Какво остана недоизречено в разговора за геополитическите катаклизми, сблъсъка на политики и стратегии по темата за Близкоизточния конфликт и под дисциплиниращия обстел на изтребители с руски и американски щемпел? Въпросите за начина, по който държавата дефинира опасностите извън и в границите на страната и потенциала й за адекватна и навременна реакция - задаваме на политическия анализатор Емил Спахийски.
Р. П.: Информацията от Близкия изток може да бъде разглеждана в ракурса на това, което се случва и в нашата държава. Ето, например, днес навсякъде вече е разпространена информацията затова, че шефът на военното разузнаване Йордан Бакалов подава оставка точно в този контекст. Нека да започнем подред. Каква е според вас причината за руската война в Сирия? Какъв коз държи Путин с намесата си в сирийския – близкоизточния конфликт вече на едно съвсем ново ниво – въоръжено?
Емил Спахийски: Ако направим няколко крачки назад, нека първо да припомня едно нещо, което се позабрави напоследък – когато избухваха една по една всичките арабски пролети и се стигне до Сирия Запада, начело със САЩ, между другото с участието и на България в организирането на опозицията срещу Башар Асад, тогава Владимир Путин произнесе една реч, в която предупреди за опасностите какво може да се случи при разпадането на Сирия.
Тъй като в Сирия е много сложен вътрешният конфликт, не става въпрос вече тук за демокрация – недемокрация, за много чисти етническо-религиозни отношения между сунити, шиити, алевити, между отношенията, намесата на Мюсюлмански братя, Алкайда и всякакви организации, които са от крайно радикални до умерено радикални, това, което всъщност Путин предупреди, се случи и то беше оценено включително от хора като Бжежински, Хенри Кисинджър, който написа една много силна статия в „Ню Йорк таймс” и от което Путин ще се окаже прав.
Още нещо, което трябва да се знае е, че Русия има единствен излаз на топло море, както това е изконната мечта на руснаците в Сирия. Там имат база, която се води, че е военно-ремонтна база, но всъщност, както виждаме, тя бързо може да се превърне в чисто военна база. И третото нещо, което е много важно, което правят до момента в Сирия нашите съюзници от НАТО, начело със Съединените щати и в Сирия е насочено преди всичко за свалянето на Башар Асад, отколкото борба с Ислямска държава. Има две причини за намесата на Русия в Сирия. За тях и повече чуйте от звуковия файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..