На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000, с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на ХОЛДИНГ КЦМ 2000, Мариана Гуркопашова – главен директор УЧК на холдинга, Сергей Атанасов - изпълнителен директор на Горубсо Мадан. Сред официалните гости на събитието бяха Таня Михайлова - зам.-министър на образованието, Захари Сираков - областен управител на Смолян, Фахри Молайсенов - кмет на община Мадан, Росица Илиева - главен експерт на МОН, Иванка Киркова и Никола Запрянов – началници на РУО Пловдив и Смолян, Ивайло Копрев – ректор на МГУ-София, Емил Михайлов – декан на Факултет по металургия и металознание в ХТМУ-София, Йордан Диков – директор на ПГ „Цар Иван Асен II“- Асеновград, представители на бизнеса, образованието и местното управление.
Основни теми на форума, разисквани в дискусионните панели, бяха развитието на професионалното образование и обучение в България, както и ролята на обществото и бизнеса в подкрепа на професионалното образование. Бяха представени като добър пример за отговорността на бизнеса към инвестиране в образованието и професионалното изграждане на младите хора дългогодишните партньорски програми между дружествата от ХОЛДИНГ КЦМ 2000 – КЦМ и Горубсо Мадан, и професионалните гимназии ПГ „Цар Иван Асен II“- Асеновград и ПГ „Васил Димитров“ – Мадан. В края на събитието организаторите представиха меморандум с препоръки и възможности за сътрудничество, включващи акценти като непосредственото участие на изявени експерти и специалисти от бизнеса при изготвянето на учебни материали, средносрочно планиране на план-приема в професионалните гимназии, съобразено с пазара на труда, съвместно планиране и осъществяване на дейностите, свързани с популяризиране на професионалното образование и др.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..