За изборния туризъм и контролирания вот, за неслучилата се промяна в изборния кодекс и предизборен феномен ли се оказа Гърмен – по темите разговаряме с политолога и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Димитър Димитров.
По думите му, текстовете в сегашния Изборен кодекс са написани по време на т.н. афера „Костинброд“ и още тогава е станало ясно, че печатането на свръх защитени бюлетини, приравнени като ценни книги е технически неизпълнимо в рамките на наличните мощности на полиграфията в страната.
Според Димитров, трябва да се върви към други варианти за печатане на бюлетини, като тези от тях - за кметове на населени места, да могат да се отпечатват децентрализирано. За целта той призова всички партии да въведат норма в закона.
„Какъв е смисълът да се печатат тези бюлетини като ценна книга, след като кандидатът в много от малките населени места е очевиден и дори няма формално състезание”, коментира още той.
За да се избегне т.н изборен туризъм, политологът счита, че за целта трябва да се изработи регистър на избирателите. Освен това, Димитров счита, че в малките общини гласуващите не са много и действително 15 - 20 гласа може да са решаващи.
„Поради тази причина трябва да се въведе минимален брой преференции, който ще е валиден за съответния клас общини”, категоричен е още той.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..