Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици искат едносменнен режим на обучение и първи час след 8

Иновации в учебния процес, една от които първите часове да започват не по - рано от 9 часа сутринта,  предлагат в отворено писмо до министъра на образованието ученици от Пловдив и Варна.


Пишем Ви във връзка с нашето ежедневие в училищата, което искаме да променим. Предложенията, които ще Ви представим, са направени въз основа на това, което виждаме всеки ден и според нас не е правилно да е така. Това са първите идеи, които искаме да Ви представим. Ако сте готов да ни изслушате, сме подготвени за диалог“, започва писмото до Тодор Танев, подписано от дванайсетокласника от ОМГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив Александър Петров и  Васил Георгиев - ученик от 11 клас от Варненската математическа гимназия.

 „Ние сме една от малкото страни в Европа, в която има двусменен режим. На Запад и съответно в по-голямата част от света учениците започват занятия след 8 ч. Едносменният режим в училищата ще реши някои от проблемите, пред които са изправени учениците“, заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Петров. По думите му, така  учениците ще съчетават по - добре следучилищното време и времето за сън.

Друг проблем са пътуващите учениците. Има деца, за които транспортът е ограничен и те трябва да чакат автобус/влак с часове, за да се приберат.

Момчетата предлагат и промени в стопанстването и ефективното използване на сградния фонд на училищата, както и увеличаване на финансирането на школата посредством по-висок % БВП

По примера на други държави в Европа, учениците смятат, че трябва да бъде дадена свобода на учителя в това какъв учебен материал да преподава и къде да стане това.

В много страни уроците по отделни предмети се водят извънкласно, било то в музей или друга институция. Оценителната система в училищата оценява текущите знания, а не общите. Училището е институцията, в която се учи. А оценителният процес да бъде извършван от различен орган извън структурата на училище и Министерството“, подчерта дванайсетокласникът от пловдивската математическа гимназия.

Според педиатъра д-р Петринка Крачанова, ранното ставане на учениците наистина е проблем за много от тях предвид концетрацията и времето, което отнема на децата да стигнат до учебните заведения.

Като цяло учебният режим трябва да е съобразен с възрастта на децата, с трафика и урбанизацията. Сега за да стигне едно дете в 8 часа в училище, то трябва да стане в 6. Затова е хубаво, ако позволяват условията, учебните часове да започват по- късно, но и учениците да си лягат по- рано“, каза по темата педиатърът.

Интервюто с ученика от Математическата гимназия в Пловдив Александър Петров и коментара на д-р Петринка Крачанова можете да чуете в прикачените звукови файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43