Според официалната статистика вече по-малко от 27 % от българското население живее на село. Вероятно и процентът е по-малък в действителност.
За държава, която преди 50 г. е била с над 70 на сто селско население тази радикална промяна носи огромни рискове в културен, социален и демографски план. Въпреки, че в голяма степен селото е носителят на българската култура, населението там заради безработица и всякакви други икономически причини е маргинализирано, културно, икономически, дори инфраструктурно. И по най-черните прогнози ако обезлюдяването на селата в България продължи със същите темпове до 2060 г. в държавата няма да е останало нито едно село. Тази статистика в кратък преглед дават организаторите на една много интересна идея – тя се казва „Резиденция баба” и ще бъде представена точно днес в клуб-библиотеката в Пловдив. Фабриката за идеи роди и тази идея. Представител на екипа е Янина Танева – наш събеседник сега.
Какво представлява „Резиденция баба”?
Янина Танева: „Резиденция баба” е една търсена и един въпрос към самите нас можем ли да променим тази страшна тенденция, за която вие току що говорихте. Възможно ли е, по силите ли ни е, защо сме оставили българското село в чекмеджетата на своето подсъзнание и сме заменили нашата традиционна култура с една универсална безлична култура, която ни напомня отвсякъде не можем ли да сме хем съвременни, хем да уважаваме традициите си. „Резиденция баба” е практически отговор донякъде. Надяваме се да намерим отговор и чрез „Резиденция баба”.
Над 20 младежи ще прекарат между четири и шест седмици в 5 родопски села като начало. Ако идеята е успешна и в цяла България ще се случи този проект. Идеята е такава – млади хора, които имат различни ресурси, знания и интереси към традиционната култура , но и към предприемачество и към това как могат да се решават социалните проблеми на село, всъщност да отидат и да учат, но и да помагат, физически и принципно да се опитат заедно с местните хора да намерят трайни решения за конкретните села – как да привлекат там повече млади хора, или как да създадат марка, или как да създадат малък бизнес, или социално предприятие или пък събитие, продукти, които да помогнат на местните хора, но също така да използват техните невероятни ресурси – като започнем от ценностната система, до знания и занаяти през просто личното отношение, което всички знаем какво е в Родопите.
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..