Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от дълга на Гърция трябва да бъде опростена

Два дни преди референдума Гърция е раздвоена за своето бъдеще в еврозоната. Социологическите проучвания дават лек превес на привържениците на еврото и на ЕС. Днес Конституционният съд на страната трябва да се произнесе дали референдумът е законен. В същото време премиерът Ципрас обяви, че очаква да има сделка с кредиторите 48 часа след референдума. 
Председателят на ЕК Жан Клод Юнкер пък предупреди, че подкрепата на референдума за правителството ще отслаби позицията му в предстоящите преговори. 

В интервю за Радио Пловдив доц. Александър Маринов коментира, че същността на спора се подменя. Твърди се, че става дума за дълг, а в същото време става дума за власт. „Дойде време някой да плати сметката за катастрофалната политика, която беше налагана на Гърция. Тройката отказва да признае колко несполучливи са били натрапаните решения на Атина”, смята преподавателят в СУ. Според него тежкото положение на гърците доведе Ципрас на власт като неговата политика посочва истинските проблеми в политиката на ЕС. Тези слабости се признават от водещи икономисти като  Джоузеф Стиглиц и Пол Кругман, които са носители на Нобелова награда, както и Тома Пикети, подчерта Маринов и добави, че в момента гърците са подложени на тежка информационна преса. 

Въпросът е какво ще промени референдумът. „НЕ” на гърците дава стабилност на Ципрас. Ако отговорът е ДА тогава ще има оставки. „Тогава обаче възниква въпросът КОЙ ще управлява, каква нова политика ще предложат. Гръцката драма не приключва в неделя, както и кариерата на Ципрас”, коментира политологът.

Според него няма  нищо фатално, ако Гърция излезе от еврозоната, защото иначе ще се изправя пред нови ограничения, които ще причинят нови страдания на много хора. Според Маринов на Гърция трябва да бъде предложен спасителен план, какъвто е предоставен на Германия през 1953- та година. Тогава, каза той, са опростени над 60 на сто от дълговете на Германия, а останалите са разсрочени във времето, за да може страната първо да се стабилизира след войната. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06