Докъде стигнаха съвместните планове и коалиции за действия срещу Ислямска държава. И докъде стигна тя. Ходът на военните действия, на партньорите, соловите играчи и бежанцитеавнализира проф. Димитър Йончев експерт по национална сигурност.
Според него, динамиката на ежедневието, конюктурата – те са такива, многопластови, и ще ни заливат с подобни новини месеци наред, но глобално нещата се придвижват към търсене на съвместни действия между двамата големи - Русия и САЩ, тъй като света няма как да намери ново равновесие ако те не са в неговата утроба.
Проф. Йончев сравни ситуацията с времето на Студената война четиридесет и толкова години - в абсолютно равновесие беше светът макар и под съвсем друга форма и базирано върху страха. Сега страхът от ядрения апокалипсис някак си се измести последните 25 г., напредна изключително много световният либерален пазар, мрежите покриха света и се оказа, че няма как да се живее със старите представи за врагове, за изолирани пространства, но затова трябваше доста време докато се проумее този факт – тези безумни намеси в Близкия изток, които продължиха две десетилетия и разсипаха региона от страна на щатите и съюзниците им, защото нямаха от другата страна никаква сила, която да ги възпира, доведоха в крайна сметка до тази бъркотия в региона и последствия, които ще отнемат поколения наред докато се нормализират нещата.
Той коментира и новите претенции от страна на Русия, която постепенно се върна като глобална сила и въпросът е как да си намери мястото в момента, как да се намери новият баланс на силите в съвременния свят, който стана много взаимосвързан – преживяхме заедно финансовата криза, сега се занимаваме с бежанците, но това няма да спре, тъй като зависим много един от друг.
Той заяви, че не може да коментира обвиненията срещу руските нападения, че не са срещу ислямска държава, а срещу опозиционните сили в Сирия, защото: това са неща, които много лесно стават обект на спекулации – има двоен речник в света на политиката откакто има политика.
Българската позиция не трябва да копира позицията на Турция, според проф.Йончев. Ние сме като Турция – малко магазин на кьоше, трябва да бъдем внимателни. Аз се боя, че някак си много сляпо я възприехме тази позиция на Турция, заяви още той.
Но като цяло, светът тръгва да се променя, да търси нов баланс, но сме в началото на пътя, която няма да е безболезнен.
Цялото интервю с проф. Димитър Йончев е в звуковия файл.
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
През месец април се очаква да започне почистването и укрепването на участък от 400 метра от дере, което се зауства в коритото на река Луда Яна в Стрелча. Дейностите се финансират с 400 000 лв., отпуснати от Министерския съвет в последните дни на миналата година. Зам.-кметът на Стрелча Васил Кацаров обяви пред Радио Пловдив, че н а..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...