По време на криза е нормално спестяванията да нарастват - коментира последните данни за депозитите на населението финансовият анализатор Тихомир Тошев. Той даде пример, че в България правилото е на сто процента спазено и на практика във времето на кризата депозитите са нараснали двойно - от 20 на 40 милиарда лева.
Анализът на депозитните сметки обаче показва, че в огромната част / 80% / от тях има суми под 1000 лева. Още по - страшно е, че хората са отворили по - голямата част от депозитите, за да държат в тях по 300 - 350 лева за "черни дни".
"Най- дебелите портфейли" с депозити от над 100 000 лева се държат от 4 процента от хората в страната.
Интересна, защото формира средната класа у нас, е групата от 20 процента от депозантите, в чиито сметки има спестявания от 30 000 лева средно. Профилът на тези хора е профилът на средната класа - хора от 10-те най- големи града в страната, по - млади хора, заети в IT-сектора, във фармацията, в държавната администрация, в енергетиката и финансовата сфера, както и търговията. Това са хората, които играят на имотния пазара, пазаруват нови автомобили, позволяват си почивки в по - екзотични дестинации.
Тези 20 процента - имат над 1200 лева доход на домакинствата месечно.
За съжаление големи са дисбалансите в страната, защото такъв статус за много хора е непостижим и респективно спестявания -посочва икономическият анализатор.
Той отбеляза още, че тази година има по - сериозно раздвижване на потреблението, което е белег на излизане от кризата, а той се отразява и в по - слабо нарастване на депозитите в сравнение с предишните години.
Това потребление ще доведе до малка инфлация в края на годината.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..