Това е козметична промяна, която отправя посланието, че ако имаш повече деца, те са нежелани. Така Цвета Брестничка, председател на Управителния съвет на асоциация "Родители", коментира пред Радио Пловдив промените в Закона за семейни помощи за деца, приети на второ четене от депутатите. По думите й, тези промени не са кой знае колко съществени от гледна точка на широко рекламираната подкрепа за семействата с три деца. Тези семейства ще получават с 10 лева повече отколкото до сега. Това по никакъв начин няма да промени живота им, те няма да се чувстват по – подкрепени с такава мярка, нито тя ще ги накара да имат повече деца.
Брестничка е категорична, че това е една доста недалновидна политика – държавата да ограничава хората колко деца да имат през мерките, които тя дава. Държавата подкрепя семействата през социални помощи. Но, повече деца имат хората, които живеят от социални помощи. А помощите би трябвало да се дават на хората в много тежко социално положение и чрез тях те да си намерят работа.
Системата на подпомагане на семействата през социални помощи създава много голямо напрежение, заради усещането за несправедливост. То настройва едни семейства срещу други. Тези семейства се чувстват пренебрегнати. Необходимо е да има и други мерки, не само социални помощи. Данъчните облекчения ще важат за всички и напрежението ще падне.
Към работещите хора, които плащат данъци и социални осигуровки, трябва да се прилага други мерки. Реални данъчни облекчения - това е стимулът към семействата за повече деца, убедена е Цвета Бресничка. По думите й, именно по този начин сумите ще остават в семейството, а не първо да се удържат като данъци, а след това да се връщат като социални помощи.
Така при 350 лева доход на член от семейството помощта ще е 35 лева на дете и тези пари ще остават в семейството.
Брестничка коментера още, че близо 1500 са непълнолетните момичета, които стават майки – за тях би трябвало не само да се въвеждат ограничения, но помощта трябва да се обвърже със социална работа. Така те ще се ингергират социлно, в противен случай отпадат от обществото. Те нямат образование, трудно говорят български език, нямат никаква квалификация и трудно могат да си намерят работа. Перспективата пред тях е да се нареждат на опашката за социални помощи.
Цвета Брестничка акцентира върху липсата на координация между институциите. Училището самостоятелно се бори да задържи тези деца-майки в училище. Социалните служби разглеждат случаите от съвсем различна гледна точка. Тази липсваща координация между образователните и социалните институции е много голям проблем. Училището само не може да се справи с този проблем.
Съгласно промените в Закона за семейни помощи за деца:
- Въвежда се ново изискване, при чието неспазване се прекратяват помощите в натура - освен неполагане на грижи за детето и неползване на помощите по предназначение, родителите ще губят подкрепа в натура и ако не оказват съдействие при прилагане на мерки за закрила на детето.
- Помощите за дете ще се прекратяват, ако то стане родител, гласят текстовете, като мярката е насочена в борба с характерния за страната ни феномен „деца раждат деца". Законопроектът гарантира грижа за непълнолетните бременни и майки, като ги разглежда като деца в риск. Непълнолетните родители със спрени месечни помощи могат да получат социално подпомагане на същата стойност, само че еднократно, ако продължат да посещават учебните си занятия.
- Основното предложение, което е определящо за закона, е непълнолетните майки да получават помощи само в натура, а техните родители ще бъдат изцяло лишени от подпомагане. Родители, изоставили децата си, също няма да бъдат подпомагани.
- Законовите текстове предвиждат и еднократна помощ при извършване на осиновяване в рамките на страната, чийто размер няма да надвишава помощта при раждане на първо дете. Регламентира се и еднократните помощи при раждане на първо, второ и трето дете да са с по-висок размер от помощта за четвърто и следващо дете.
- Предлага се въвеждането на разширена дефиниция за „семейство", като се въвежда законово определението за „семейство с един родител, който отглежда сам децата си".
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..