Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много са стратегически мислещите у нас, които остават неизползвани

Емил Спахийски

Какво остана  недоизречено в разговора за геополитическите  катаклизми,  сблъсъка на политики и стратегии по темата за Близкоизточния конфликт и под дисциплиниращия обстел на изтребители с руски и  американски щемпел? Въпросите за  начина, по който  държавата дефинира  опасностите извън и в границите на страната и потенциала й за адекватна и навременна реакция - задаваме на политическия анализатор Емил Спахийски. 

Р. П.: Информацията от Близкия изток може да бъде разглеждана в ракурса на това, което се случва и в нашата държава. Ето, например, днес навсякъде вече е разпространена информацията затова, че шефът на военното разузнаване Йордан Бакалов подава оставка точно в този контекст. Нека да започнем подред. Каква е според вас причината за руската война в Сирия? Какъв коз държи Путин с намесата си в сирийския – близкоизточния конфликт вече на едно съвсем ново ниво – въоръжено?

Емил Спахийски: Ако направим няколко крачки назад, нека първо да припомня едно нещо, което се позабрави напоследък – когато избухваха една по една всичките арабски пролети и се стигне до Сирия Запада, начело със САЩ, между другото с участието и на България в организирането на опозицията срещу Башар Асад, тогава Владимир Путин произнесе една реч, в която предупреди за опасностите какво може да се случи при разпадането на Сирия.

Тъй като в Сирия е много сложен вътрешният конфликт, не става въпрос вече тук за демокрация – недемокрация, за много чисти етническо-религиозни отношения между сунити, шиити, алевити, между отношенията, намесата на Мюсюлмански братя, Алкайда  и всякакви организации, които са от крайно радикални до умерено радикални, това, което всъщност Путин предупреди, се случи и то беше оценено включително от хора като Бжежински, Хенри Кисинджър, който написа една много силна статия в „Ню Йорк таймс” и от което Путин ще се окаже прав.

Още нещо, което трябва да се знае е, че Русия има единствен излаз на топло море, както това е изконната мечта на руснаците в Сирия. Там имат база, която се води, че е военно-ремонтна база, но всъщност, както виждаме, тя бързо може да се превърне в чисто военна база. И третото нещо, което е много важно, което правят до момента в Сирия нашите съюзници  от НАТО, начело със Съединените щати и в Сирия е насочено преди всичко за свалянето на Башар Асад, отколкото борба с Ислямска държава. Има две причини за намесата на Русия в Сирия. За тях и повече чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Антоанета Христова

Всичко е театър, който е подчинен на политически пиар

"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..

публикувано на 13.01.25 в 16:40

Спокойна снежна обстановка в областите Пазарджик и Смолян

"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..

публикувано на 13.01.25 в 16:26

Жертвите на пътя са по-малко при лошо време

Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност.   От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е..

публикувано на 13.01.25 в 16:10

Тайната на дълголетието е с нищо да не се прекалява

Какво е да живееш 104 години? Историята на сладкаря Хачик Дикран Хачатурян Какъв е смисълът на живота и тайната на дълголетието? Колко сладък може да бъде животът, ако цял живот си подслаждал живота на другите? Отговорите на тези въпроси се крият в историята на 104-годишния Хачик Дикран Хачатурян, роден през 1920 г. в Бурса, Турция...

публикувано на 13.01.25 в 16:02

На 12 сигнала за снега са реагирали от "Градини и паркове" в Пловдив за два дни

Общо 12 сигнала за аварийни ситуации са подадени през двата дни на снеговалеж в Пловдив, като в рамките на час всяка от ситуациите е била овладяна. Това съобщи директорът на общинското предприятие "Градини и паркове"  Антон Георгиев в програма "Ден след ден".  И в момента около 15 души от аварийните екипи, които режат клони и дървета, са на терен...

публикувано на 13.01.25 в 15:58