Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив и гражданите да се успокоят, да се вслушваме в тях

| обновено на 14.09.15 в 15:56

От понеделник до петък в "Точно днес" от 8,10 часа  ще представим първите петима /според социологическите проучвания/ кандидати за кмет на Пловдив. На 14 септември разговаряме със Здравко Димитров, след това са интервюта с Дани Каназирева, Георги Гергов, Славчо Атанасов и Иван Тотев.

Здравко Димитров е роден на 22 май 1963г. в Пловдив. Магистър е по психология, публична администрация и финансов мениджмънт.Бивш състезател по баскетбол, носител на международни и национални награди. През ноември 2007 година печели мажоритарните избори за кмет на район Западен, а през 2011 г. с решение на Министерски съвет на Република България е назначен за областен управител на Пловдив. Народен представител в 42 и 43 Народно събрание. Семеен е, с две дъщери.

Защо Здравко Димитров се кандидатира за кмет на Пловдив, какво ще направи за бизнеса, развитието на спорта, децата и хората в трудно социално положение в града, от каква най-спешна промяна се нуждае Пловдив според него и как коментира това, че Пловдивският митрополит Николай открито го подкрепя в предизборната му кампания. Отговорите на тези и други въпроси може да чуете в интервюто на Искра Койчева с кандидата за кмет на Пловдив Здравко Димитров в прикачения файл.

Р. П.: Защо се кандидатирате за кметските избори тази есен?

Здравко Димитров: Кандидатирах се, защото искам по-различно управление, обърнато с лице към гражданите, управление, което се вслушва, управление, което знае проблемите на гражданите, което не се откъснало от проблемите и което иска да ги реши. Трябва да има прозрачност и в изразходването на средствата, на тези данъци, които са събирани от хората, те имат правото къде приоритетно да бъдат изхарчени и не на последно място да не се теглят заеми, които друг трябва да ги връща и които да не се харчат в неща, които не намират широк отзвук в населението или с други думи не са необходими на хората.

Няма как кмета да няма приемен ден – това е недопустимо. Ако щете няма как и кметът да застане зад един свой районен кмет, който е блъснал две деца, това може да се случи на всеки, но да избягаш от пътно-транспортно произшествие, после да набеждаваш тези деца и кметът на други ден да застане на пресконференция и да каже тя не е виновна – за Павлинка Кацарова става въпрос. Това е недопустимо. Трябваше още на другия ден, когато излезе присъдата и двамата трябваше да си подадат оставките. 

Р. П.: Като мислите за себе си като кмет, как се виждате – като политик, като администратор или като стопанин?

З. Д.:  Навсякъде, на всички постове, на които съм бил, много е важно човек да се почувства като стопанин, много е важно. Казахте администрация – има два вида администрация – като отидеш те ти казват как не може да бъде решен даден проблем. Аз съм от другите, напротив, винаги се поставям в положение на човека, който идва, на проблема, в неговата ситуация и почти винаги съм успявал да реша проблема и то по възможно най-бързия начин. Това го гарантирам – и в район „Западен” се е случвало, и в областната администрация. Има много хора, които могат да го потвърдят и които аз не ги познавам.

Р. П.: Т. е. по-скоро като  стопанин тогава?

З. Д.: Да, кметът е един вид мениджър на града, той е стопанин, той е длъжен да се чувства като стопанин най-доброто да се случва в града, в който той го управлява.

Р. П.: Какво ще направите за бизнеса в Пловдив? 

З.Д. :  Могат много неща да се направят. Няма хубава бизнес среда, има напрежение, това се усеща. Не може да вдигаш данък МПС, такса смет необосновано - просто да не им казваш на хората. Най-големите транспортни фирми избягаха от Пловдив. колкото и да се парадира, че има събираемост, няма добра  събираемост на данъците. Потвърждение на моите думи е фактът, че не се дават справки на общинските съветници на Пловдив, което е недопустимо. Не може кметът на града да не дава отчет на Общинския съвет, след като му е поискан такъв.  Не е тайна, че се наливат сега пари от държавата, тъй като няма събираемост на данъците. И кой е виновен затова? Кой е виновен, че в предизборната си платформа на едно от първите места беше посочен, че има за грижа младите семейства и първото нещо като стана кмет беше да вдигне таксите на детските заведения и яслите и от безплатни да станат платени. Ако не е той да посочи кой е, за него кой стои – жена ли е, мъж ли е, да му каже името. Това е недопустимо. Както казах и такса МПС, и такса смет трябва да се редуцират до възможно най-ниските, защото все пак трябва да има и събираемост. Да не забравяме, че сега трябва да започнат да се изплащат и заемите, които бяха теглени. Също така важно е, че по европейски проекти почти не се работи и няма никакви приходи.

