Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ниската избирателна активност - заради липса на силни послания

Николай Близнаков

Пловдивчани не бяха много изненадани от резултата на изборите, че на  първите две места  бяха  Иван Тотев и Славчо Атанасов. Нашите изследвания показваха това още през февруари, а след това - и през юни тези резултати, следвани от Дани Каназирева и като че ли до тях никой не можеше да се доближи.  Това заяви социологът от социологическа агенция "Неохрон" Николай Близнаков.

Според Близнаков на втория тур се е повторила ситуацията от преди четири години. Самата кампания беше интересна – Дани Каназирева удвои резултатите си спрямо 2011, а Иван Тотев и Славчо Антанасов  ги повториха почти буквално.. Интересно е, че някои от малките партии като ДПС и Венцеслав Каймаканов и АБВ взеха толкова малко гласове под 1%, че останаха незабележими от социологията, подчерта Близнаков.

Близнаков коментира, че може да се предполага, че след като подкрепата за  ГЕРБ бе потвърдена и от „Кауза Пловдив“, и от РБ, и от „Съюз за Пловдив“ и „Кауза Пловдив“ ГЕРБ ще управлява града. На мене ми се струва, че навсякъде обаче резултатите от местните избори не показват, че разделителните линии са между лявото и дясното, а по някои други критерии политическите сили се противопоставят и коалират. Говорим за конкретни политики, а не за идеологически предпочитания, подчерта Близнаков.

На въпрос „Спечели ли изборите кандидатът на ГЕРБ Иван Тотев късно през нощта след тежката изборна нощ, когато заяви, че няма да има пазарлъци и всички на първия тур бяха против него, а на втория, че избирателите не са гласували, както са призовали лидерите им, Близнаков отговори, че няма нищо необичайно в това, преди първия тур, когато действащият кмет  е главната мишена, кандидатите да акцентират основно върху ГЕРБ и действащия кмет. Когато обаче трябва да се избира на втория тур между давама кандидати,  нормално е и едните и другите да се ориентират, независимо от критиките, които са имали преди това и към двамата. Според Близнаков част от симпатизантите на ГЕРБ дори е възможно да не са излезли да гласуват и да са били заместени от симпатизанти на РБ. Изводи е трудно да се направят, заяви Близнаков.

Той подчерта, че никога не е добре, когато избирателната активност е ниска, защото демокрацията се обезсмисля, когато гласуват 5-10%. Намалява и легитимността на изборите. Пловдив е имал такива рекорди, когато са гласували около 30 %.на предизни местни избори.  По правило на местни избори активността е по малка, както и на вторите турове  Самото негласуване е негативен вот, заяви Близнаков. Забелязва се разочарование от изборите.  Пример той даде с упражнения вот на референдума – типичен негативен вот на онези, които отидоха да гласуват за изборите, но не пуснаха гласа си за референдума, заяви социологът.  Според него притеснителен е фактът,  че невалидните бюлетини не намаляват, а се увеличават, противниците на референдума се опитаха да го обезсилят, като не гласуваха за него.

Във връзка с компетентността на избирателите Близнаков подчерта, че преференциалният вот е объркал хората. Според него обаче нормалното образователно културно ниво на средния българин е такова, че той да не трябва да бърка начина на гласуване. В такава ситуация обаче очевидно гласуват и немалко хора без образование и не е възможно да бъдат образовани специално, за да не допускат грешки. Другият вариант е да се откажем от по-сложното гласуване, каквото е преференциалното и има доста плюсове, но води и до грешки, заяви Близнаков.

 Поуките от последните избори са различни за различните субекти: за ГЕРБ, за Славчо Атанасов, за Дани Каназирева са различни, а за обикновените граждани поуката е да се намери отговор на въпрос има ли изобщо смисъл да се гласува, каква е степента на разочарование от политиката.  Повече чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49