Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нередовният сън може да доведе до ракови заболявания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изследване установява, че нередовният сън води до по-голям риск от ракови заболявания, съобщи Би Би Си. Изследване при мишки, резултатите от което бяха публикувани в научното списание "Кърънт Байолъджи", подкрепя опасенията за отрицателното въздействие на работата на смени върху здравето. Изследователите предупреждават, че жените с генетична предразположеност към рак на гърдата никога не трябва да работят нощем, като рискът предстои да се потвърди от допълнителни изследвания и при хората.

При проучването биологичният часовник на мишките е забавян с 12 часа всяка седмица в продължение на една година. Всички развиват рак след 50 седмици. Тези от тях, при които е имало и други несистематични нарушения на съня, са заболели от рак 8 седмици по-рано.

При проучването се установява още, че животните, които не спят редовно, са с 20% по-тежки от останалите, въпреки че са консумирали едно и също количество храна.

Ако резултатите бъдат съпоставени към човека, твърдят учените, това въздействие би било допълнително тегло от около 10 кг при жените и заболяване от рак на гърдата при предразположените към болестта 5 години по-рано.

Досегашни проучвания при хората предполагаха по-голям риск от заболявания при стюардеси и хора, които работят на смени. Едно от предположенията е, че това се дължи на нарушаване на биологичния часовник на организма. Влияние оказват и множество индивидуални фактори като социална среда, генетична предразположеност към заболявания и степента на физическа активност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!