Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората са стресирани, но Брюксел не е под обсада

| обновено на 23.11.15 в 15:56

Наистина положението в Брюксел изглежда като военно, но няма нито паника, нито масова психоза, както това се преекспонира от някои медии, коментира за Радио Пловдив  Никола Миладинов, кореспондент на БНР . 

Това, което вълнува хората е докога ще продължи тази висока степен на тревога от 4-та спепен, защото жителите на Брюксел не могат да отидат на работа, а децата им на училище. Очаква се по-късно днес Правителственият съвет по национална сигурност да анализира ситуацията и ще реши дали да промени степента на заплаха. 

Много е възможно обаче най-високата степен на заплаха да остане още няколко дни докато не се установи местоположението на издирвания за атентатите в Париж Салах Абдеслам, прогнозира Никола Миладинов. 

Припомням, че 21 души бяха задържани при акции на полицията в Брюксел през нощта и днес. Сред тях обаче не е заподозреният атентатор от Париж Салах Абдеслам. 

Днес в Брюксел метрото и училищата остават затворени при най-висока степен на заплаха. 

Все още не е известно дали всички заловени ще получат обвинения. В момента заподозрените се явяват пред съдия-следовател, който ще реши дали да останат в ареста. При предишната спецакция на белгийските служби веднага след парижките атентати на 13-и ноември от седем арестувани тогава – петима бяха освободени поради липса на доказателства. Един от 22-та адреса, които са били претърсени снощи, е бил в кв. "Моленбек" – дома на чичото на Салах Абдеслам. 

СнимкаБлокади на улици, снайперисти, бронирани коли, стотици полицаи и военни бяха част от безпрецедентната спецакция. Тя засегна и най-известния туристически обект в сърцето на Брюксел – централния площад. Няколко хотела и ресторанта в района бяха евакуирани от специалните части

Полицейската операция обаче не е приключила и е в ход, заяви тази сутрин министърът на вътрешните работи Ян Ямбон. Той каза, че социалният и икономическият живот в град като Брюксел не трябва да спира. Много жители не отидоха на работа, защото всички ясли и детски градини, училища и университети са затворени. 

Вече се виждат огромни задръствания по всички големи булеварди, тъй като метрото е спряно. Автобусните линии трябва да работят по график, но и там има смущения, тъй като някои шофьори са отказали да работят поради страх за живота си. Някои болници отменят планираните прегледи, банките също затварят офиси. 

Администрацията на европейските институции и на НАТО е на работа, но при специален режим на сигурност в сградите. 

Степента на заплаха ще бъде преразгледана отново в късния следобед от Правителствения съвет по национална сигурност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47