интерес за участие в едно от най-големите световни международни изложения за земеделие АГРИТЕК, което се провежда на две години и ще се проведе тази година между 28-ми и 30-и април в Тел Авив.
Според Йосифова, интереса, който българската страна проявява към събитието и начина, по който не особено благодатната израелска земя бе превърната в рай, показва, че българското Правителство би се ангажирало да проучи израелския опит и да съдейства на фирмите и на българските производители, проявили интерес, да се възползват от израелските достижения.
Това, което се забелязва, от страна на израелските инвеститори и фирми, които са отворили офиси в България, е че в страната се работи добре. Това е може би заради отношенията между двата народа, които са традиционно добри и основани на доверие.
Пловдив е притегателен център на събитието и заради уникалния за Европа Аграрен университет, и заради това, че Пловдивска област има потенциал да развива земеделие и прави това, но и заради отношението на областния управител и ръководството на Общината. Израел с удоволствие прие поканата. Повече чуйте тук:
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..