Р. П.: В тази връзка какво ще направите ако станете кмет – ще намалите ли отново таксите за детските градини, ще направите ли отново безплатни яслите или?

З. Д.: Да, разбира се, ще направя всичко възможно да има грижа за младите семейства и те да го почувства. Няма как да казваш едно и да вършиш друго. Хората го помнят това.

Р. П.: А за спорта какво ще направите?

З. Д.: За спорта могат много неща да се направят. Но ако трябва да бъдем коректни към нашите слушателите на времето помним спорта какви успехи имаше, но държавата беше застанала зад спорта. За съжаление това не може да се получи, но една община при всички случаи може да помага на спорта – има начини, има достатъчно терени, които не е необходимо единия ден да се продават на една цена, на другия ден да се препродават, а когато дойде инвеститор възможно е да се продаде на нормална цена и да бъде помолен да помага на спорта.

Р. П.: Бихте стимулирали бизнеса да строи зали?

З. Д.: Не само зали, може и магазин. Някой може да дойде и да поиска да построи магазин – защо трябва да му го даваме на максимално висока цена? Нека да помогне на даден отбор и той ще получи терен да си направи магазин. Има го това, това в България го има този пример, така че няма да открия топлата вода, но хубаво е, пак казвам, не да се продават и на другия ден да се препродадат и тези пари да отидат в нечий джоб.

Р. П.: А за хората в трудно социално положение?

З. Д.: Когато бях кмет на район „Западен” хранех целогодишно 30 семейства в криптата долу на църквата „Св. Климент Охридски” – районен кмет без бюджет – хранех 30 семейства и това е факт. Какъв е проблемът във всеки един район големият кмет да открие социални трапезарии? Никакъв, стига да има сърце и воля да го направи.

Р. П.: Г-н Димитров, пловдивският митрополит Николай открито ви подкрепя във вашата предизборна кампания. Как ще коментирате това?

З. Д.: Вижте, пловдивският митрополит Николай е един човек, който е отдаден на църквата, той е митрополит до живот, ако някой може да му вкара думи в устата – да заповяда. Имайте предвид, че ако на този човек аз не оправдая доверието, той ще бъде първият, който ще излезе и ще каже, че аз съм сгрешил – и това е по каноните на църквата и няма да му се разсърдя. Така че това е голямо доверие не само от него, аз му благодаря, но това е доверие на цялата общност – на християните. И в добри, и в лоши моменти аз винаги съм бил до църквата. И това не го правя от ден, от два. Аз съм си вярващ човек. За мене има сила, която е над нас, има. За други, за които единственото движещо нещо са парите – те ще си отговарят, един ден и те ще си отговарят пред тази сила.

Р. П.: На тържествената литургия за 130-та годишнина от обявяването на Съединението само вие влязохте в олтара на храма.

З. Д.: Да, това е така. Действително аз влязох. Беше свършил молебенът, редно е да се изчака владиката да излезе и който иска благословия той да му я даде и тогава вече всеки е свободен да си върви по своя път. Някои хора не го знаят това.

Р. П.: Но само вие бяхте поканен да влезете.

З. Д.: Нормално е след като аз ходя почти всяка неделя, събота, аз не пропускам празник – нормално е да бъда поканен. Наистина там не може да влезе човек, без да е поканен, не се влиза току така. Аз съм носител на орден „Ерм” първа степен, пет пъти съм ходил да взимам огъня. Не мислите ли, че не заслужавам да мина отзад?

Р. П.: А какво си говорихте с владиката?

З. Д.: С владиката имаме много теми за разговор – винаги има какво да си каже човек и винаги има какво да научи.

Р. П.: И след това само вие бяхте благословен и кандидатът за кмет на реформаторския блок от Карлово Емил Кабаиванов.

З. Д.: Не, не. Там не се прави благословията. Благословия се иска официално, насрочва се, владиката те приема и това е благословията. Това беше молебен във връзка със Съединението на България.

