Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът е "за" новата наредба за категоризация на заведения и хотели

За изискванията, които поставя новата наредба за категоризация на заведения и хотели е разговорът с Пантелей Немцов – председател на Регионалната туристическа асоциация „Родопи”. 

Пантелей Немцов: Новите минимални изисквания се класифицират по пет показателя – изисквания към изграждането, към обзавеждане и оборудване, изискване към обслужване, изискване към предлагане на услуги в туристическия обект и петото, най-важното, това е образованието, професионалната квалификация и езиковата квалификация на персонала на туристическия обект, т. е. на пето място е посочено, но за мене и за хората от бранша това е най-важно, защото, когато персоналът е квалифициран той е в състояние да даде услугата, която се определя в тази наредба.
 

Р. П.: А лесно ли се осигурява такъв персонал?

П. Н.: Не, за съжаление. В последните години се скъса тази връзка и за съжаление кадри, които отговаряха на тези изисквания малко по малко или се отдръпнаха от туризма или отидоха в чужбина и в момента туризмът изпитва глад за кадри и затова посочвам, че много трудно намираме кадри.

Р. П.: Ще доведе ли влизането в сила на наредбата до повишаване на цените за някои от ресторантите и хотелите и до прекатегоризирането на други заведения и места за настаняване?

П. Н.: Не би трябвало, защото хотелската база е на доста високо ниво и тя е обзаведена с машини и съоръжения последен вик на модата. В крайна сметка, който не отговаря на новата наредба може би ще се наложи да се вкарат допълнителни инвестиции, за да може хотелската база да хармонизира с тази наредба и това, което е приложение към тази наредба, т. е. вече имаме правила, в които са най-подробно описани какво точно трябва да представлява всяко едно място за настаняване и заведенията за хранене и развлечение.  И все пак в крайна сметка, когато имаш една категоризация тя е първото нещо, което дава на туриста една увереност, че тук може да бъде посрещнат добре и да бъде обслужен добре и вече впоследствие ако този турист е доволен той остава предан гост.

Р. П.: Да ви попитам какво мислите за забраната за дивото къмпингуване, тъй като в планината има много такива случаи и кой трябва да контролира спазването на наредбата, когато тя влезе в сила?

П. Н.: Това е в момента двусмислено. То се проявява най-вече от проблемите по черноморското крайбрежие, при нас също се наблюдават тези процеси, но те са единични случаи, но като се има предвид, че собствеността е най-различна – горски фонд, частни територии, кооперативни територии, общински територии, от тук произтича и проблемът с координирането и най-вече с контрола върху дивото къмпингуване като беше наречено.

Р. П.: А кой ще го контролира?

П. Н.: Би трябвало да го контролира собственика на съответната територия, но като цяло това е много трудно, защото тези собствености, които ви ги изброих, те се преплитат и това е сложно, защото вие може да преминете през един общински имот и да отидете в частен и обратно – да отидете от общински в горски фонд и тогава вече общината няма задължението да контролира горския фонд и съответно горският фонд не се занимава с територията на общината, така че това е доста комплицирано.

Р. П.: Накрая да ви попитам за единния телефонен номер – 9 девет – за рецепцията – това ще изисква ли особени капиталовложения за бизнеса, наистина ли се налага да има единен номер?

П. Н. Първо, налага се, налага се, това е за удобство и за обслужващия персонал, и за клиентите. Ще се наложат някои допълнителни средства, но те ще се изразят в софтуера  на съответната телефонна централа, т. е. няма да бъдат капиталови разходи от сериозен мащаб, просто ще се промени софтуера към обслужващата фирма.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Геновева Петрова

Голяма част от българите застават зад редовното правителство

Ако изборите са днес ГЕРБ-СДС би ги спечелил убедително, с двойна преднина пред вторите ПП-ДБ, сочат данните на агенция "Алфа Рисърч" за електоралните нагласи. Изследването е проведено е в периода 15 - 20 януари 2025 г. сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. На второ място след ГЕРБ, които имат 26.0%, се нарежда ПП-ДБ с 13.4%...

публикувано на 23.01.25 в 15:38

Синдикатите няма да отстъпят от политиката по доходите

Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..

публикувано на 23.01.25 в 10:55

Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу HPV

В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума  е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..

публикувано на 23.01.25 в 10:38

И релефът на Пловдив влияе за чистотата на въздуха

През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра.  Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив  проф. Димитър Атанасов от НИМХ. Той работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията. Професорът..

обновено на 23.01.25 в 10:33

Без регулации извън ЕС ще има по-чести терористични заплахи

Нова вълна от имейли с бомбени заплахи в цялата страна, включително и в Пловдив. Подобни сигнали за взривни устройства в учебните заведения имаше преди повече от година.  Според Златогор Минчев от Института по информационни и телекомуникационни технологии към БАН с тава дума за терористични заплахи. По думите му дали е било опит за удължаване на..

публикувано на 23.01.25 в 10:18