Евродепутатът Светослав Малинов с отговор на въпрос: „В каква нова ситуация се оказа Гърция” след вчерашното „Не” за кредиторите на референдума:
Не мисля, че има някаква голяма промяна след референдума и ако някой си е мислел, че Европа не е очаквала този резултат, се лъже. Миналата седмица финансовите министри от еврозоната се шегуваха с това, какъв ли би бил резултатът от референдум, в който длъжниците трябва да гласуват срещу кредиторите. Резултатът е такъв: длъжниците гласуват категорично против кредиторите. Проблемът обаче е, че Гърция сега е в по-тежко положение, отколкото беше миналата седмица. Тя е във фалит спрямо МВФ, което означава, че достъпът до нови свежи кредити е отрязан и единствената надежда на хората, които ще имат работа с гръцките банки и гръцките пенсионери, това са кредиторите, чиито предложение току що те отхвърлиха. Политическата логика изисква да се вземе предвид, че две трети от хората не искат повече реформи, а икономическата – че те нямат друг избор. Гърците се изказаха, но сега решенията ще бъдат взимани от други. Защото не става дума за окупация, а за дълг, за пари, които гърците са похарчили доброволно и в пълно съзнание, коментира Малинов.
Гърция може и да изпадне в хуманитарна криза. В крайна сметка, когато отказваш смятаното от кредиторите справедливо предложение,. Трябва или да се договориш за по-добро споразумение или да понесеш последствията. В момента гърците гласуват за по-добро споразумение, но със същия лидер, който се провали при първото. Кои са кредиторите? Те не са банкери, а правителства, финансови министри, които трябва да дадат парите на своите си данъкоплатци: холандският – на холандците, финландският – на финландците, испанският – след тежки реформи сега трябва да отдели 25 милиарда за Гърция. Т.е. това са решения, които трябва да бъдат взети от политически лидери, които също имат демокрация и избиратели и ще бъде крайно любопитно, как ще се разберат сега с Гърция при сегашната ситуация.
Гръцкият премиер казва: да бъде демокрация и следва референдум. Резултатът е ясен. Сега е редно всяка отделна държава-кредитор да попита своите данъкоплатци: „Да бъде демокрация. Смятате ли, че трябва да опростим 10,15,20,30% от гръцкия дълг към нашата страна, към самите вас? Моля, гласувайте!” На референдума трябва да се отвърне или с други референдуми или поне с гласуване в парламентите. Меко казано, поне в парламентите финансовите министри и премиерите трябва да занесат новото предложение на гърците, което все още не сме видели, и да го гласуват. Това трябва да бъде прегласувано. Защото гръцката демокрация не е от друга планета или от друг клас, в сравнение с другите европейски демокрации. Какъв ли би бил резултатът от гласуването в еврозоната, ако гражданите бъдат питани, дали да трябва да им бъдат върнати дълговете. Резултатът е ясен и разривът е неизбежен, коментира евродепутатът Светослав Малинов. Чуйте повече в звуковия файл.
„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..
ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..
Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките. Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените. Казусът с непоисканите..
Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..
"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..