Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Част от дълга на Гърция трябва да бъде опростена

Два дни преди референдума Гърция е раздвоена за своето бъдеще в еврозоната. Социологическите проучвания дават лек превес на привържениците на еврото и на ЕС. Днес Конституционният съд на страната трябва да се произнесе дали референдумът е законен. В същото време премиерът Ципрас обяви, че очаква да има сделка с кредиторите 48 часа след референдума. 
Председателят на ЕК Жан Клод Юнкер пък предупреди, че подкрепата на референдума за правителството ще отслаби позицията му в предстоящите преговори. 

В интервю за Радио Пловдив доц. Александър Маринов коментира, че същността на спора се подменя. Твърди се, че става дума за дълг, а в същото време става дума за власт. „Дойде време някой да плати сметката за катастрофалната политика, която беше налагана на Гърция. Тройката отказва да признае колко несполучливи са били натрапаните решения на Атина”, смята преподавателят в СУ. Според него тежкото положение на гърците доведе Ципрас на власт като неговата политика посочва истинските проблеми в политиката на ЕС. Тези слабости се признават от водещи икономисти като  Джоузеф Стиглиц и Пол Кругман, които са носители на Нобелова награда, както и Тома Пикети, подчерта Маринов и добави, че в момента гърците са подложени на тежка информационна преса. 

Въпросът е какво ще промени референдумът. „НЕ” на гърците дава стабилност на Ципрас. Ако отговорът е ДА тогава ще има оставки. „Тогава обаче възниква въпросът КОЙ ще управлява, каква нова политика ще предложат. Гръцката драма не приключва в неделя, както и кариерата на Ципрас”, коментира политологът.

Според него няма  нищо фатално, ако Гърция излезе от еврозоната, защото иначе ще се изправя пред нови ограничения, които ще причинят нови страдания на много хора. Според Маринов на Гърция трябва да бъде предложен спасителен план, какъвто е предоставен на Германия през 1953- та година. Тогава, каза той, са опростени над 60 на сто от дълговете на Германия, а останалите са разсрочени във времето, за да може страната първо да се стабилизира след войната. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14