Р. П.: На каква кампания ще заложите?

З. Д.: Винаги, когато съм правил кампании, а те не са малко, винаги позитивна, никога не нападам опонента си и това е видно дори и като областен, и преди това, и след това аз съм ги събирал и дори съм предлагал да не си лепим плакати един върху друг и е имало успех. Винаги след дадени избори са ме поздравявали опонентите, така че винаги позитивно, никога не използвам удар под кръста – бил съм спортист, не съм го правил и като спортист, и като бизнесмен не съм го правили сега не го правя в политиката. За съжаление на някои това им е коронният номер да се занимават точно с такива неща.

Р. П.: Това беше и съветът на премиера Бойко Борисов, който когато дойде в Пловдив на посещението си за първи път във функционалната спортна зала, каза, че се надява вие и настоящия кмет Иван Тотев да водите позитивна кампания. И двамата сте членове на ГЕРБ в момента, само че кандидатът на ГЕРБ за Пловдив е Тотев, а вие ще бъдете подкрепен от други формации. Как ще коментирате този казус?

З. Д.: Първо ще кажа, че Иван Тотев беше от г-н Цветанов, още март месец мисля, че беше, не бяха минали събранията и той каза това е нашият кмет, за него това не е нормално, не е коректно спрямо другите. Пловдив съществува от преди Иван Тотев и ще съществува дълги години след Иван Тотев. А що се отнася до г-н Борисов – винаги го е казвал. И аз няма да забравя, когато станах областен пихме кафе в неговия кабинет и той ми каза – „виж да го приобщиш Иван, ти си по-мъдър” и аз му гарантирах, че няма да има проблеми. Гарантирах му и си спазих обещанието, помагал съм му всячески. В също време той все още не е дал отговор – Деси Желязкова – кметицата на район „Западен” по същото време той е казал и тя го съобщи публично, не съм чул той да опровергае, мисля, че вече е време да опровергае ако е така, в същото време той е казал – „виж да извадиш нещо ако има за Здравко Димитров в район „Западен”, когато е бил кмет”. Това ли е моралът? Надявам се, че е пораснал вече, че е помъдрял. От моя страна наистина нямам намерение нито черен пиар да правя на някого, нито да се занимавам с такива работи. Аз си гледам моите неща, следвам си моята програма и мисля, че ще успея.

Р. П.: Какво най-бързо и най-спешно трябва да се реши?

З. Д.: В Пловдив бизнесът, гражданите трябва да се успокоят. Почти няма решение, което се взима в града, да няма широк отрицателен отзвук – било то художници, писатели, театър, опера, спорт – няма. Просто аз не се сещам. Зоокът, минах през прословутото кръгово на Водната палата и опашката беше до панаира – няма как ей такива неща да се случват на инат. Трябва да се слушат хората. Хората те избират, те ти дават доверие, защото изборите са даване на доверие от хората и то трябва да се оправдае. А не като минат изборите да забрави човек, който е избран от хората, да ги забрави и когато един кмет стане – той става на всички. Той от деня на изборите до следващите избори не е кмет само на една политическа партия. Той дори и не трябва да назначава едни хора само от неговата партия, защото има много кадърни хора и от другите партии, има и много безпартийни кадърни, трябва ли да бъдат изгонени. Така че аз съм готов да предложа на пловдивчани един много по-нов и по-напредничав  модел. Аз ще се съобразявам с всички, не само с гражданите, готов съм на диалог и с политическите партии да взема най-доброто от всички, за да може да го дадем на пловдивчани. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма да сменя зам.- кмета Иван Стоянов, Пловдив ще е по- чист

Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..

публикувано на 07.11.24 в 13:03

Преизбирането на Тръмп няма да нареди политическия хаос у нас

Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство.  Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..

публикувано на 07.11.24 в 11:05

Професионалното образование и бизнесът с форум в Мадан

На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..

публикувано на 07.11.24 в 10:44

Десетки учени събира форум за икономически и социални науки

С международна научна конференция  Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си.  Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки".  Заявките за участие са повече от 90.  Участват  водещи..

публикувано на 07.11.24 в 06:58

Линеен ускорител, ръководен от AI, работи в Пловдив

Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..

обновено на 06.11.24 в 19:15