Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два от въпросите за референдума са безсмислени и вредни

Снимка: БГНЕС

На 25-и октомври да се проведат кметските избори и референдума за изборните правила, каза в обръщение президентът Росен Плевнелиев. И уточни, че има широка политическо съгласие около допитването - то отговаря на желанието на българите за мажоритарен елемент, задължителен вот и електронно гласуване. Той призова партиите да избягват популизма.

Социологът Юлий Павлов от Центъра за анализ и маркетинг подчерта, че единственият смислен въпрос е за мажоритарния вот. Той определи изборното законодателство като изключително сложна наука, която следва да се остави на специалистите, а не на хората при референдум. 

При електронно гласуване няма как да бъде осигурена и гарантирана тайната на вота, каза още Павлов. Той даде пример с ромските гласове, където контролираният вот ще бъде възможен, защото всеки, дал гласа си, ще гласува пред купувача.

И към изборите, които ще правим ние, българите, на 25-и октомври. Президентът Росен Плевнелиев внесе вчера в парламента предложение за иницииране на национално допитване. Въпросите са три, той ги е формулирал така: "Подкрепяте ли част от народните представители да избираме мажоритарно?"; "Подкрепяте ли въвеждането на задължителното гласуване на изборите и националните референдуми?"; "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при провеждане на изборите и референдумите?".

В програма "Точно днес" Юлий Павлов коментира дали българите ще приемат едно такова гласуване и дали ще бъде успешно то, тоест, да гласуват примерно 50 плюс: 

Все още законът за референдумите изисква да участват не 50 плюс, а повече от участвалите на последните парламентарни избори. Между другото те бяха около 50% от избирателите по списък, така че вижте няма да отидат толкова хора, защото на местни избори гласуват около 50% от реалните избиратели, които са малко под 6 милиона, хайде така да кажем, така че на местни избори гласуват около 3 милиона – това ще бъде под 50% от избирателите по списък и ще бъде под участвалите на последните парламентарни избори. Но това хич не е лоша новина, защото в този референдум има само един смислен въпрос и то е дали част от народните представители да се избират мажоритарно. Останалите два въпроса са бих казал безсмислени и направо вредни някои от тях. Например – не може едно право да се превръща в задължение. Разбира се, това може да стане, но с промяна на Конституцията. Надявам се да не се съберат необходимите две трети, които да наложат такова безумие. В крайна сметка, ако това беше нещо хубаво – задължителното гласуване, щяха държавите, в които то съществува да се увеличават, а не да намаляват. В момента в Европа има, по-рано имаше други държави като Австрия и т.н., в които имаше задължително гласуване, те го отмениха, останали са Белгия и Гърция, в Гърция отмениха санкциите, поради тази причина там също гласуват около 60% от хората, а в Белгия на хартия санкциите ги има, но от 4 година насам прокуратурата отказва да повдига обвинения за неучастие в изборите. Така че, надявам се това безумие да не мине.

А що се отнася до дистанционното електронно гласуване, то не просто противоречи на Конституцията, то противоречи на основополагащ принцип, който съществува във всички държави, а именно тайната на вота, като тайната на вота е не право, а задължение – има такова решение на Конституционния съд – вие нямате право да показвате как сте гласували, а при дистанционно гласуване това не може да се гарантира и това е просто рай за търговците на гласове. В момента те могат само да предполагат как сте гласували и че тяхната инвестиция се изплаща, т.е. вие можете да вземете парите и да гласувате, както си искате. Но ако се въведе дистанционно гласуване, нали разбирате, че най-масово ще се гласува дистанционно от ромските квартали. В този момент този купувач на гласове ще присъства и ще контролира как става гласуването, преди да изплати сумата. Това са някакви общо взето безумия. Единственият смислен въпрос е дали част от депутатите да бъдат избирани мажоритарно и хубавото тук е това, че този въпрос не е зададен достатъчно конкретно. Защото в крайна сметка изборното законодателство е въпрос на много сложно наука. Изборното законодателство е много сложна наука, която изисква специфични познания и в областта на математиката, и в областта на правото, и в областта на социологията, това е една много специфична наука.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 15:56

Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38