Според официалната статистика вече по-малко от 27 % от българското население живее на село. Вероятно и процентът е по-малък в действителност.
За държава, която преди 50 г. е била с над 70 на сто селско население тази радикална промяна носи огромни рискове в културен, социален и демографски план. Въпреки, че в голяма степен селото е носителят на българската култура, населението там заради безработица и всякакви други икономически причини е маргинализирано, културно, икономически, дори инфраструктурно. И по най-черните прогнози ако обезлюдяването на селата в България продължи със същите темпове до 2060 г. в държавата няма да е останало нито едно село. Тази статистика в кратък преглед дават организаторите на една много интересна идея – тя се казва „Резиденция баба” и ще бъде представена точно днес в клуб-библиотеката в Пловдив. Фабриката за идеи роди и тази идея. Представител на екипа е Янина Танева – наш събеседник сега.
Какво представлява „Резиденция баба”?
Янина Танева: „Резиденция баба” е една търсена и един въпрос към самите нас можем ли да променим тази страшна тенденция, за която вие току що говорихте. Възможно ли е, по силите ли ни е, защо сме оставили българското село в чекмеджетата на своето подсъзнание и сме заменили нашата традиционна култура с една универсална безлична култура, която ни напомня отвсякъде не можем ли да сме хем съвременни, хем да уважаваме традициите си. „Резиденция баба” е практически отговор донякъде. Надяваме се да намерим отговор и чрез „Резиденция баба”.
Над 20 младежи ще прекарат между четири и шест седмици в 5 родопски села като начало. Ако идеята е успешна и в цяла България ще се случи този проект. Идеята е такава – млади хора, които имат различни ресурси, знания и интереси към традиционната култура , но и към предприемачество и към това как могат да се решават социалните проблеми на село, всъщност да отидат и да учат, но и да помагат, физически и принципно да се опитат заедно с местните хора да намерят трайни решения за конкретните села – как да привлекат там повече млади хора, или как да създадат марка, или как да създадат малък бизнес, или социално предприятие или пък събитие, продукти, които да помогнат на местните хора, но също така да използват техните невероятни ресурси – като започнем от ценностната система, до знания и занаяти през просто личното отношение, което всички знаем какво е в Родопите.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..